Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ : Καλός κι ο ένας βαθμός!

Εκτός από τη νίκη επί του Καματερού στο ματς της 3ης Νοεμβρίου, ο Φίλιππος ήρθε να δώσει συνέχεια στα καλά αποτελέσματα το Σάββατο, αποσπώντας ισοπαλία στην Πυλαία από την τοπική ΑΕΣΧ με σκορ 23-23. Αγωνιστικά, το πρώτο τέταρτο έφερε τις δυο ομάδες στο ισόπαλο 7-7, με τον Φίλιππο στη συνέχεια να έχει τις λύσεις επιθετικά και να καθίστανται νικητής στο 30λεπτο με 13-15.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχες μπήκαν πιο δυνατά και δημιούργησαν ανατροπή δεδομένων με το υπέρ τους σκορ 21-18 στο 45’. Ο Φίλιππος αντέδρασε και πέρασε εκ νέου μπροστά με 22-23 στο 55’. Τα τελευταία λεπτα ηταν δραματικά, καθώς η ομάδα της Πυλαίας ισοφάρισε και είχε την τελευταία επίθεση. Η οποία ωστόσο δεν αξιιοποιήθηκε, το 23-23 παρέμεινε κι οι δυο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

• Μελανό σημείο του αγώνα ο τραυματισμός της αθλήτριας του Φιλίππου Νάτσο Μαρία, η οποία κρίθηκε αναγκαίο να μεταφερθεί στο Νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις, για να φανεί η ζημιά του τραυματισμού της.

Νίκη ξανά για τη Βέροια 2017

Φόρτσα Βεροιάρα! Τα κορίτσια του Κώστα Χαραλαμπίδη για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική γεύθηκαν τη χαρά της νίκης, επικρατώντας αυτή τη φορά του Πανοράματος με το ευρύ σκορ 27-18, αποτέλεσμα που τα έφερε στην πέμπτη θέση της βαθμολογικής κατάταξης!

Στα της συνάντησης, οι “κυανέρυθρες” της Βέροιας φρόντισαν από το ξεκινημα να περάσουν το.... μήνυμα για το ποιός είναι το “αφεντικό” στο ματς, πετυχαίνοντας το ένα γκολ πίσω απ’ το άλλο, φέρνοντας τη διαφορά σε νταμπλ σορ (18-9) στο τριαντάλεπτο.

Κάτι που επι της ουσίας καθόρισε και την έκβαση του αγώνα, με το δεύτερο ημίχρονο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, οπως φανερώνει και το τελικό σκορ 27-18.

Οι λεπτομέρειες των αγώνων:

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 23-23

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-3, 7-7, 10-11, 12-14, 13-15 (ημχ.) 17-16, 18-17, 21-18, 22-20, 22-23, 23-23

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Βασίλης Σκανδάλης): Λάμπρου, Μόσχου, Κουκμίση 7, Μήγγα, Βράμπα 2, Ανδρεανίδου, Παραστατίδου, Τσομπανίδου 3, Κοπανέλου, Νακούλη, Καγγελάρη, Νικολάου 6, Σουμτάκη, Μανωλούδα, Σελεμίδου 4, Πετρίδου 1.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γιώργος Τσικίνας): Νάτσο 1, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου 1, Γιαννοπούλου, Ανθίτση 3, Καραχαρίση 7, Θεοδοσωπούλου Β., Σπυριδοπούλου 3, Ζουμπουλίδου, Γεωργιάδου 1, Θεοδοσωπούλου Σ., Νούσια 6, Λούρη 1.

Διαιτητές: Γράψας-Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 4-7, Πέναλτι: 1/3-4/4, Κόκκινη κάρτα: Νούσια 58.09 (τρία δίλεπτα)

ΒΕΡΟΙΑ 2017 - ΠΑΝΟΡΑΜΑ 27-18

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 7-4, 10-4, 11-5, 15-7, 18-9 (ημχ), 18-11, 21-12, 21-13, 23-16, 24-17, 27-18.

Βέροια 2017 (Κ. Χαραλαμπίδης); Τσιομπάνου 6, Κοτζαχρήστου 3, Δελησάββα 1, Καλμουκίδοου 5, Ταϊρίδου, Ματαρώνα 4, Νταβίντοβιτς 6, Ανδρονικίδου 2, Βαφειάδου, Παπαφώτη, Στάμου, Στεφούδη.

Πανόραμα (Χριστοδουλίδης): Μπελμέζοβα, Νταντίρα, Αργυροπούλου 8, Ιωαννίδου 3, Χριστοδουλίδου, Καραβέλη 2, Αναστασιάδου, Αμανατίδου 2, Μεντεσίδου 2, Δημητρακοπούλου, Κυρικλίδου 1, Τσερέπη, Σεβδιλή, Αλυγιζάκη, Παπαδοπούλου, Κουλούρη.

Διαιτητές: Αναστασίου – Πήττας

Δίλεπτα: 10-2, Πέναλτι: 3/4 – 3/6