Super League 2 : Μέτρια και άστοχη η ΒΕΡΟΙΑ

Τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της SL2, με τη ΒΕΡΟΙΑ να γνωρίζει την πρώτη της ήττα στην φετινή διοργάνωση. Μια ήττα ανέλπιστη, όσο και άδικη. Άδικη με βάση την εικόνα του αγώνα και τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Από κει και πέρα θα πρέπει να επισημάνουμε ότι η «Βασίλισσα» αμυντικά θύμιζε την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου με τα Χανιά.

Επτά φορές οι φιλοξενούμενοι επισκέπτηκαν τα καρέ του τερματοφύλακά της και κατάφεραν να δημιουργήσουν τέσσερις ευκαιρίες, από τις οποίες αξιοποίησαν τις δύο, πετυχαίνοντας ισάριθμα τέρματα και εξασφαλίζοντας μια νίκη, που με βάση, επαναλαμβάνουμε, την εικόνα και τις ευκαιρίες του παιχνιδιού, δεν την δικαιούτο.

Από την άλλη η πληγωμένη, από τις πολλές απουσίες, ΒΕΡΟΙΑ, που υποχρεώθηκε να παραταχθεί δίχως κλασικο σέντερ φορ και δίχως τα δύο βασικά αμυντικά της χαφ, τον Μπλέτσα και τον Δερμητζόγλου, που είναι τραυματίες, αυτό που πρέπει να κρατήσει από το κυριακάτικο παιχνίδι, είναι οι πολλές, σε ένα ακόμη παιχνίδι  ευκαιρίες, που δημιούργησε από τις οποίες όμως μόνο την μία κατάφερε να αξιοποιήσει και κάποια διαστήματα καλή κυκλφορίας της μπάλας, κυρίως στο κέντρο του γηπέδου.

Η αμυντική της συμπεριφορά, επαναλαμβάνουμε, θύμιζε εκείνη του πρώτου ημιχρόνου με τα Χανιά. Εμπαζε από παντού.

Ο έμπειρος και υπέρβαρος Σταματής, μπορεί να μην συμμετείχε στην ανάπτυξη του παιχνιδιού της ομάδας του, όμως στο ύψος της μεγάλης περιοχής της εστίας του Παπαδόπουλου, χρησιμοποιώντας την δύναμη και το σώμα του, κέρδισε όλες τις μονομαχίες, από τους αμυντικούς της ΒΕΡΟΙΑΣ, ενώ το Λούκας έκανε ότι ήθελε στο κέντρο του γηπέδου. Οι δυό τους μαζί με τον τερματοφύλακα Μέλι και τον σκόρερ των δύο τερμάτων, Ζαχαράκη, ήταν οι θεμελιωτές της νίκης του Απόλλωνα Λάρισας.

Από την πλευρά της ΒΕΡΟΙΑΣ, που επαναλαμβάνουμε το μόνο που επιτρέπεται να κρατήσει από το προχθεσινό παιχνίδι, είναι οι πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε και η καλή στο κέντρο του γηπέδου, κατά διαστήματα, κυκλοφορία της μπάλας, κορυφαίος της ποδοσφαιριστής, σε ένα ακόμη παιχνίδι αναδείχθηκε ο Βασίλης Φασίδης.

Η ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η ΒΕΡΟΙΑ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και στο πρώτο 10λεπτο έφτασε τρεις φορές κοντά στο γκολ. Στο 3' με τον Μουχάλη, που ύστερα από κόρνερ του Μπουκουβάλα και σύγχυση στα καρέ της εστίας του Απόλλωνα, έκανε το πλασέ με τον Γιαννίτση να προλαβαίνει και να την διώχνει λίγο πριν αυτή περάσει την γραμμή του τέρματος της ομάδας του, στο 4' με τον Ισαακίδη και στο 5' με τον Φασίδη, η κεφαλιά του οποίου από το ύψος της μικρής περιοχής κατέληξε στην αγκαλιά του Μέλι.

