Πήρε το ντέρμπι η Νάουσα

Η Νάουσα μετά την άνετη και καθαρή νίκη της επί του Μ. Αλεξάνδρου Τρικάλων πήρε και το δεύτερο ντέρμπι και αυτό με καθαρό σκορ και πιο εύκολα από όσο ίσως περίμενε, αφού βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στο 33’ σκορ με το οποίο τελικά κερδισε τον ΓΑΣ Ροδοχωρίου και είναι πλεον η μοναδική ομάδα της Α’ κατηγορίας της Ενωσης μας που παραμένει αήττητη και φυσικά και στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Από κει και πέρα και αυτή η αγωνιστική όπως και η προηγούμενη έκρυβε αρκετές εκπλήξεις.

Ο ουραγός Εθνικός Κλειδίου μετά το νικηφόρο πέρασμα του από το Μακροχώρι πήρε και την δεύτερη νίκη του κερδίζοντας με 1-0 στο γήπεδο του μια ομάδα τον Μ. Αλέξανδρο Αγίας Μαρίνας που ξεκίνησε το πρωτάθλημα με μεγάλες φιλοδοξίες και πραγματοποίησε ίσως τις περισσότερες προσθήκες στο ρόστερ του στη μεταγραφική περίοδο του καλοκαιριού που πριν λίγες ημέρες μας αποχαιρέτησε.

Νίκη ανάσα και για τον ΑΟ Μαρίνας και μάλιστα εκτός έδρας επί του Φιλίππου Μελίκης που τις δυο προηγούμενες αγωνιστικές είχε δείξει οτι βρίσκει τα πατήματά του όπως και για τον ΓΑΣ Κοπανού που νίκησε στο γειτονικό ντέρμπι τον Κεραυνό Επισκοπής με 0-1.

Ημερα των φιλοξενουμένων όμως η προχθεσινή καθώς εκτός από τον ΓΑΣ Κοπανού και τον ΑΟ Μαρίνας κέρδισαν και το Μακροχώρι στην Αγία Βαρβάρα με 0-1 ο Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων στη Χαρίεσσα 1-4 όπως και ο Αγρ. Αστέρας Πλατέος με 1-3 στο Παλαιοχώρι τον γηπεδούχο Άρη.

Τέλος ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας συνεχίζοντας την νικηφόρο πορεία του κέρδισε στην έδρα του και τον Αχιλλέα Νάουσας με 2-0 και παρέμεινε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πινακα.

Να δούμε όμως με περισσότερες λεπτομέρειες τα οκτω παιχνίδια της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Ημαθίας.

Οι αγώνες

ΝΑΟΥΣΑ - ΡΟΔΟΧΩΡΙ 2-0

Πιο εύκολα από όσο και ο πιο αισιόδοξος υπαδόστης ίσως περίμενε η Νάουσα στο ντέρμπι κορυφής που έγινε στην έδρα της κέρδισε 2-0 τον ΓΑΣ Ροδοχωρίου και πέρασε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πινακα όντας η μόνη αήττητη πλεον στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγοριάς της Ενωσης μας.

Η γηπεδούχος ομάδα που ήθελε την νίκη και μόνο την νίκη και τους τρεις βαθμούς μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στην οργανωμένη επισκεψη της στα καρέ του Ροδοχωρίου ευτύχησε να ανοίξει το σκορ.

Στο 3ο λεπτό συγκεκριμένα ο Παντζαρτζίδης με τον Λαμπριανίδη άλλαξαν ωραία την μπάλα η οποία κατέληξε στον Νίρλα που βρίσκονταν λίγο έξω απο την μεγάλη περιοχή των φιλοξενουμένων και αυτός με διαγώνιο δυνατό σουτ την έστειλε στο βάθος της εστίας του Ευαγγελόπουλου.

Η Νάουσα συνέχισε να ελεγχει το παιχνίδι και να δημιουργεί τις προϋποθέσεις για ένα δεύτερο τέρμα που ήρθε στο 33’.

Πρωταγωνιστής ο Παντζαρτζίδης που με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή της αντιπάλου όπου ανατράπηκε από τον Παπαδόπουλο με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι και τον Αργυρίου που ανέλαβε την εκτέλεση του να νικάει τον τερματοφύλακα του Ροδοχωρίου και να γράψει το 2-0.

