Β' κατηγορία της EΠΣ Ημαθίας : Συνωστισμός στις πρώτες θέσεις

Δεύτερος γύρος του πρωταθλήματος της Β' κατηγορίας της Ένωσής μας και ο συνωστισμός στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα των δύο ομίλων συνεχίζεται.

Στον 1ο όμιλο βέβαια η Α.Ε. Σχοινά πήρε φόρα και συνεχώς αυξάνει την διαφορά της από τις ομάδες που την ακολουθούν και παρότι βρισκόμαστε μόλις στο ξεκίνημα του β' γύρου και έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας θεωρούμε ότι πολύ δύσκολα θα χάσει την πρώτη προνομιούχο θέση στον όμιλό της.

Από κει και κάτω όμως η μάχη είναι ανελέητη καθώς την Ακαδημία Τρικάλων που έχασε την περασμένη Κυριακή στην έδρα της από την Α.Ε. Καψόχωρας με 0-1 την χωρίζουν μόλις πέντε βαθμοί από τον πέμπτο Ατρόμητο Διαβατού που και αυτός την προηγούμενη αγωνιστική γνώρισε την ήττα στο γήπεδό του από την Α.Ε. Σχοινά με 1-3.

Ενδιάμεσα βρίσκονται η Ακαδημία Τρικάλων με 20 βαθμούς, η ΑΕ Καμποχωρίου που νίκησε 4-1 την Ν. Νικομήδεια με 19 βαθμούς, 17 έχει η 4η Α.Ε. Καψόχωρας και όπως ήδη αναφέραμε 15 ο Διαβατός που βρίσκεται στην 5η θέση.

Στον 2ο όμιλο οι αποστάσεις των ομάδων που κυνηγούν τις προνομιούχες θέσεις είναι ακόμη πιο μικρές.

Στην 1η θέση βρίσκεται ο Άχθος Αρούρης που στο ντέρμπι κορυφής νίκησε 2-0 τον Α.Ο. Μαρίνας, έχοντας 25 βαθμούς. Ακολουθεί ο Αγρ. Αστέρας Αγίας Βαρβάρας, που το γήπεδό του νίκησε με 1-0 τα Λευκάδια με 23 βαθμούς, στην 3η θέση βρίσκεται ο Α.Ο. Μαρίνας με 19, όσους έχει και ο Εθνικός Ραχιάς που επιβλήθηκε 4-1 του Κεραυνού Επισκοπής και στην 5η ισοβαθμούν ο Άτλας Ζερβοχωρίου και ο Απόλλων Αγίου Γεωργίου με 14.

Να δούμε όμως με περισσότερες λεπτομέρειες τα 10 παιχνίδια των δύο ομίλων της Β' κατηγορίας.

ΔΙΑΒΑΤΟΣ – ΣΧΟΙΝΑΣ 1-3: Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Δημητριάδη (15΄) η πρωτοπόρος του βαθμολογικού πίνακα Α.Ε. Σχοινά κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι στο Διαβατό με αντίπαλο τον Ατρόμητο και να προσθέσει τρεις ακόμη βαθμούς στο ενεργητικό της.

Σκόρερ της νικήτριας οι Πιτσάβας (25' και 41') και Γατόπουλος (80').

Διαιτητής ο κ. Καραγκιζόπουλος (Γαβράς – Κιρμανίδης).

ΑΚΑΔΗΜΙΑ – ΤΡΙΚ. - ΚΑΨΟΧΩΡΑ 0-1: Με ένα γκολ που πέτυχε στο 1ο λεπτό του παιχνιδιού η Α.Ε. Καψόχωρας νίκησε εκτός έδρας την Ακαδημία Τρικάλων και παρέμεινε στο γκρουπ των ομάδων των πλεϊ οφ.

Το γκολ που έκρινε το αποτέλεσμα πέτυχε ο Ματσέλο (1').

Διαιτητής: Μαργαρίτης (Χαραλαμπίδης – Ποζιάδης).

ΚΑΜΠΟΧΩΡΙ – ΝΙΚΟΜΗΔΕΙΑ 4-1: Καλύτερη η γηπεδούχος ομάδα του Καμποχωρίου νίκησε 4-1 στο γήπεδό της την Νέα Γενεά Ν. Νικομήδειας και πλησίασε στον ένα βαθμό την δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η διαμόρφωση του σκορ: 7' Βουλγαρακης 1-0, 16' Πήχας 1-1, 23' Νικολόπουλος 2-1, 28' Δρακάλης 3-1, 88' Παπαδόπουλος 4-1.

