Έχασε και από την Δόξα Δράμας η ομάδα της Βέροιας

Η ΒΕΡΟΙΑ γνώρισε μία ακόμη ήττα στην έδρα της, από την Δόξα Δράμας αυτή τη φορά με 0-2, όμως αλήθεια ποιόν απασχολεί το αποτέλεσμα ενός αγώνα, σε μια ομάδα που ταλαιπωρείται από προβλήματα που απειλούν και αυτήν ακόμη την υπόστασή της;

Το τελευταίο λοιπόν που απασχολεί αυτή τη στιγμή τους φιλάθλους της ιστορικής ομάδας, αλλά και τους ποδοσφαιριστές, οι οποίοι, σύμφωνα με όσα διαρρέουν, έστειλαν τελεσίγραφο στον «αόρατο επενδυτή» ότι αν αυτή τη φορά δεν επαληθευθούν όσα διαρρέει και η ομάδα δεν αποκτήσει διοίκηση υπεύθυνη, θα αποχωρήσουν και η ΒΕΡΟΙΑ θα μείνει δίχως παίκτες. Και νομίζουμε ότι μόνο μία τέτοια απειλή, η αποχώρηση όλων των ποδοσφαιριστών, μπορεί να ταρακουνήσει τον «αόρατο επενδυτή», που όχι μόνο δεν είναι συνεπής στις οικονομικές υποχρεώσεις του αλλά δεν διστάζει να παίξει με την αξιοπρέπεια των παικτών του εκθέτοντάς τους όπως συνέβει στο πρόσφατο παιχνίδι με τον Άρη Θεσσαλονίκης.

Όσον αφορά το αγωνιστικό μέρος του αγώνα λίγα μπορεί κάποιος να γράψει. Επηρεασμένοι οι ποδοσφαιριστές από όσα απαράδεκτα συνέβησαν πριν λίγες ημέρες στον αγώνα με αντίπαλο τον Άρη και οδήγησαν την άλλοτε κραταιά «βασίλισσα» σε μια ντροπιαστική, για τον τρόπο που σημειώθηκε ήττα, ήταν σχεδόν όλοι, μηδενός εξαιρουμένου και του τερματοφύλακα Γιαγκιόζη που είχε εντυπωσιάσει στο παιχνίδι της περασμένης Τετάρτης σκιά του εαυτού τους κάτι που δεν άφησε ανεκμετάλλευτη η Δόξα Δράμας και δίχως να παρουσιάσει και αυτή κάτι το ξεχωριστό πέρασε με νίκη μέσα από την ΒΕΡΟΙΑ και μάλιστα με καθαρό σκορ 0-2.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν στο πρώτο ημίχρονο περισσότερο χρόνο στην κατοχή τους την μπάλα, ομως υστερούσαν στο δημιουργικό κομμάτι, με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να δημιουργήσουν ούτε μία κλασική ευκαιρία για γκολ στο πρώτο 45λεπτο. Παρόλα αυτά προηγήθηκαν στο σκορ με ένα κρυο γκολ το οποίο πέτυχε ο Ριζογιάννης στο 37' με μακρινό σουτ αιφνιδιάζοντας τον Γιαγκιόζη.

Μετά το γκολ οι παίκτες της ΒΕΡΟΙΑΣ θέλησαν να αντιδράσουν, βγήκαν μπροστά πήραν στην κατοχή τους την μπάλα, αλλά ήταν φανερό ότι τους έλειπε η φλόγα, το πάθος που τους διέκρινε πριν το παιχνίδι με τον Άρη, και είναι ολοφάνερο ότι ο τρόπος που οδηγήθηκαν στην ήττα από τον Άρη τους έχει επηρεάσει αρνητικά  και θα χρειαστεί κάτι σημαντικό, ένα σοκ για να επανέλθουν στο επίπεδο που τους βλέπαμε πριν τον αγώνα της περασμένης Τετάρτης.

Έτσι παρότι στο δεύτερο ημίχρονο είχαν την εδαφική υπεροχή δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ευκαιρία για γκολ, με δύο ίσως εξαιρέσεις και τις δύο στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα με τον Ρουνεϊ.

Από την δική της πλευρά η Δόξα Δράμας που έδειχνε να βολεύεται με αυτό το 0-1 που είχε πετύχει στο πρώτο ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος, γύρισμα προς τον τερματοφύλακά του, τον Λαζόπουλο και στις καθυστερήσεις έκανε το 0-2, που ήταν και το τελικό σκορ με τον Κουσκουνά.