Ανεβαίνει ο Ατρόμητος Διαβατού

Πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος για το 2019, με τον ΠΑΟ Παλατιτσίων και τα Λευκάδια να εκμεταλλεύονται ο πρώτος την ήττα του ΠΑΟ Κουλούρας στο Διαβατό απο τον Ατρόμητο με 4-1 και το ρεπό της ΑΕ Ποντίων τα Λευκάδια και με την νίκη τους επί της Λυκογιάννης και του Στενήμαχου αντίστοιχα να πλησιάζουν την κορυφή.

Από κει και πέρα στον Α’ όμιλο της Β΄ κατηγορίας απώλειες βαθμών είχαν και ο Ολυμπιακός Λουτρού που αναδείχθηκε ισόπαλος (2-2) στο Σταυρό με την τοπική Θύελλα, ενω ο Ατρόμητος Διαβατού μετά το κακό ξεκίνημα του φαίνεται να έχει βρει τα πατήματά του στον αγωνιστικό χώρο και συνεχώς να κερδίζει έδαφος στον βαθμολογικό πίνακα. Η τελευταία του νίκη δε με 4-1 επί του πρωτοπόρου ΠΑΟ Κουλούρας, αποτελεί την καλύτερη απόδειξη της καλής αγωνιστικής κατάστασης στην οποία βρίσκεται.

Στον Β΄ όμιλο της Β΄ κατηγορίας όπως ήδη αναφέραμε η πρωτοπόρος του βαθμολογικού πίνακα ΑΕ Ποντίων έκανε το ρεπό της, κάτι που εκμεταλλεύθηκαν τα Λευκάδια, ο Αστέρας Τριποτάμου και ο Ολυμπιακός Νάουσας και με τη νίκη τους επί της Θύελλας Στενημάχου, του Εθνικού Ραχιάς και του Απόλλωνα Αγίου Γεωργίου αύξησαν τις ελπίδες τους για την κατάκτηση μιας από τις δύο προνομιούχες πρωτες θέσεις του βαθμολογικού πινακα που οδηγούν στην Α’ κατηγορία.

Οι αγώνες

Στο γήπεδο του Διαβατού και στο γειτονικό ντέρμπι μεταξύ του τοπικού Ατρομήτου και του ΠΑΟ Κουλούρας οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 20’ με γκολ του Τζίμα και ενω από το 15’ έπαιζαν με παίκτη λιγότερο καθώς είχε αποβληθεί ο Φουρκιώτης. Η γηπεδούχος ομαδα όμως δεν το έβαλε κάτω και αφού ισοφάρισε σχετικά γρήγορα στο 24’ με τον Χασάν πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με 2-1, με ένα δεύτερο γκολ που πέτυχε ο Κοντογιαννίδης στο 38’.

Στην επανάληψη ο Ατρόμητος πέτυχε άλλα δυο τέρματα με τους Φεϊμ στο 65’ και Χασάν στο 72’ και ολοκλήρωσε έτσι πανηγυρικά την νίκη του με 4-1.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Κελεσίδης (Γιάντσης - Λαζάρου).

Με γκολ που πέτυχε στο 80’ ο Τσαπράνης ο ΠΑΟ Παλατιτσίων νίκησε στο γήπεδό του την νεανική ομάδα του Απόλλωνα Λυκογιάννης με 2-1.

Στο σκορ προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με τον Δημουλτσο, με τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει στο 60’ με τον Παπαδόπουλο και όπως ηδη αναφέραμε είκοσι λεπτά αργότερα ο Τσαπράνης να δίνει την νίκη στα Παλατίτσια.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Γιαγκιτζόγλου (Μουσενίκας - Σιουκιούρογλου).

Ισόπαλο (2-2) έληξε το γειτονικό ντέρμπι μεταξύ της Θύελλας Σταυρού και του Ολυμπιακου Λουτρού που έγινε στην έδρα της πρώτης.

Ο Λουτρός προηγήθηκε στο σκορ στο 14’ με τον Πάτρα με τον Σταυρό να ισοφαρίζει στο 25’ με γκολ του Κοσέογλου. Στο 36’ και πάλι ο Πάτρας έδωσε προβάδισμα στο σκορ στην ομάδα του Λουτρού με την γηπεδούχο ομάδα όμως να έχει την τελευταία λέξη και να ισοφαρίζει για δεύτερη φορά στο πρώτο λεπτό του εξτρα χρόνου με τον Τάνη και ενω δυο λεπτά νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής από το παιχνίδι του Κίτσα.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Ιασωνίδης (Αργυρίου - Τράνος).

Καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ο Αλιάκμων Νησελίου νίκησε στο γήπεδό του με 2-1 την ΑΕ Καμποχωρίου και μείωσε την διαφορά που τον χωρίζει από τις δύο προνομιουχες πρώτες θέσεις.

Το Νησέλι προηγήθηκε στο σκορ στο 25’ με τον Πιπιλιάρη, με το Καμποχώρι να ισοφαρίζει στο 40’ με γκολ του Κουτσιάδη. Ομως η γηπεδούχος ομάδα στο 65’ ξαναπήρε προβάδισμα στο σκορ με 2-1 που ηταν και το τελικό αποτέλεσμα με γκολ του Μοσχόβη.

Η νικήτρια είχε και δύο δοκάρια ένα σε κάθε ημίχρονο ενω η ΑΕ Καμποχωρίου εχασαν πέναλτι στο 0-0 και είχε και αυτή δοκάρι στην επανάληψη.

Ανοιχτό παιχνίδι στο γήπεδο του Σχοινά μεταξύ της τοπικής ομάδας και της Δόξας Λιανοβεργίου που έληξε με νίκη των φιλοξενουμένων με 2-4.

Και τα έξι γκολ του αγώνα σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ στο 10’ με τον Νατσικόπουλο και τους φιλοξενούμενους να γυρίζουν το αποτέλεσμα σημειώνοντας τέσσερα τέρματα στα επόμενα είκοσι λεπτά με τους Αθανασιάδη Γ. στο 15’ και στο 21’, τον Πλάσκα 25’ και Ταμπουρά στο 30’ και τον Σχοινά να μειώνει σε 2-4 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο 43’ με τον Κωτούλα.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Ρηγόπουλος (Πέτρου - Ζουρνατζίδης).

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση τα Λευκάδια νίκησαν στο γήπεδό τους στο γειτονικό ντέρμπι την Θύελλα Στενημάχου με 5-1 και σε συνδυασμό με το ρεπό της ΑΕ Ποντίων μείωσαν την διαφορά που τα χωρίζει από την κορυφή.

Η Θύελλα προηγήθηκε στο σκορ στο 25’ με τον Πράσσα με τα Λευκάδια να ισοφαρίζουν στο 37’ με τον Αμανατίδη. Ο ίδιος παικτης στην επανάληψη πέτυχε άλλα τρία τέρματα (57’, 67’ και 73’) βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του, με τον Διαμαντίδη στο 83’ να διαμορφώνει το 5-1.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Γαβράς (Χαλατζιούκας - Ποζιάδης).

Ο Αστέρας Τριποτάμου νίκησε στο γειτονικό ντέρμπι τον Εθνικό Ραχιάς με 2-1 εκτός έδρας και παρέμεινε ζωντανός στην μάχη της ανόδου.

Η ομάδα του Τριποτάμου προηγήθηκε στο σκορ με 2-0 χάρις στα τέρματα που πέτυχαν ο Μπουρδάνος στο 35’ και ο Μαραγκός στο 55’, με την Ραχιά να μειώνει στο 78’ με γκολ του Σιδηρόπουλου.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Παζαρτζικλής (Κιρμανίδης - Ασβεστάρας).

Ο Απόλλων Αγ. Γεωργίου είχε τον έλεγχο του αγώνα στην μεγαλύτερη διάρκεια του όμως ο Ολυμπιακός Νάουσας ήταν η ομάδα που βρήκε δίχτυα στο 25’ με τον Μπρούκι και πήρε την νίκη με 0-1 μένοντας έτσι ζωντανός στην μάχη της ανόδου.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Τρέβλας (Χαραλαμπίδης - Τότσκας).

Παρότι προηγήθηκε στο 15’ με τον Παπαδόπουλο η Πατρίδα και διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη δέχθηκε τρία τέρματα (Παρηγορίδης 60’, 75’ και 88’) και έχασε στην έδρα της από το Γιαννακοχώρι με 1-3.