Υπηρέτησε την ΙΜΠ ως διοικητής της. Καταδρομέας με σκληρή εκπαίδευση ο Αντιστράτηγος ε.α, Σάββας Κολοκούρης, γνήσιος Μανιάτης, σημειώνει για τον διαγωνισμό "τραγουδιού" της Eurovision. "Συνειδητά δεν είδα εχθές τον διαγωνισμό τραγουδιού της Eurovision, αρνούμενος να σπαταλήσω το χρόνο μου βλέποντας μία εκδήλωση η οποία ξεκίνησε με σκοπό την προώθηση της ιδέας της ενωμένης Ευρώπης και κατέληξε να προωθεί ό,τι πιο διεστραμμένο, βρώμικο, αφύσικο και σιχαμερό: σατανιστές, γκέι με στριγκάκια, ανθρώπους τρίτου φύλλου και τραγουδίστριες που χασμουριούνται επιδεικτικά μπροστά στις κάμερες. Αν είναι αυτή η ενωμένη Ευρώπη, ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω!" Σωστός ο Στρατηγός!