Καλή αρχή

Καλή αρχή

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Ζαφειράκη Νάουσας στο φετινό πρωτάθλημα Χαντμπολ της Α2 Ανδρών στον βόρειο όμιλο, που επιβλήθηκε 25-15 των Ελπίδων Αμυνταίου εκτός έδρας.

Αγωνιστικά, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκαν με 3-1 στο 5’ και 8-7 στο 15’.

Οι Ναουσαίοι άρχισαν σταδιακά να βρίσκουν τα πατήματά τους, ανέβασαν σιγά σιγά την απόδοση τους, ισοφάρισαν σε 12-12 στο 28’ και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά, 12-13 με την λήξη του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη οι παίκτες του Δεληχρήστου έσφιξαν την άμυνα τους και με υπομονή στην επίθεση έτρεξαν ένα σερι 1-8, ξέφυγαν με 13-21 στο 45’ και έκαναν σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της νίκης.

Οι γηπεδούχοι προσπαθησαν να πλησιάσουν και μείωσαν σε 15-21 στο 50’. Οι παίκτες του Ζαφειράκη όμως και πάλι αντέδρασαν, κράτησαν την ομάδα του Αμυνταίου χωρίς σκορ στα τελευταία δέκα λεπτά και έφτασαν δίκαια στη νίκη με τελικό αποτέλεσμα 15-25.

Πρόσθεσαν έτσι τους πρώτους τους δυο βαθμους στη φετινή τους προσπάθεια και στρέφουν την προσοχή τους πλεον στον εντός έδρας αγώνα με αντίπαλο την Αναγέννηση Αρτας το ερχόμενο Σάββατο στη Νάουσα.

Πρώτος σκορερ για τους νικητές ο Οικονόμου με 6 τέρματα, ενω τον ακολούθησε ο Ατσίμοβιτς με 5.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-4, 8-7, 9-7, 11-10, 12-13 (ημχ.) 13-16, 13-19, 13-21, 15-21, 15-23, 15-25.

Διαιτητές: Μπουγιάκας-Καζαντζίδης

Δίλεπτα: 4-1, Πέναλτι: 0/1-3/3

ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ (Δημητρίου ): Αναστασιαδης, Γιαννιτσόπουλος. Γιώσκος 1, Παπαδόπουλος. Παπαϊωάννου, Παπαχρήστου 6, Πετρίδης, Παναγιωτίδης 2, Παρπούλας 4, Τατσιδης (τφ) Τζοβάρας, Τόιτος Γ., Τόιτος Π. 2, Χαραλαμπίδης, Χατζημηνάς.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Δεληχρήστος): Βλάχος, Διδασκάλου 3, Χατζηγεωργίου 1, Τζουβάρας, Πετρίδης 4, Κρέξης 3, Χατζηαγαπίου 2, Οικονόμου 6, Ατσίμοβιτς 5, Ζωναρόπουλος 1, Εμμανουιλίδης, Χαλάτσης, Κυριακίδης, Λένος, Δεληχρήστος, Μπουμπουλέντρας.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας είχαμε: ΧΑΝΘ - Φοίβος ΣΥκ. 27-24, Αναγέννηση Αρτας - ΓΑΣ Κιλκίς 29-31, Αρχέλαος Κ. - Κύκλωπες Αλεξ/πολης 25-24

Ρεπό: Αξιούπολη