Η νικήτρια είχε και χαμένο πέναλτι στο 55' με τον Χαρίζι (άουτ).

Διαιτητής: Παζαρτζικλής (Γκαλαϊσης – Ασβεστάρας).

ΛΙΑΝΟΒΕΡΓΙ – ΛΟΥΤΡΟΣ 1-3: Παρότι προηγήθηκε στο 7' με γκολ του Χατζηδημητρίου και το 1-0 διατηρήθηκε σε ολόκληρη τη διάρκεια του α' ημιχρόνου τελικά η Δόξα Λιανοβεργίου έχασε από τον καλύτερο της κυρίως στο β' ημίχρονο Ολυμπιακό Λουτρού με 1-3.

Τα γκολ της νικήτριας πέτυχαν οι Αναστασόπουλος Δ. (47'), Τριανταφυλλόπουλος (50'), Αναστασόπουλος β. (73').

Διαιτητής ο κ. Μπακάλης (Τράντος – Μουρατίδης).

ΚΥΨΕΛΗ – ΠΑΛΑΤΙΤΣΙΑ 2-2: Ισόπαλο 2-2 έληξε το γειτονικό ντέρμπι μεταξύ της Δόξας Κυψέλης και του ΠΑΟ Παλατιτσίων.

Η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε με 2-0 χάρις στα τέρματα του Τούνη (37') και Λιακόπουλου με τα Παλατίτσια να ισοφαρίζουν με γκολ του Τσούπρου στις καθυστερήσιες (90'+1 πέναλτι και 90'+2).

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Λαζάρου (Γκόγκας – Παπαντώνης)

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ – ΜΑΡΙΝΑ 2-0: Με δυο γκολ του Πύρκα στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα (80' και 86'), ο Άχθος Αρούρης νίκησε στην έδρα του τον Α.Ο. Μαρίνας και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Διαιτητής ο κ. Παπαδάκης (Νησελίτης – Ζαχαριάδης).

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ – ΛΕΥΚΑΔΙΑ 1-0: Καλύτερος ο Αγρ. Αστέρας Αγίας Βαρβάρας νίκησε στην έδρα του τα Λευκάδια με 1-0.

Το γκολ της νικήτριας ο Μοτσιόπουλος στο 23'.

Διαιτητής ο κ. Κωστούλης (Μητρόπουλος – Ντόβας).

ΡΑΧΙΑ – ΕΠΙΣΚΟΠΗ 4-1: Καθαρή νίκη του Εθνικού Ραχιάς στην έδρα του επί του Κεραυνού Επισκοπής με 4-1.

Τα γκολ οι Σιδηρόπουλος (20'), Ορφανίδης (35'), Σιδηρόπουλος (65), Πετράνης (90'), ενώ για την Επισκοπή σκόραρε ο Καρυπίδης (75').

Διαιτητής ο κ. Γιαγκιζόγλου (Γκόγκος – Ζουρνατζίδης).

ΔΟΞΑ Ν. - ΖΕΡΒΟΧΩΡΙ 1-4: Πιο αποτελεσματικός ο Άτλας Ζερβοχωρίου νίκησε με 4-1 εκτός έδρας την Δόξα Νάουσας και παρέμεινε σε τροχιά πλεϊ οφ.

Η διαμόρφωση του σκορ: 15' Νιάκας 0-1, 19' Στεργιόπουλος 0-2, 59' Γοργορίνης 0-3, 65' Βαρθολομαίος 1-3, 83' Κεχαϊδης 1-4.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Γιάντσης (Σαμαράς – Τασιώνας).

ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – ΠΑΤΡΙΔΑ 1-0: Με γκολ που πέτυχε δύο λεπτά πριν ολοκληρωθεί το 90λεπτο ο Γερμάνης, ο Απόλλων Αγίου Γεωργίου νίκησε 1-0 στο γήπεδό του την Πατρίδα στο γειτονικό ντέρμπι.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Κελεσίδης (Χρυσάνης – Χριστοδούλου Δ.).