Άνετη νίκη του ΓΑΣ Ροδοχωρίου

Με το παιχνίδι Εθνικού Κλειδίου - ΓΑΣ Ροδοχωρίου που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη το απόγευμα ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της Ένωσης μας και αύριο Σάββατο διεξάγεται κανονικά η δεύτερη.

Στο τελευταίο λοιπόν παιχνίδι χρονικά της Α’ κατηγορίας ο ΓΑΣ Ροδοχωρίου που ήταν και το λογικό φαβορί δεν δυσκολεύθηκε να πάρει τους τρεις βαθμούς κερδίζοντας τον γηπεδούχο Εθνικό με 0-3 γκολ που σημειώθηκαν όλα στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα, ομως στο πρώτο ημίχρονο βρήκαν απέναντι τους τον Χατζηπαναγή που πραγματοποίησε εντυπωσιακές αποκρούσεις διατηρώντας τα δίχτυα της εστίας του ανέπαφα.

Στην επανάληψη η ομαδα του Ροδοχωρίου συνέχισε να είναι καλύτερη και να δημιουργεί ευκαιρίες για γκολ και γρήγορα πήρε προβάδισμα στο σκορ.

Συγκεκριμένα οκτώ λεπτά μετά την σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου στο 53’ ο Μουρουζίδης βρήκε τρόπο να νικήσει τον Χατζηπαναγή και να κάνει το 0-1. Το γκολ ελευθέρωσε τους παίκτες του ΓΑΣ με αποτέλεσμα να γίνουν πιο επικίνδυνοι και στο 75’ ο Γιαννακός Σ. στην προσπάθεια του να απομακρύνει μια επικίνδυνη σέντρα του Κοτζαχρήστου πέτυχε αυτογκολ κάνοντας το 0-2 και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Πατατούκας που είχε περάσει πριν είκοσι περίπου λεπτά αλλαγή στο παιχνίδι διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Εκτός από τα τρια τέρματα που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι είχαν και τρία δοκάρια κάτι που αποδεικνύει την ανωτερότητα τους σε ολόκληρη την διάρκεια του παιχνιδιού.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Καραγκιζόπουλος με βοηθούς τον Νησελίτη και τον Ιασωνίδη.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΛΕΙΔΙΟΥ: Χατζηπαναγής, Καλυβιώτης Δ., Οικονομόπουλος, Γιαννακός Κ., Γιαννακός Σ., Κεχαγιάς, Καλυβιώτης Α., Παναγιωτόπουλος (55’ Τούνης), Στογιάννης (87’ Βουδούρης), Καπετάνιος (76’ Περηφανόπουλος), Αγγελόπουλος.

ΓΑΣ ΡΟΔΟΧΩΡΙΟΥ: Ευαγγελόπουλος, Παπαδόπουλος, Ρίσσου, Μαγγίζης, Ασλάνογλου, Μισιρλίδης (79’ Ηλίας), Μπρέγκου, Κοτζαχρήστος, Μουρουζίδης (70’ Πατατούκας), Ουέλινγκτον (76’ Σακελλαρίδης), Παπαδής (53’ Καρυπίδης).