ΕΟΣ Νάουσας : Δις χρυσοί οι Ντάνου, Αναστασιάδης, Τσιάρκα

• ΕΟΣ Νάουσας : Δις χρυσοί οι Ντάνου, Αναστασιάδης, Τσιάρκα

Από δύο χρυσά μετάλλια κατάφεραν και απέσπασαν σε ισάριθμους αγώνες, στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ρόλερ σκι και διεθνή αγώνα fis, στο Μέτσοβο 29-30/9/18, οι τρεις αθλητές του ΕΟΣ Νάουσας.
Η Μαρία Ντάνου, η κορυφαία μας αθλήτρια, στην κατηγορία των γυναικών, επικράτησε εύκολα των αντιπάλων της, στα 5 χλμ ανάβασης κλασικής τεχνικής και την επομένη στα 5 χλμ ελεύθερης τεχνικής, ενώ στις κατηγορίες των παίδων-κορασίδων, ο Γιώργος Αναστασιάδης και η Μάρα Τσιάρκα αντίστοιχα ήταν ασυναγώνιστοι στα 2,5 και 3 χλμ ανάβασης ελεύθερης τεχνικής και ανέβηκαν από δύο φορές στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.
Επιτυχία στις γυναίκες πέτυχαν και οι: Στελλίνα Γιαννακοβίτη, Γωγώ Νιμπίτη και Ελίζα Αναστασιάδου, οι οποίες κατέλαβαν την 4η,5η και 6η θέση αντίστοιχα στα 5 χλμ ανάβασης ελεύθερης τεχνικής.

Επίσης στις κορασίδες η Όλγα Μπιτέρνα πήρε ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο και η Εύα Μπράβου μία 3η και μία 4η θέση αντίστοιχα.
Οι διακρίσεις των αθλητών του ΕΟΣ Νάουσας συνεχίστηκαν και στην μικρότερη κατηγορία των παγκορασίδων, όπου η Κατερίνα Βάικου κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στο 1 χλμ ανάβασης ελεύθερης τεχνικής, με 4η την Γεωργία Τσιάρκα και 5η την Λυδία Τσιάτσιου.
Συγχαρητήρια επίσης αξίζουν και όλοι οι άλλοι αθλητές του συλλόγου που έτρεξαν τους αγώνες, διότι τα αγωνίσματα είχαν πολύ υψηλό συντελεστή δυσκολίας και οι καιρικές συνθήκες πολύ άσχημες.