ΕΠΣ Ημαθίας : «Δύο στα δύο» Νάουσα και Αγία Μαρίνα

Δεύτερη αγωνιστική με τους επιθετικούς να έχουν και πάλι την τιμητική τους. Πέντε αγώνες 18 τέρματα, μέσο όρο τρισήμιση γκολ ανά παιχνίδι. Καθόλου άσχημα. Αν τώρα ψάξουμε την έκπληξη, ένα αποτέλεσμα που δεν το περιμέναμε, θα καταλήξουμε στην νίκη του ΠΑΟ Κουλούρας επί του Φιλίππου Μελίκης, που φέτος είναι ιδιαίτερα ανεβασμένος, αυτό τουλάχιστον έδειχνε η μέχρι στιγμής αγωνιστική εικόνα των δύο ομάδων, αλλά και η μεταγραφική ενίσχυση της ομάδας της Μελίκης.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα λίγο πολύ ήταν αναμενόμενα. Ακόμη και η νίκη με 1-0 της νεοφώτιστης στην κατηγορία Α.Ε. Σχοινά επί τους ΓΑΣ Ροδοχωρίου, αφού η νικήτρια, όπως είναι γνωστό ενισχύθηκε με παίκτες «μπαρουτοκαπνισμένους» στην κατηγορία, προερχόμενους από το περσινό ρόστερ του ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας και του Μ. Αλεξάνδρου Τρικάλων, ενώ από την άλλη ο ΓΑΣ Ροδοχωρίου, άλλαξε αγωνιστικό πρόσωπο και στηρίζεται κυρίως, σε ποδοσφαιριστές νεαρούς και ταλαντούχους.

Δεύτερη ευρεία νίκη της Νάουσας και πάλι εκτός έδρας επί της Α.Ε. Καψόχωρας με 5-0, ενώ και ο άλλος διεκδικητής του φετινού τίτλου, Μ. Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας, πέρασε αλώβητος από την έδρα του Άχθου Αρούρη κερδίζοντας τον με 1-3.

Να δούμε όμως με περισσότερες λεπτομέρειες τα πέντε παιχνίδια της Α' κατηγορίας της Ένωσής μας της δεύτερης αγωνιστικής.

ΚΑΨΟΧΩΡΑ – ΝΑΟΥΣΑ 0-5: Ένα ακόμη εύκολο απόγευμα πέρασε η Νάουσα κερδίζοντας και πάλι εκτός έδρας την ΑΕ Καψόχωρας στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής με 5-0 και με 13 τέρματα στο ενεργητικό της και μηδέν παθητικό σε δύο αγώνες φιγουράρει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η νικήτρια άνοιξε το σκορ στο 28' με σουτ του Ντέλλα και τρία λεπτά αργότερα στο 31' ο ίδιος παίκτης έκανε και το 0-2, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη την σκυτάλη του σκόρερ από τον Ντέλλα πήρε ο Παντζαρτζίδης και με δύο γρήγορα γκολ στο 51' και στο 57' ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 0-4. Το τελικό 0-5 διαμόρφωσε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού ο Γιαμαλίδης, που είχε μπει αλλαγή στον αγώνα.

Το παιχνίδι Καψόχωρα – Νάουσας διαιτήτευσε ο κ. Μαργαρίτης με βοηθούς τον Μπέκα και τον Παζαρτζικλή.

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ – ΑΓ. ΜΑΡΙΝΑ 1-3: Δύο στα δύο και για τον Μ. Αλέξανδρο Αγίας Μαρίνας που στο γήπεδο της Μέσης κέρδισε με 1-3 τον Άχθο Αρούρη και συγκατοικεί με την Νάουσα στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι από το ξεκίνημα του αγώνα επέβαλαν τον ρυθμό τους και μόλις στο 4' προειδοποίησαν για τη συνέχεια με τον Βούλγαρη σημαδεύοντας το δοκάρι της εστίας του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Μυλωνά. Τέσσερα λεπτά αργότερα στο 8' ο Μπρέγκου με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ και στο 18' ο Σαμιώτης έκανε το 0-2.

