Στιγμές της δεκαετίας του 1990, με Πατάκη και Μπούτα να ηγούνται του σκληρού αγροτικού μπλόκου στη Θεσσαλία, θυμίζουν τα συνεχόμενα μπλόκα σε όλη τη χώρα. Το αν θα «κοπεί» η μετακίνηση ανθρώπων και αγαθών στην εθνική οδό ή αν οι αγρότες θελήσουν να φτάσουν στην Αθήνα με τα τρακτέρ τους, θα φανεί τις επόμενες μέρες. Όπως και αν θα υπάρξει σύγκρουση με την ΕΛ.ΑΣ, κατ΄εντολή του πρωθυπουργού. Με μια σημείωση φυσικά. Ότι οι αγρότες ψήφισαν στη μεγάλη τους πλειοψηφία τη ΝΔ, οπότε είναι και εκλογικοί της «πελάτες». Από το ρεπορτάζ πάντως των 90ς, θυμόμαστε τα ΜΑΤ να ξεφουσκώνουν, με μια καταδρομική πράξη, τα λάστιχα των τρακτέρ, διαλύοντας τις κινητοποιήσεις. Αναμένουμε λοιπόν τι μέλλει γενέσθαι. Και στο δικό μας μπλόκο της Κουλούρας.