Γ' Εθνική : Μια νίκη και μια ισοπαλία ο απολογισμός

Μια νίκη και μια ήττα είναι ο απολογισμός των δύο από τους τρεις εκπροσώπους μας (η Νίκη Αγκαθιάς είχε το ρεπό της) στην Γ' Εθνική.

Συγκεκριμένα ο Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων νίκησε εκτός έδρας με 2-1, τον Αετό Βαρβάρας Χαλκιδικής, ενώ ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας έχασε στην έδρα του με 3-0, από τον ΠΑΟ Κουφαλίων.

Στα υπόλοιπα από τα τέσσερα παιχνίδια της δεύτερης αγωνιστικής του 2ου ομίλου (ο αγώνας Νέα Καλλικράτεια – Αστέρας Ευόσμου δεν έγινε) ο Ποσειδώνας Μηχανιώνας πήρε το ντέρμπι με τον Μακεδονικό (2-1) και είναι η μοναδική ομάδα του ομίλου που έχει πετύχει δύο νίκες, στις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Τους τρεις βαθμούς της νίκης πήρε και η Αναγέννηση Γιαννιτσών στην έδρα της με αντίπαλο τον Εδεσσαϊκό, όπως και η Θύελλα Σαρακηνών επί του Εθνικού Γιαννιτσών (3-1).

Τέλος ο Θερμαϊκός Θέρμης πέτυχε την πιο ευρεία νίκη στον 2ο όμιλο κερδίζοντας 4-1 στο γήπεδό του την Πλαγιά Κιλκίς.

Να δούμε όμως με περισσότερες λεπτομέρειες τα παιχνίδια των δύο εκπροσώπων της Ημαθίας, του Μ. Αλέξανδρου Τρικάλων και του ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας.

ΒΑΡΒΑΡΑ – ΤΡΙΚΑΛΑ 1-2

Πρώτη νίκη

Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο ο Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων νίκησε 2-1 εκτός έδρας τον Αετό Βαρβάρας της Χαλκιδικής και πήρε τους τρεις πρώτους του φετινούς βαθμούς.

Η ομάδα της Ημαθίας μπήκε πολύ επιθετικά στο παιχνίδι και πριν συμπληρωθεί το πρώτο 30λεπτο προηγείτο ήδη 2-0.

Στο 20' συγκεκριμένα ο Λίτσι με σουτ άνοιξε το σκορ και εννέα λεπτά αργότερα, στο 29' ο Κοσμίδης με διαγώνιο σουτ ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας του.

Και μετά το 2-0, η ομάδα των Τρικάλων συνέχισε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να δημιουργεί ευκαιρίες τις οποίες όμως δεν κατάφερε να αξιοποιήσει.

Στην επανάληψη ο Αετός Βαρβάρας αντέδρασε ανέλαβε την υπεροχή και προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ που θα τον έβαζε στο παιχνίδι.

Στο 67' τα Τρίκαλα έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Τσιρίδης και «καπάκι» οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν το σκορ σε 1-2 με τον Κεχαγιά.

Τα τελευταία 20 λεπτά ήταν ένας διαρκής επιθετικός μονόλογος της γηπεδούχου ομάδας που έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης, όμως η αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων ήταν άψογη και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε την ημαθιώτικη ομάδα να πανηγυρίζει την πρώτη φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα.

ΑΕΤΟΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ: Στόικος Βαλ., Τσιότρας (70' Βλαχάκης), Κωτάκης Κ.Δ. (35' Μπίκας), Σαούλης, Μούτσιος, Βαλεντής (46' Παυλάτος), Στόικος Αν., Παπαδημητρίου Ι., (35' Παπαγεωργίου), Κωτάκης Αν. Δ., Κεχαγιάς, Νικολλάρα (55' Μαραγκός).

ΤΡΙΚΑΛΑ: Αργυρόπουλος, Ατανάσωφ, Βλάχος, Χατζόπουλος, Ιορδανόπουλος, Τσιρίδης, Σωτηράκης, Κέλο (60' Μπίκος), Κοσμίδης (90' Αρβανιτίδης), Θεοδώρου (46' Περπερίδης), Λίτσι (81' Μπαντής).

ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ – ΚΟΥΦΑΛΙΑ 0-3

Πάλεψε όσο μπορούσε

Πάλεψε όσο του επέτρεπαν οι δυνάμεις του, όμως τελικά δεν τα κατάφερε και υπέκυψε στον πιο έμπειρο και καλύτερο ΠΑΟ Κουφαλίων ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας στο παρθενικό του για το πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής φετινό παιχνίδι.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο γειτονικό γήπεδο της Αγκαθιάς, καθώς η φυσική έδρα του ΠΑΟΚ, το Δημοτικό Στάδιο της Αλεξάνδρειας δεν είναι έτοιμο.

Οι φιλοξενούμενοι με την σέντρα θέλησαν να δείξουν ποιός είναι το αφεντικό του αγώνα, ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και δεν άργησαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με τον Λαζαρίδη.

Λίγο αργότερα ο Χασιώτης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή της ομάδας των Κουφαλίων, ο διαιτητής όμως δεν κατελόγισε την εσχάτη των ποινών, κάτι που έκανε πέντε λεπτά αργότερα σε βάρος του ΠΑΟΚ όταν η μπάλα βρήκε το χέρι παίκτη του. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Τσολακίδης εύστοχα γράφοντας το 0-2.

Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε στο 72' από τον Στεφανίδη.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΑΟΚ Αλεξάνδριεας: Προδρόμου, Νταμπώσης, Δήμου, Κοντογιάννης Ι, Κοντογιάννης ΙΙ, Μελάς, Μουρατίδης, Πρωτογέρης, Σακαλής, Πέτκος, Χασιώτης.

ΠΑΟ ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ: Πατσιογεώργιος, Μισιρύδης, Λαζαρίδης (71' Τσεβρεντζής), Κοντσίδης, Μπουγαϊδης (60' Χατζηλιάδης), Αντωνιάδης Π, Αντωνιάδης Στ. (83' Ακριτίδης), Κωτούλας, Παπαδάκης (60' Στεφανίδης), Βαρότσης (83' Μάντζιος), Τσολακίδης.