Μετά το 2-0 το Ροδοχωρίου βγήκε μπροστά δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ όπως όμως ευκαιρίες είχε και η Νάουσα δίχως όμως καμιά απο τις δύο να καταφέρει να τις αξιοποιήσει έτσι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Μαλούτα (Γιάντσης - Κελεσίδης) βρήκε νικήτρια τη γηπεδούχο ομάδα με 2-0.

ΧΑΡΙΕΣΣΑ - ΤΡΙΚΑΛΑ 1-4

Πιο αποτελεσματικός ο Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων νίκησε εκτός έδρας την ΑΕ Χαρίεσσας με 1-4 και παρέμεινε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα των Τρικάλων προηγήθηκε στο σκορ στο 38’ με τον Αναδολου ενω προηγουμένως και συγκεκριμένα στο 25’ είχε αγγίξει το γκολ δίχως όμως να καταφέρει να το πετύχει όταν ο Ανδρίτσος κέρδισε πέναλτι με τον Κιρκιλιανίδη Ι., που ανέλαβε την εκτέλεσή του να σουτάρει αουτ.

Στο 40’ η Χαρίεσσα έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με απευθείας εκτέλεση φαουλ του Πίτου.

Οι φιλοξενούμενοι που δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη ξαναπήραν προβάδισμα στο σκορ στο 62’ με γκολ του Παρσόπουλου με τον ίδιο ποδοσφαιριστή στο 68’ και στο 90’ να πετυχαίνει άλλα δυο τέρματα και να διαμορφώνει το τελικό 1-4.

Εκτός από τα πέντε γκολ και το χαμένο πέναλτι το παιχνίδι είχε και ένα δοκάρι, για λογαριασμό της γηπεδούχου όμαδας με τον Κουτσογιαννόπουλο στο 15’.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Λαζάρου (Πίτου - Ιασωνίδης).

ΠΑΟΚ ΑΛ. - ΑΧΙΛΛΕΑΣ Ν. 2-0

Μέτριο παιχνίδι στο γήπεδο της Αλεξάνδρειας με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει μια ακόμη νίκη επί του Αχιλλέα Νάουσας αυτή τη φορά και να παραμένει στην προνομιούχο τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Πρόσωπο του αγώνα ο Μάριος Αργυρόπουλος που πέτυχε και τα δυο γκολ της ομάδας του ενω είχε και ένα σουτ στο δοκάρι της εστίας του Κερμανίδη.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 7’ για λογαριασμό της ομάδας του ο Αργυρόπουλος στο 30’ ο ίδιος παίκτης είχε σουτ στο δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων με απευθείας εκτέλεση φαουλ.

Το 2-0 διαμόρφωσε στο 82’ ο Αργυρόπουλος.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Κωστούλης (Χρυσάνης - Χαλατζιούκας).

ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ - ΠΛΑΤΥ 1-3

Αμφίρροπο παιχνίδι έγινε στο γήπεδο του Παλαιοχωρίου μεταξύ του τοπικού Άρη και του Αγρ. Αστέρα Πλατέος με τους φιλοξενούμενους πιο αποτελεσματικοί να παίρνουν την νίκη με 1-3.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και στα πρώτα 15 λεπτά είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων δίχως όμως να καταφέρουν να την αξιοποιήσουν.

Μετά το 15’ η ομάδα του Πλατέος άρχισε σταδιακά να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 40’ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με κοντινή προβολή του Καραντουλαμά.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Χαλβατζής με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Ο Άρης Παλαιοχωρίου προσπάθησε να αντιδράσει και στο 55’ είχε την ευκαιρία να μειώσει το σκορ και να ξαναμπει στο παιχνίδι όμως το πέναλτι που κέρδισε δεν κατάφερε να το αξιοποιήσει ο Βεζυργιαννόπουλος (απέκρουσε ο τερματοφύλακας Μουσκεφτάρας).

