Ήττα στην Καρδίτσα για τον Φίλιππο (82-64)

Όσο κι αν στον Φίλιππο δεν παύουν να επιζητούν μία νίκη σε εκτός έδρας αναμέτρηση η οποία και θα τον θέσει σε... προωθητική τροχιά στην κατάταξη, στην προσπάθεια του να γίνει συλλέκτης ροζ φύλλων που θα του επιτρέψουν να αποφύγει την εμπλοκή του στα πλεϊ αουτ και να ξεμπερδέψει με την παραμονή του στην κατηγορία πριν πέσει η “καρό” σημαία του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α2 Ανδρών, αυτή δεν κατέστη δυνατόν να γίνει πράξη, ούτε στην Σαββατιάτικη εκτός έδρας αναμέτρηση με την Καρδίτσα, από την οποία γνώρισε την ήττα με 82-64, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής.

Οι “ερυθρόλευκοι” της Βέροιας, με δεδομένη την απουσία του Δημήτρη Σουτζόπουλου αλλά και τους Ρίζο Καντάρκο και Τσεσμετζίδη να μην βρίσκονται στην αποστολή της ομάδας, κατάφεραν να κρατηθούν κοντά στο σκορ στο ημίχρονο με το 33-29 που γράφτηκε στο ηλεκτρονικό ταμπλό Στην επανάληψη η κατάσταση διαφοροποιήθηκε. Οι γηπεδούχοι πολύ γρήγορα ξέφυγαν στο σκορ, με τους Βεροιώτες να αδυνατούν να αντέξουν στον γρήγορο ρυθμό του αγώνα και κατά συνέπεια να μείνουν από δυνάμεις στο δεύτερο μέρος και να υποστούν την ήττα.

Καρέ - καρέ

Η ομάδα της Καρδίτσας ξεκίνησε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-2 στο 3’ και συνεχίζοντας στο ιδιο τέμπο μετέτρεψε το σκορ σε 19-10 στο 8’. Ο Φίλιππος βρήκε λύσεις στα επόμενα λεπτά και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 21-15.

Τα λάθη και τα άστοχα σουτ εκατέρωθεν κυριάρχησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Καρδιτσιώτες, ωστόσο, να έχουν το προβαδισμα με 23-19 στο 15’. Μ΄ένα επιμέρους 8-0 η ομάδα της Καρδίτσας πήγε την διαφορά στο +12, 31-19 στο 17’. Ομως ο Φίλιππος αντέδρασε και μ΄ένα σερί 0-10 έφερε την διαφορά στο καλάθι, 31-29 στο 19’ και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 33-29.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Ευθύμης Κοθράς δέχθηκε το 4ο φαουλ του και αποσύρθηκε από το παιχνίδι. Κάτι που πρόσφερε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ κα να κάνουν το 46-3 στο 24’ και στην συνέχεια ακόμα περισσότερο με το τριαντάλεπτο να κλείνει στο 63-45. Η εξέλιξη αυτή στο σκορ ουσιαστικά καθάρισε και την έκβαση του αγώνα, καθώς ο Φίλιππος στάθηκε ανήμπορος να αντιδράσει και η νίκη για τους Θεσσαλούς να έρθει με εύκολο τρόπο.

Πρώτο... βιολί στην επίθεση για τους Καρδιτσιώτες ο Κακλαμάνος που σημείωσε 17 πόντους, ενω από τον Φίλιππο ο Μίλαν Ντρεκάλοβιτς με 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-15, 33-29, 63-45, 82-64

Διαιτητές: Μπήτης - Λόρτος - Αγραφιώτης Τζ. (Μάνασης)

Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Γράβας 13, Ζωιτσάκος, Μπιλλής 14 (3), Παππάς 1, Κακλαμάνος 17 (3), Παπαδόπουλος 2, Ερμείδης 8 (2), Θέος 11, Καλλές 10, Χονδρογιάννης, Τριανταφύλλου 6 (1), Νάκης.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τσούκας 8 (2), Φυλάκης, Βάλλιος 3 (1), Τσιακλάγκανος 10 (2), Ελευθεριάδης 14, Κοθράς, Παραπούρας 9 (1), Φιλιππόπουλος 4, Ντρεκάλοβιτς 16 (4).

Τα άλλα ματς

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με το εντυπωσιακό 98-68 του ελλειπή Απόλλωνα Πάτρας, το Αγρίνιο επανήλθε στις νίκες με το 75-66 σε βάρος του Οίακα Ναυπλίου, ενω το Ανατόλια έκανε το “μπαμ” υποχρεώνοντας τον Χαρίλαο Τρικούπη στην δεύτερη φετινή του ήττα, επικρατώντας με 83-73.

Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων εκανε περίπατο στο “Στ. Βενέτης” με το 92-68 σε βάρος του αδύναμου Αμύντα. Ντέρμπι στο Ψυχικό, με την ομώνυμη ομάδα να επικρατεί με 86-84 επι της Δάφνης Δαφνίου και το Παγκράτι να παίρνει δύσκολα τη νικη κόντρα στον Τρίτωνα, οπως άλλωστε μαρτυρά και το 97-93. Τέλος, σε αναβολή οδηγήθηκε ο αγώνας ανάμεσα στον Κοροϊβο Αμαλιάδας και την Ελευθερούπολη και δεν έχει γίνει γνωστή η ημερομηνία της διεξαγωγής του.