Μελίκη ολέ!

Μελίκη ολέ!

Μια σπουδαία νίκη πέτυχε ο ΓΑΣ “Μελίκη” την Κυριακή το απόγευμα στο γήπεδό του, που επιβλήθηκε 59-55 του Αίολου Τρικάλων και με τον τρόπο αυτόν τον υποχρέωσε να εγκαταλείψει την κορυφή και να περάσει δεύτερος στην βαθμολογική κατάταξη, επ ωφελεία της Νίκης Βόλου που συνέτριψε 94-44 τους Αετούς Βέροιας στο “άντρο” της και ξαναβρέθηκε στο πρώτο σκαλί, μετά το πέρας της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ’ Εθνικής στον 3ο όμιλο.

Στα της συνάντησης, οι Τρικαλινοί ηταν αυτοί που κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος παίρνοντας προβάδισμα με 21-34. Στην επανάληψη οι παίκτες του Δάνη Ασλανίδη παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι και με “όπλο” την πολύ καλή τους αμυντική συμπεριφορά ξεκίνησαν σταδιακά να καλύπτουν την σε βάρος τους διαφορά.

Στα τελευταία λεπτά μάλιστα με την ψυχολογία στα ύψη, κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με τελικό αποτέλεσμα 59-55, δείχνοντας για μια ακόμη φορά την ποιότητα που έχουν φέτος ως ομάδα.

Στο Βόλο οι Αετοί Βέροιας δεν μπηκαν ποτέ στο κλίμα της αναμέτρησης και γνώρισαν βαριά ήττα με σκορ 94-44 από τη Νίκη. Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψαν το ματς οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν με 50-21 στο ημίχρονο.

Η τραγική εμφάνιση για τους παίκτες του Ντάνυ Τυριακίδη συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τους πρωτοπόρους να κάνουν επίδειξη δύναμης και να φτάνουν με συνοπικές διαδικασίες στο τελικό 94-44.

ΓΑΣ “Μελίκη”- Αίολος Τρικάλων 59-55

Τα δεκαλεπτα: 13-17, 21-34, 31-40, 59-55

Διαιτητές: Δέλλας-Κωνσταντινέλης

ΓΑΣ “Μελίκη” (Ασλανίδης): Λιόλιος 18, Μαυρίδης 6(2), Στοϊτσης 11(1), Παπαδόπουλος, Πεϊμανίδης, Ρογγότης, Εσερπόγλου, Μπόγιας, Τζιώρος, Λαπατούρας 12, Λέφας 2, Ημερίδης 10(1).

Αίολος Τρικάλων (Παπαδημητρίου): Ρούζιος 11(1), Πανάρας 11(3), Πρεμέτης, Αργύρης 6, Χατζής, Σούλκο 2, Τσιούλκας 9(1), Κολότσιος, Γοργότσης, Σπηλιόπουλος 6, Κατσαδούρος 1, Τσότσος 9.

Νίκη Βόλου-Αετοί Βέροιας 94-44

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 50-21, 73-24, 94-44

Διαιτητές: Σιταρίδης-Σελεβός

Νίκη Βόλου (Κοσμάτος-Καραγιώργος): Βερτζάγιας 16 (2), Καραγεώργος 6 (2), Σιμάκης 6, Ακούνια 9 (1), Κουτίνας 16, Παρασκευάς 5 (1), Τσώλης 9 (1), Τάσσος 2, Σταυροθεόδωρος 8, Σαριμπαλίδης 14 (4), Μαυροφώτης, Δελεντζές 3.

Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τρομπούκης 2, Αναστασιάδης 4, Σιδηρόπουλος 2, Γκανάς 2, Γκεκόπουλος 9, Καπνάς, Σταυρουλάκης 11 (3), Αλευρίδης, Μαραπίδης 6 (2), Κουσιάντζας 2, Ιωσηφίδης 6 (2).