Νίκησαν Νάουσα και Αλεξάνδρεια, έχασε ο Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων

Δύο νίκες και μία ήττα ήταν ο απολογισμός των εκπροσώπων μας στην Γ’ Εθνική. Συγκεκριμένα ο ΦΑΣ Νάουσας και ο Φίλιππος Αλεξανδρειας νίκησαν ο μεν πρώτος στην έδρα του 2-0 τον Μακεδονικό Νεάπολης, ο δε δεύτερος 0-1 στην Κατερίνη τον Πιερικό, ενω ο Μ. Αλεξανδρος Τρικάλων γνώρισε ανέλπιστη ήττα με 4-0 στο γήπεδο του από την ΑΕ Καρίτσας.

Στην πρώτη θέση του δευτέρου γύρου παρέμεινε δίχως συγκάτοικο πλεον ο Αρης Παλαιοχωρίου (Χαλκιδικής) που νίκησε 3-1 τον Αγρ. Αστέρα Ευόσμου.

Να δούμε όμως με περισσότερες λεπτομέρειες τα παιχνίδια των τριών εκπροσώπων μας.

ΝΑΟΥΣΑ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 2-0

Με δυο αυτογκολ ένα σε κάθε ημίχρονο η Νάουσα πηρε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια που έχει δώσει στην έδρα της κερδίζοντας με 2-0 τον Μακεδονικό Θεσσαλονίκης.

Οι δυο αντίπαλοι παρουσιάστηκαν ισοδύναμοι με τον φιλοξενούμενο Μακεδονικό να είναι καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα και τη Νάουσα από το 30’ έχρι το 80’ διάστημα στο οποίο πέτυχε και τα δυο τέρματά της.

Οι Θεσσαλονικείς οπως ήδη αναφέραμε ηταν καλύτεροι στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και δημιούργησαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο 2’ με το δυνατό σουτ του Κανούλα να μην βρίσκει στόχο.

Στο 10’ μια ακόμη καλή στιγμή για τον Μακεδονικό με τον Διαμαντίδη και παλι να μην βρίσκει στόχο.

Η τελευταία καλη στιγμή για το πρώτο ημίχρονο των φιλοξενουμένων δημιουργήθηκε στο 25’ με τον Γρηγοριάδη να αποκρούει δύσκολα το σουτ του Γαρυφάλλου.

Μετά το 30’ η Νάουσα ισορρόπησε και στο 32’ προηγήθηκε στο σκορ. Προηγήθηκε σουτ του Χατζόπουλου που έδιωξε δύσκολα σε κορνερ ο τερματοφύλακας τον Μακεδονικό Γουμάγιας και δυο λεπτά αργότερα στο 32’ ο Κυζιρίδης εκτέλεσε επικινδυνα φαουλ με τον Τουμανίδη στην προσπάθεια του να αποκρούσει την μπάλα να την στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του.

Η Νάουσα συνέχισε να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις στα καφέ του Μακεδονικού ψάχνοντας ένα δεύτερο τέρμα όπως στο 35’ με τον Τουφα το σουτ του οποίου από εκτέλεση φαουλ απεκρουσε δύσκολα ο Γουμάγιας ενω στο 48’ η ίδια φάση με τον Κυζιρίδη αυτή τη φορά να εκτελεί το φαουλ επαναλήφθηκε και το 1-0 παρέμεινε.

Η μεγάλη όμως ευκαιρία για την γηπεδούχο ήρθε στο 50’ με τον Κωτσόπουλο ύστερα από πάσα του Χατζόπουλου και αφου απέφυγε δυο αντιπάλους να βρίσκεται σε ένα ανεπανάληπτο τετ - α - τετ με τον Γουμάγια να επιχειρεί να τον τριπλάρει όμως ο τελευταίος με έξυπνη ενέργεια του απέσπασε την μπαλα.

Τελικά το 2-0 έγινε στο 78΄ και πάλι με αυτογκολ. Ο Τούφας και ο Μαντώς εκτέλεσαν με κομπίνα ενα κορνερ με τον πρώτο να γίνεται κάτοχος της μπάλας και να βγάζει την παράλληλη σέντρα και ο Τσουκάνης αυτή τη φορά στην προσπαθεια του να αποκρούσει να την στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Σουλίδης (Κοζάνη) με βοηθούς τους Ταγκαλίδης - Μίλτση (Πελλα).

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΝΑΟΥΣΑ: Γρηγοριάδης, Ζούρκος, Τούφας, Μουρατίδης, Τζιμογιάννης, Γιαννόπουλος, Μουρίκι (75’ Μαντώς), Κυζιρίδης (82’ Νίκου), Κωτσιόπουλος (85’ Τόσιος), Χατζόπουλος (68’ Παντζαρτζίδης), Περηφανόπουλος.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Γουμάγιας, Βόσδου, Τουκάνης (84’ Παντελίδης), Τουμανίδης, Παπατζίκος, Ζαφειρίδης (74’ Τσιαμπάζης), Ποκονγκ (46’ Ηλιόπουλος), Γαρυφάλου, Κάνουλας, Διαμαντίδης, Στασινόπουλος (61’ Παπαποστόλου).

ΠΙΕΡΙΚΟΣ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΛ. 0-1

Την δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής και αυτην όπως και την πρώτη εκτός έδρας στο γήπεδο της Κατερίνης πέτυχε ο Φίλιππος Αλεξάνδρειας κερδίζοντας με 0-1 τον ιστορικό Πιερικό.

