Ήττα των Αετών Βέροιας στην Καρδίτσα

Την πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Γ Εθνικής γνώρισαν οι Αετοί Βέροιας.

Οι “ασπρόμαυροι” επιστρέφουν από την Καρδίτσα με τον έναν βαθμό της ήττας, καθώς δεν κατάφεραν να περάσουν το εμπόδιο της τοπικής Αναγέννησης, που παρουσιάστηκε πιο έτοιμοι από τους Ημαθιώτες.

Μπορεί για περίπου 20 λεπτά, οι Αετοί να ήταν ανταγωνιστικοί, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Βασίλη Κρομμύδα είχε τον έλεγχο του αγώνα και με πολύ καλή άμυνα, “εγκλώβισε” τους φιλοξενούμενους, που στο διάστημα αυτό σημείωσαν 31 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι “ασπρόμαυροι” ήρθαν με…φόρα από το παιχνίδι της πρεμιέρας και τη νίκη κόντρα στον Αριστοτέλη, δείχνοντας πως θα παλέψει για τη νίκη που θα της έδινε (ομολογουμένως) μεγάλη ώθηση για τη συνέχεια.

Η εικόνα του αγώνα ήταν παρόμοια για περίπου 7 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνα τους και υποχρέωσαν σε συνεχόμενα λάθη τους Αετούς, “κλείνοντας” το ημίχρονο προηγούμενοι με 44-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Καρδίτσας διατήρησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και έδειχνε πως δύσκολα θα μπορούσε να χάσει το σημερινό παιχνίδι.

Όπες και εγένετο, με τους Αετούς να παλεύουν μεν αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά, που έκλεισε στο -17.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Ντάνη Τυριακίδη, την Κυριακή 3/11 στο ΔΑΚ “Βικέλας” με τον Αίολο Τρικάλων.

Τα δεκάλεπτα : 16-19,  44-35, 64-53, 83-66

Αναγέννηση Καρδίτσας : Μπιρνάρας, Ψυχογιός 5 (1), Πανταζής 2, Γεωργαντζάς 18 (1), Τσέλιος 16 (4), Κοβάτσεβ 6, Νότος 5 (1), Ντούρλιας, Αργύρης 6 (2), Αντωνίου 9 (1), Καλλιάρας 16

Αετοί Βέροιας : Τρομπούκης 3, Αναστασιάδης 6 (2), Σιδηρόπουλος, Γκανάς 5 (1), Γκεκόπουλος 4, Γιαννουζάκος, Γαβριηλίδης, Μαραπίδης 17 (2), Σταυρουλάκης 5 (1), Κουσιάντζας 15, Αλευρίδης 5, Ιωσηφίδης 6 (3)