Στο 16' και στην πρώτη στην κυριολεξία επίσκεψή τους στα καρέ της ΒΕΡΟΙΑΣ οι φιλοξενούμενοι ανοίγουν το σκορ με τον Ζαχαράκη που εκμεταλλεύεται σέντρα του Χαλάτσι από αριστερά και από κοντά στέλνει την μπάλα, στο βάθος της εστίας του Παπαδόπουλου.

Η ΒΕΡΟΙΑ και μετά το απροσδόκητο γκολ που δέχθηκε συνέχισε να πιέζει και να δημιουργεί κλασικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, όπως στο 24' τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, του Φασίδη, στο 25' με τον Μαραγκό, που ανενόχλητος στο ύψος της μικρής περιοχής, έπιασε την κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Μέλι και στο 29' με τον Παπαχρήστο, που έκανε το σουτ με το ανάποδο πόδι (το δεξί) μέσα από την περιοχή για να μπλοκάρει εύκολα ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.

Ευκαιρίες όμως παρότι σποραδικά επισκέπτετο την αντίπαλη περιοχή είχε σ' αυτό το διάστημα και η φιλοξενούμενη ομάδα, εξαιτίας, επαναλαμβάνουμε, της κακής αμυντικής συμπεριφοράς της ΒΕΡΟΙΑΣ, να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα και να καθαρίσει το αποτέλεσμα, δίχως να καταφέρει κι' αυτή να τις αξιοποιήσει.

Στην επανάληψη και κυρίως μετά το γκολ της ισοφάρισης του Ιωάννου στο 60', το παιχνίδι εξελίχθηκε σε παρωδία. Η ΒΕΡΟΙΑ προσπαθούσε να παίξει ποδόσφαιρο, αναζητώντας ένα δεύτερο γκολ για να φθάσει στην νίκη, ενώ οι παίκτες του Απόλλωνα αναζητούσαν τρόπο να κόψουν τον ρυθμό του παιχνιδιού των αντιπάλων τους, με καθυστερήσεις και την ανοχή του Εδεσσαίου διαιτητή, φιλοδοξώντας να κλέψουν τον βαθμό της ισοπαλίας και τελικά στην μοναδική επίσκεψή τους σ' αυτό το δεύτερο 45λεπτο, στην εστία του Παπαδόπουλου, πέτυχαν ένα δεύτερο τέρμα με τον Ζαχαράκη, που πήρε την μπάλα στο 83' από το κέντρο του γηπέδου, με τον Μαραγκό που τον επιτηρούσε, να μην μπορεί να τον ανακόψει και αφού απέφυγε και τον τερματοφύλακα έκανε εύκολα το 1-2, με την ομάδα της Λάρισας να παίρνει την νίκη και τη ΒΕΡΟΙΑ να μένει με τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ασορτί με την εικόνα του αγώνα ο διαιτητής κ. Γιουματζίδης, από την ΕΠΣ Πέλλας, που μπορεί να μην έκανε το μεγάλο λάθος, αφού δεν συνάντησε και την δύσκολη φάση, όμως ήταν ιδιαίτερα ανεκτικός στις σκόπιμες καθυστερήσεις των παικτών του Απόλλωνα στο β' ημίχρονο. Σωστές οι υποδείξεις των βοηθών του Δέλλιου και Λιόντου.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΒΕΡΟΙΑ: Παπαδόπουλος, Μουχάλης, Παπαχρήστος, Στίκας, Μαραγκός, Μπούζας, Ισαακίδης (60' Μπελεβώνης), Ορφανίδης, (76' Κατσούκης), Φασίδης, Μπουκουβάλας, Ιωάννου (82' Περδίκης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Μέλι, Λούκας, Σιατραβάνης, Σταματής (80' Κοντρέρας), Γιαννίτσης, Λίταινας, Καλούσης, (66' Κοτσιανούλης), Χαλάτσης, ΝτιΑγκοστίνο, Ποτόγλου (70' Μπεκιαρίδης), Ζαχαράκης.