Η ομάδα της Ημαθίας ηταν καλύτερη σε ολόκληρη σχεδόν την διάρκεια του παιχνιδιού κι αν οι ποδοσφαιριστές της ηταν λίγο πιο ψύχραιμοι στην τελική προσπάθεια θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα γκολ και να παρουν μια πιο άνετη νίκη.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 2’ με τον Σκοπελίτη να κάνει απο καλή θέση το σουτ όμως να μην βρίσκει στόχο.

Η Αλεξάνδρεια που συνέχισε να είναι καλύτερη είχε μια ακόμη πολύ καλή φάση στο 20’ και πάλι με τον Σκοπελίτη, που μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα του Πιερικού Παπατόλιο πλάσαρε για να μπλοκάρει την μπάλα ο τελευταίος.

Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι για τον Πιερικό δημιουργήθηκε στο 44’ με τον Παπαδόπουλο να σουτάρει από καλή θέση αουτ.

Και λίγο αργότερα τις καθυστερήσεις του αγώνα ο Φίλιππος άνοιξε το σκορ. Ο Μυλωνάς εκτέλεσε ένα φαουλ από μακρινή απόσταση αιφνιδιάζοντας τον τερματοφύλακα του Πιερικού που δεν κατάφερε να αντιδράσει και το 0-1 ηταν γεγονός.

Η Αλεξάνδρεια συνέχισε να είναι πιο επικίνδυνη και στην επανάληψη ενω στο 60’ είχε δοκάρι σε κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεσε κορνερ, του Σκοπελίτη.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ο Φίλιππος πραγματοποίησε πολυ καλή εμφάνιση και η νικη του θεωρείται απόλυτα δίκαιη.

Από τους παίκτες του ξεχώρισαν ο Μυλωνάς, ο Σκοπελίτης, ο Αργυρίου και ο Κωτσιόπουλος.

Καλύτεροι απο τον Πιερικό οι Κατσιμ΄χας, Κανταρίδης και Καραγκούνης.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Κατεριάδης με βοηθούς τους Μπελλιο - Δεβετζίδη από την Πελλα.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Παπατόλιος, Τουλκερίδης (86’ Πανεφέστας), Τουλίκας (67’ Κιριλίδης), Κανταρίδης, Ουαταρά, Καραγκούνης, Κατσιμίχας, Κιστόμος, Κουτρουμπής, Παπαδόπουλος (72’ Κοκορνόζι), Στασαρίδης (78’ Λαμπίρης).

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΛ.: Καρακούτσης, Σκλιοπίδης (89’ Πίκος), Αργυρίου, Κωτσιόπουλος, Δημητρίου, Αβραμόπουλος, Δημητρόπουλος, Κόλα, Μπενίσκος, Σκοπελίτης (70’ Καρατζόογλου), Μυλωνάς (74’ Ραχήλ).

ΤΡΙΚΑΛΑ - ΑΕ ΚΑΡΙΤΣΑΣ 0-4

Απροσδόκητη ήττα γνώρισαν τα Τρίκαλα καθώς έχασαν στο γήπεδό τους από την ΑΕ Καρίτσας με 0-4!!

Η ομάδα του Γιώργου Ντάμτσιου βρέθηκε σε κακή ημέρα και σε συνδυασμό με τις απουσίες βασικών ποδοσφιαριστών της δεν κατάφερε να αντιδράσει σε κανένα σημείο του αγώνα.

Από την άλλη η φιλοξενούμενη ομάδα της ΑΕ Καρίτσας έδειξε οτι διαθέτει ένα αξιόλογο σύνολο και δίκαια πήρε την νίκη.

Πρωταγωνιστής της μεγάλης σε έκταση αλλά και αξία νίκης των φιλοξενουμένων ο Κυπαρίσσης που πέτυχε τα τρία πρώτα τέρματα της ομάδας του.

Το σκορ άνοιξε στο 27’ με τον Κυπαρίσση να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα.

Το 0-2 έγινε στο 52’ και πάλι με τον Κυπαρίσση που βρέθηκε απέναντι από τον Αργυρόπουλο που είχε αντικαταστήσει τον Ρίζο και με ψύχραιμο πλασε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 83’ και ο Κυπαρίσσης αυτή τη φορά θα αποφύγει και τον τερματοφύλακα της γηπεδούχου και στην κενή εστία θα ανεβάσει τον δείκτη του σκορ σε 0-3 για να έρθει στο 89’ ο Κυρτέγος θα διαμορφώσει το τελικό 0-4.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Θεοχάρης από την Θεσσαλία.

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ: Ρίζος (46’ Αργυρόπουλος), Συμπεθέρης, Κουκουράκης, Πετκάκης (46’ Τερζής), Τσουλχάϊ, Κιρκιλιανίδης, Ζαχαριουδάκης, Ζωγράφος (46’ Καπετάνος), Βαφειάδης, Ποτουρίδης (60’ Περπερίδης), Παρσόπουλος.

ΑΕ ΚΑΡΙΤΣΑΣ: Βασιλειάδης, Δαλαμήτρας (88’ Βασιούρας), Γιουτσιος, Μπουντογιάννης, Νταντίνης, Τροϊρης, Τσιώμης (89’ Μήτρακας), Μπεης, Κυπαρίσσης (87’ Κωστόπουλος), Κυρτέγος, Ταρασιάδης (75’ Μαυρίδης).