Περίπατος για τον Φίλιππο - Νέα νίκη με 3-0 επί του Ερμογένη Ξάνθης

Εύκολο απόγευμα είχε ο Φίλιππος Βέροιας καθώς με συνοπτικές διαδικασίες και σε κάτι περισσότερο από μια ώρα παιχνιδιού, επικράτησε του Ερμογένη Ξάνθης με 3-0 σετ στο ΔΑΚ ''Δημήτριος Βικέλας'' στο Μακροχώρι, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος βόλεϊ της Α2 κατηγορίας των ανδρών.

Οι Βεροιώτες στο πρώτο τους ματς μπροστά στο κοινό τους ήταν εντυπωσιακοί, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους και πετυχαίνοντας την τρίτη συνεχόμενη ''καθαρή'' νίκη τους συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος.

Ισορροπημένα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δυο ομάδες στο πρώτο σετ και με σωστές επιλογές στην επίθεση συμβάδιζαν στο σκορ για το 7-7.

Σ' εκείνο το σημείο το μπλοκ του Φιλίππου άρχισε να είναι πιο αποτελεσματικό, με συνέπεια οι ''ερυθρόλευκοι'' με σερί 4-0 να ξεφύγουν 11-7.

Με ενέργεια και ψυχολογία στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έφτασαν εύκολα στο 20-10 και πήραν το σετ με 25-15.

Παρόμοιο με το πρώτο σετ το ξεκίνημα και του δεύτερου, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να μένουν κοντά στο σκορ, 11-11 και 17-17.

Με τον Παπαδημητρίου να αναλαμβάνει δράση από θέση σέρβις, οι παίκτες του Τζιουμάκα ξέφυγαν με 21-17 και κρατώντας την διαφορά έφτασαν δίκαια στο 25-19, κάνοντας το 2-0.

Στο τρίτο σετ οι παίκτες του Φιλίππου ήταν φανερό πως ήθελαν από νωρίς να πάρουν μια ''καθαρή'' νίκη και προηγήθηκαν με 12-8 και άνοιξαν την ψαλίδα φτάνοντας γρήγορα στο 20-11.

Το τελικό 25-15 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά, με τους ''ερυθρόλευκους'' να προσθέτουν ακόμη τρεις βαθμούς στο ενεργητικό τους και διεύρυναν το εντυπωσιακό τους σερί στο 9-0, με τον Φίλιππο να αποτελεί την μοναδική ομάδα στην κατηγορία που δεν έχει χάσει ακόμη ούτε ένα σετ!

Αρκετός ο κόσμος που βρέθηκε στο ΔΑΚ ''Δημήτριος Βικέλας'' για να στηρίξει την προσπάθεια των παικτών του Τζιουμάκα, ενώ ανάμεσα στους θεατές βρέθηκε και ο Ημαθιώτης βουλευτής της ΝΔ Τάσος Μπαρτζώκας.

Στη Θεσσαλονίκη θα ταξιδέψει το ερχόμενο Σάββατο ο Φίλιππος για να αντιμετωπίσει το Πανόραμα, με μοναδικό στόχο να πετύχει ακόμη μια νίκη.

Φίλιππος Βέροιας-Ερμογένης Ξάνθης 3-0 (25-15, 25-19, 25-15)

Διαιτητές: Δανιηλίδου-Πορτοκαλίδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τζιουμάκας): Παπαδημητρίου, Τζελάτι, Ηλίας, Στίγγας, Τζιουμάκας, Καρασαρλίδης, Μιχελάκης, Παπάζογλου, Μπουτόπουλος, Ιωαννίδης, Ντίνας, Ρεμπούτζιας, Στεφανίδης

ΕΡΜΟΓΕΝΗΣ ΞΑΝΘΗΣ (Παρασκευόπουλος): Λαντζουράκης, Παυλίδης, Βερβελίδης, Τερζόγλου, Ζούγρης, Βογιατζής, Τσατσούλας, Νιακόπουλος, Ματθαίος, Σκαρταλίδης, Ανδρεάδης, Χατζίδης, Δεμίρης