Γκολ στην ανθρωπιά

• Γκολ στην ανθρωπιά

Μπορεί αυτοί που βρέθηκαν το απόγευμα της Δευτέρας στο γήπεδο “ΜΙΜΗΣ ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ”, της Νέας Νικομήδειας, να μην ξεπερνούσαν τους εκατό, όμως αυτοί που ενίσχυσαν οικονομικά την οικογένεια του 22χρονου Αντώνη Σταφυλλίδη, ο οποίος μετά το αυτοκινητιστικό ατύχημα που είχε και την παρουσία του για πολλούς μήνες στο κέντρο αποκατάστασης “ΕΥΕΞΙΑ” έχει την απόλυτη ανάγκη στήριξής του, ήταν ασφαλώς περισσότεροι.

Φυσικά, τόσο οι παλαίμαχοι ποδοσφαιριστές του ΓΑΣ & ΠΑΕ ΒΕΡΟΙΑ όσο και οι αντίστοιχοι του ΑΡΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και προσέφεραν όμορφο θέαμα, σ’ ένα φιλικό παιχνιδι την ανάληψη της πρωτοβουλίας του οποίου είχαν οι παλιές δόξες των “κυανέρυθρων” της Βέροιας, η οποία και έτυχε της υποστήριξης του τοπικού συλλόγου της Ν. Γενεάς Ν. Νικομήδειας.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι του φιλικού, που βέβαια πέρασε σε δεύτερη μοίρα, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2.

Οι “κίτρινοι” της Θεσσαλονίκης τέθηκαν μπροστά στο σκορ με γκολ του Ηπειρώτη, με το οποίο και διατήρησαν το προβάδισμα τους στο ημίχρονο (0-1). Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ποδοσφαιριστές της Βέροιας ήταν αυτοί που έφεραν την ανατροπή στο σκορ χάρις σε δύο τέρματα του Θωμά Τρούπκου (2-1). Ομως στην εκπνοή του αγώνα ο Άρης Θεσσαλονίκης κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ηπειρώτης και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Δοκάρι είχε ο Πέτρος Πασσιαλής.

Οι δυο ομάδες αγωνίστηκαν με τους εξης παίκτες:

ΒΕΡΟΙΑ (Γ. Χατζάρας/Σ. Σταφυλλίδης, Χρ. Πουρσανίδης): Χωλόπουλος, Μίλης Γ., Ζαρογιάννης Χρ., Μαντζιαρίδης, Ελευθεριάδης, Παπατζίκος, Στεργιόπουλος Κ., Τρούπκος Θ., Κατσαβός, Υφαντίδης Χρ., Μελετίδης (οι 11 που ξεκίνησαν), Γιώργος Κεσίδης, Μανώλης Παπαδόπουλος, Κολεσίδης Μπάμπης, Παπαστέργιος Θανάσης, Ευθύμης Χωματάς, Δημήτρης Λύχνας.

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κ. Τσίλιος): Τολούδης, Χατζόγλου, Τζιφόπουλος, Τζόλας, Βένος, Πασσιαλής, Ηπειρώτης, Κατσαρός, Παπαμιχαήλ, Ζελελίδης Θ., Σίτσας (αρχική 11αδα), Δρογαλάς, Δέλλιος, Εμμανουηλίδης, Μπαλτίδης (αγωνίστηκαν στην επανάληψη).

• Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Μπάμπης Σουκιούρογλου με συνεργάτες τους Γιάννη Δέλλα και Ευτύχη Σουκιούρογλου, με το καθε ημίχρονο να διαρκεί 35 λεπτά!

Απονομές τριών τιμητικών πλακετών

• Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την αναμέτρηση ο ΑΣ ΝΕΑ ΓΕΝΕΑ Ν. ΝΙΚΟΜΗΔΕΙΑΣ βράβευσε τις δύο συμμετέχουσες ομάδες σ’ αυτό το φιλανθρωπικού χαρακτήρα παιχνίδι, με την απονομή της πλακέτας στους “κίτρινους” της Θεσσαλονίκης να κάνει ο πρόεδρος της Τ.Κ. Ν. Νικομήδειας Γιώργος Ευτηριάδης (και συνάμα φέτος προπονητής στην ομάδα της γενέτειράς του) και στους “κυανέρυθρους” της Βέροιας ο πρόεδρος του ΝΠΣ ΒΕΡΟΙΑ 2019 Στέφανος Αποστολίδης, ενώ τιμητική διάκριση απονεμήθηκε και στο πρόσωπο του πρώην τερματοφύλακα του Άρη, της ΑΕΚ και της Εθνικής μας ομάδας, Νίκου Χρηστίδη. Την απονομή έκανε ο πρώην πρόεδρος του ΝΠ ΚΑΠΑ Δ. Βέροιας και νυν πρόεδρος της ΔΕΥΑΒ Στέργιος Διαμάντης.