Γ' Εθνική : Έχασαν και οι τρεις

Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική ο απολογισμός των τριών εκπροσώπων της Ημαθίας στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής είναι αρνητικός, καθώς γνώρισαν ισάριθμες ήττες στα τρία παιχνίδια που έδωσαν.

Συγκεκριμένα ο Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων έχασε στους Σαρακηνούς της Πέλλας από την τοπική Θύελα με 2-1 και με το ίδιο σκορ γνώρισε την ήττα και η Νίκη Αγκαθιάς στη Θέρμη της Θεσσαλονικης, ενώ ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας έχασε στα γειτονικά Γιαννιτσά από την ομώνυμη ομάδα με 3-0. Ετσι μετά και τα προχθεσινά αποτελέσματα η μοναδική ομάδα της Ημαθίας που βρίσκεται σε θέση παραμονής είναι τα Τρίκαλα, δίχως βέβαια αυτό να σημαίνει, ότι οι άλλες δύο η Νίκη Αγκαθιάς κατά πρώτο λόγο και ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας έχουν καταδικαστεί σε υποβιβασμό, αφού ακόμη βρισκόμαστε στα μέσα του πρωταθλήματος, το οποίο παρεμπιπτόντως φέτος, λόγω κορονοϊού, θα διεξαχθεί σε έναν γύρο.

Να δούμε όμως τα παιχνίδια των τριών εκπροσώπων της Ημαθίας με περισσότερες λεπτομέρειες.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΙ – ΤΡΙΚΑΛΑ 2-1: Παρότι προηγήθηκε σχετικά νωρίς στο σκορ ο Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων, δεν άντεξε την πίεση της αντιπάλου του, της Θύελλας Σαρακηνών και έχασε με 2-1.

Στο 16' συγκεκριμένα ο Κατράνας με σουτ έδωσε προβάδισμα στο σκορ στον Μ. Αλέξανδρο. Η απάντηση της γηπεδούχου ήρθε σχετικά γρήγορα, αφού πέντε λεπτά αργότερα στο 21' ισοφάρισε με τον Γαρύφαλλο.

Την ολική ανατροπή του σκορ έγραψε στο 60' ο Τσόρμπας.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΣΑΡΑΚΗΝΟΙ: Τόλιος, Μαυρομιχάλης, Κιόρτσης (64' Βαβλιάκης), Μαντζανάς, Ουζούνης, Τράκας, Τσολακίδης, Γαρύφαλλος.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Αργυρόπουλος, Αρβανιτίδης, Κιρκιλιανίδης, Χατζόπουλος, Πέικος (46' Χατζόπουλος Ν.), Αβραμόπουλος (60' Τσιρίδης), Σωτηράκης, (46' Περτσιούνης), Περπερίδης, (46' Νταμπώσης), Κοπάτσι Αλντι, (70' Κίτσας), Κατράνας.

ΘΕΡΜΗ – ΑΓΚΑΘΙΑ 2-1: Παρότι πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν καλύτερη από τον αντίπαλό της, η Νίκη Αγκαθιάς έχασε στη Θέρμη από τον τοπικό Θερμαϊκό με 2-1 και παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού.

Η ομάδα της Αγκαθιάς είχε τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο τις οποίες όμως δεν κατάφερε να αξιοποιήσει με αποτέλεσμα η ανάπαυλα του ημιχρόνου να βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες δίχως τέρματα.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ στο 53' με τον Ζιγκερίδη.

Η αντίδραση της γηπεδούχου ήταν άμεση και αφού έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 67' με γκολ του Μπαλικτσή, κατάφερε να κάνει το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο 80' με τον Αθανασιάδη.

Στο 89' η Νίκη Αγκαθιάς έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τσιούχα.

ΘΕΡΜΗ: Παναγιωτίδης, Αγγελίδης, Ράτζα, Τρόκας, Σιούτας (Μπατακόιας), Μπαλικτσής, Πασιαρδής (Βαλαής), Χαραλαμπίδης, Αθανασιάδης, (Παχούμης), Κράββαρης (Μαλλιώτας), Χατζηιγνατιάδης (Κυριακίδης).

ΑΓΚΑΘΙΑ: Ιωαννίδης, (Παπαδόπουλος Π.Ν.), Δήμου (79' Καλυβιώτης), Ράδης, Τσιούχας, Καγκελίδης, Βασάρας (79' Βύζας), Καλογιαννίδης, Ντέλας (60' Παπαδόπουλος Κ.Ν.), Μυλωνάς (71' Σιδηρόπουλος Ι.), Ζυγκερίδης.

ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ – ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ 3-0: Πάλεψε όσο του επέτρεπαν οι δυνάμεις του, όμως δεν τα κατάφερε στα Γιαννιτσά ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας, καθώς γνώρισε την ήττα με 3-0.

Το σκορ για την μετέπειτα νικήτρια άνοιξε στο 20' ο Σαμαράς και στο 25' ο Κατηριάδης με κεφαλιά έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 για την ομάδα των Γιαννιτσών που είχε και ένα δοκάρι με τον Μπαμπαλή, διαμόρφωσε στο 53' ο Σαμαράς.

ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ: Δομουκτσίδης, Πελτέκης, Μπαμπαλής, Τσιότρας, Σαμαράς (72' Τασιώνας), Βαταμίδης, Πανταζής, (80' Φλώρος), Κατηριάδης (80' Κερμανίδης), Χαραβητίδης.

ΠΑΟΚ ΑΛ.: Ευαγγελόπουλος, Βασιλείου, Συμεωνίδης, Θεοδώρου (46' Πατατούκας), Μπεκτάς, Λίπε (59' Χασιώτης), Πέτκος (59' Μπουρδάνος), Μαργαρίτης, Ζωγράφος, Αργυρόπουλος (69' Κίτσας), Πετράι (69' Χερίδης).