Ο ΓΑΣ “Μελίκη”... καθήλωσε τους Αετούς Βέροιας (74-64)

ΓΑΣ “Μελίκη” και Αετοί Βέροιας βρέθηκαν αντιμέτωποι μεταξύ τους με τον ερχομό του  νέου χρόνου, στο ματς που εντασσόταν στο πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ’ Εθνικής στον 3ο όμιλο και που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή (4/1) στο κλειστό της Μελίκης.

Νικητής του Ημαθιώτικου ντέρμπι αναδείχθηκε ο ΓΑΣ “Μελίκη” με σκορ 74-64 και με τον τρόπο αυτό διατηρήθηκε και πάλι εντός τετράδας, σε αντίθεση με τους Αετούς Βέροιας που (και) με την ήττα αυτή υποχώρησαν στο όγδοο σκαλί της βαθμολογίας.

Αγωνιστικά, το ματς στη Μελίκη, που είχε πάθος και πολύ καλό ρυθμό, ξεκίνησε με τους δύο αντιπάλους να συμβαδίζουν στο σκορ και το 23-23 να επικρατεί στο πρώτο δεκαλεπτο. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους “κιτρινομπλέ” της Μελίκης να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με το πολύ οριακό 37-36. Στην επανάληψη οι παίκτες του Δάνη Ασλανίδη μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι, όπου και απέκτησαν ένα μικρό προβάδισμα με το 53-48 να σφραγίζει το τριαντάλεπτο. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ελέγξουν την κατάσταση και να υποχρεώσουν τους Αετούς σε ήττα, με το 74-64 να επικρατεί ως τελικό αποτέλεσμα.

Τρομερό παιχνίδι για τον ΓΑΣ “Μελίκη” έκανε ο Βασίλης Μαυρίδης (25π.), ενω ο... αειθαλής Ημερίδης πέτυχε 16 πόντους. Οσον αφορά τους Αετούς Βέροιας ξεχώρισε ο Σταυρουλάκης με 15 πόντους και με τον Γκεκόπουλο να ακολουθεί με 12 πόντους

Δεκάλεπτα: 23-23, 37-36 (ημ), 53-48, 74-64.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Εκίζογλου.

ΓΑΣ “Μελίκη” (Ασλανίδης): Λιόλιος 4, Μαυρίδης 25(3), Μαγαλιός, Σαζακλίδης 3, Στοΐτσης 11(2), Ημερίδης 16, Καποδίστριας, Λαπατούρας, Εσερπόγλου, Πεϊμανίδης, Λέφας 6, Ρογγότης 9.

Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τρομπούκης, Αναστασιάδης, Σιδηρόπουλος, Γκανάς 5(1), Γκεκόπουλος 12, Γαβριηλίδης, Γιαννουζάκος 6(1), Μαραπίδης 10, Σταυρουλάκης 15(2), Κουσιάντζας 7, Αλευρίδης 1, Ιωσηφίδης 8(2).

Όσον αφορά στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής: Ολυμπιακός Β. - Φαίακας Κερκ. 20-0 (α.α.), Τιτάνες Παλ. - ΣΚ Ιωαννινα 61-78, ΦΟ Αριδαίας - Αίολος Τρικάλων 79-77, Ικαροι Τρικάλων - Αναγέννηση Καρδίτσας 81-68, ΑΣΓ Ιωαννίνων - Αριστοτέλης Φλώρινας 89-64