Στο 60’ το Παλαιοχώρι κέρδισε δεύτερο πέναλτι που ανέλαβε να το εκτελέσει ο Νεστορόπουλος μειώνοντας σε 1-2 και στο 73’ η ομάδα του Πλατέος έμεινε με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε ο Κούκλης. Ωστόσο το γκολ ήρθε από την πλευρά των φιλοξενουμενων με τον Καραντουλαμά λίγο πριν ολοκληρωθεί το παιχνίδι με μακρινό ξαφνικό αουτ να διαμορφώνει το τελικό 1-3.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Καραντώνης με βοηθούς τους Χριστοδούλου και Μπογιατζόγλου.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ - ΚΟΠΑΝΟΣ 0-1

Πιο ουσιαστική στις αντεπιθέσεις της η ομάδα του Κοπανού πήρε πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην γειτονική της Επισκοπή κερδίζοντας τον τοπικό Κεραυνό με 0-1. Το παιχνίδι από πλευράς εδαφικής υπεροχής ήταν αμφίρροπο με τον φιλοξενούμενο όμως ΓΑΣ, όπως ήδη αναφέραμε να είναι πιο επικίνδυνος στις επισκέψεις του στην αντίπαλη περιοχή και εκτός από το γκολ που πέτυχε και του έδωσε την νίκη να έχει και δύο δοκάρια. Το γκολ που έκρινε το αποτέλεσμα σημείωσε μόλις στο 9ο λεπτό ο  Μπούφι ενω όπως ήδη αναφέραμε η ομάδα του Κοπανού είχε και δύο δοκάρια, από ένα σε καθε ημίχρονο με τον Σπανό και τον Οικονόμου Χρ.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Μελιτζανίδης (Παπαδάκης - Νησέλιτης).

ΚΛΕΙΔΙ - ΑΓΙΑ ΜΑΡΙΝΑ 1-0

Νέα έκπληξη από τον Εθνικό Κλειδίου που μετά την εκτός έδρας νίκη του στο Μακροχώρι το περασμένο Σάββατο κέρδισε στο γήπεδό του και την Αγία Μαρίνα με 1-0.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα που ήταν σε γενικές γραμμές μέτριος, σημειώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου από τον Κεχαγιά Α.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Γαβράς με βοηθούς τους Σωτηριάδη και Γιαγκιτζόγλου.

ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ - ΜΑΚΡΟΧΩΡΙ 0-1

Συνεχίζοντας τις εκτός έδρας καλές εμφανίσεις του το Μακροχώρι (από τους 8 βαθμούς που έχει συγκεντρώσει μέχρι στιγμής τους 7 τους έχει πάρει μακριά από την έδρα του και μόνο έναν στο γήπεδό του) νίκησε στην Αγία Βαρβάρα τον Αγρ. Αστέρα με 0-1 και πήρε βαθμολογική ανάσα.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην μεγαλύτερη του διάρκεια με τους φιλοξενούμενους όμως να είναι πιο επικίνδυνοι και να δημιουργούν περισσότερες ευκαιρίες για γκολ. Από αυτή την άποψη η νίκη του Μακροχωρίου θεωρείται δίκαιη παρότι αγώνιστηκε με πολλές  απουσίες.

Το γκολ που έκρινε το αποτέλεσμα του αγώνα σημείωσε στο 60’ με κοντινό πλασέ ο Πίκος ύστερα ωραία πάσα του Γρηγορόπουλου.

ΜΕΛΙΚΗ - ΜΑΡΙΝΑ 0-1

Μέτριο παιχνίδι έγινε στο γήπεδο της Μελίκης με τον τοπικό Φίλιππο παρά τα θετικά δείγματα που είχε δείξει στα δύο προηγούμενα παιχνίδια του και την σημαντική ενίσχυσή του να γράφει στο παθητικό του μια ακόμη ήττα αυτή τη φορά από τον ΑΟ Μαρίνας με 0-1.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο και μέτριο με την ομάδα της Μαρίνας να εκμεταλλεύεται μια από τις ελαχιστες ευκαιρίες που δημιούργησε στο παιχνίδι να πετυχαίνει ένα γκολ με τον Γραμματικό στο 33’ και να παίρνει προβάδισμα στο σκορ.

Στην επανάληψη ο γηπεδούχος Φίλιππος ανέβασε την απόδοση του πίεσε την εστία των φιλοξενουμένων δημιούργησε ευκαιρίες τις οποίες όμως δεν κατάφερε να αξιοποιήσει και το 0-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Παρασίου (Τράντος - Μπακάλης).

Στο 87’ η ομάδα της Μελίκης είχε δοκάρι με τον Τζαλίλη.