Μετά το 0-2 η ομάδα της Αγίας Μαρίνας έριξε ρυθμούς με αποτέλεσμα να βρει την ευκαιρία ο Αχθος Αρούρης για να ισορροπήσει το παιχνίδι. Στο 60' ο Σαμιώτης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 0-3 με τον Αρούρη να μειώνει στο 83' σε 1-3, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα με αυτογκόλ του Κουκλά Χρ.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Ρηγόπουλος (Νησελίτης – Χρυσάνης).

ΣΤΑΥΡΟΣ – ΜΑΚΡΟΧΩΡΙ 3-2: Παιχνίδι ανατροπών στο γήπεδο του Σταυρού μεταξύ δύο νεανικών ομάδων και την γηπεδούχο Θύελλα να παίρνει τελικά την νίκη με 3-2.

Ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ με αυτογκόλ του Φαρμάκη στο 38', με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή για το πρώτο 45λεπτο.

Στην επανάληψη το Μακροχώρι μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και αφού ισοφάρισε στο 55' με τον Χολέβα, στο 75' πήραν προβάδισμα στο σκορ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Τάσου Τσακαλίδη.

Στο τελευταίο 10λεπτο όμως η Θύελλα κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και με δύο τέρματα στο 80' και στο 86' του Μυλωνάκη και του Παπαδόπουλου αντίστοιχα να πάρει την νίκη και τους τρεις πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Γαβράς (Παπαδάκης – Γκόγκος).

ΣΧΟΙΝΑΣ – ΡΟΔΟΧΩΡΙ 1-0: Ποδαρικό με το δεξί έκανε η Α.Ε. Σχοινά, που στο πρώτο της παιχνίδι για το πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας της Ένωσής μας κέρδισε με 1-0 τον ΓΑΣ Ροδοχωρίου.

Σε ένα νευρικό και μέτριο ποιοτικά παιχνίδι η γηπεδούχος ομάδα ήταν καλύτερη συγκριτικά από τον αντίπαλό της και κέρδισε δίκαια.

Το μοναδικό τέρμα, που έκρινε και το αποτέλεσμα του αγώνα πέτυχε στο 6ο λεπτό ο Πεϊκος με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Αβραμόπουλου.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Παπαργυρίου (Αργυρίου – Χαλατζιούκας.

ΜΕΛΙΚΗ – ΚΟΥΛΟΥΡΑ 1-2: Ο ΠΑΟ Κουλούρας κόντρα στα προγνωστικά και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ σχετικά νωρίς κατάφερε να γυρίσει το εις βάρος του αποτέλεσμα και να πάρει μια πολύτιμη εκτός έδρας νίκη με αντίπαλο τον Φίλιππο Μελίκης που εκτός τους τρεις βαθμούς του δίνει και ψυχολογία για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με γκολ που πέτυχε ο Κίρτσογλου στο 19'.

Η απάντηση της Κουλούρας ήρθε σχετικά γρήγορα και συγκεκριμένα στο 28' με τον Καλφούζο που ισοφάρισε ύστερα από ατομική ενέργεια και διαγώνιο σουτ.

Η γηπεδούχος ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει και να ξαναπάρει προβάδισμα στο σκορ δημιουργώντας ορισμένες καλές ευκαιρίες, όμως το γκολ ήρθε από την πλευρά των φιλοξενούμενων και πάλι από τον Καλφούζο, αφού όμως προηγήθηκε ωραία ατομική ενέργεια και πάσα του νεαρού Μουγτουσίδη.

Οι προσπάθειες των παικτών της ομάδας της Μελίκης να αλλάξουν το αποτέλεσμα στη συνέχεια του αγώνα δεν καρποφόρησαν αφού βρήκαν μπροστά τους τον νεαρό τερματοφύλακα του ΠΑΟ Κουλούρας, Κωστογλίδη.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Κελεσίδης (Ζουρνατζίδης – Γκαλαϊτζης).