Νίκη «στο καλάθι» για το Φίλιππο Βέροιας επί του Στρατωνίου

Πολύ σημαντική, εντός έδρας, νίκη (65-63) πέτυχε η ανδρική ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας με αντίπαλο την ομάδα του Στρατωνίου για την 5η αγωνιστική της Β' Εθνικής κατηγορίας. Αν και με απουσίες λόγω τραυματισμων (Παραπούρας - Καβαργύρης), η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα στάθηκε στο ύψος της και πήρε τους πολύτιμους βαθμούς της νίκης.

Στο ξεκίνημα οι ομάδες άργησαν να σκοράρουν, με την ομάδα του Στρατωνίου να το κάνει πρώτη και να προηγείται με 0-1 στο 3'. Πολλά λάθη και των δυο ομάδων σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου με την ομάδα της Βέροιαςνα προηγείται 11-2 στο 7’. Το δεκάλεπτο τελείωσε με 14-5.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Στρατώνι πίεσε και μετά τις λάθος επιθέσεις των παικτών του Γκίμα μείωσε στο 14’ σε 17-11. Λίγο αργότερα Παπαδόπουλος και Σισμάνης με ατομικές ενέργειες ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο +10 (21-11). Το ημίχρονο τελείωσε υπέρ του Φιλίππου με 34-26, έπειτα απο ευστοχο τρίποντο του Εύθυμη Κοθρά.
Στην επανάληψη οι παίκτες του Χατζούλη μείωσαν στο 24’ στον πόντο (39-38). Το τρίποντο του Τσιακλάγκανου (42-38) ανέβασε την ψυχολογία των παικτών του Φιλίππου, αλλά οι φιλοξενούμενοι στην επόμενη φάση ισοφάρισαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι (42-42).

Με μάχες σώμα με σώμα συνεχίστηκε το τέταρτο δεκάλεπτο. Στο 34’ οι φιλοξενούμενοι ήταν πίσω στο σκορ με 56-53. Στο 36’ το σκορ έγινε 59-57, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να σκοράρουν, χωρίς αποτέλεσμα. Στο 38’ ήρθε η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους (59-59). Κρίσιμα τα τελευταία δευτερόλεπτα με τους φιλοξενούμενους για δεύτερη φορά να βρίσκονται μπροστά στο σκορ (62-63 37’’ πριν το τέλος).
Στην τελευταία επίθεση για το Φίλιππο Βέροιας ο Κοθράς πήρε την πρωτοβουλία, έκανε τη διείδυση στην αντίπαλη ρακέτα, έβαλε το καλάθι, πήρε το φάουλ και ευστοχώντας στη βολή έκανε το 65-63. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ (8.6 ‘’ πρν το τέλος), αλλά αστόχησαν και  το παιχνίδι τελείωσε υπέρ του Φιλίππου με 65-63.

Διαιτητές : Φουτζήλας και Αγραφιώτης

Δεκάλεπτα : 14-5, 34-26, 55-51, 65-63

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Παπαδόπουλος 8, Σουτζόπουλος 8, Σισμάνης 6(1), Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος 11(3), Βαλλιος,  Κοθράς 27(2), Καντάρκος 5.

Σ.Α. Στρατωνίου (Γιάννης Χατζούλης): Δοξάκης 5, Μπουρδάνος 1, Κολοκοτρώνης 6(2), Γεωργιάδης 7(1), Σιδηροηλίας, Φλιάτης 6, Κοτζαγιάννης 4, Μπέζας 11(2), Πολιτόπουλος 8(2), Δασκαλόπουλος 15.