Γ’ ΕΘΝΙΚΗ, 3ος Όμιλος : Άπρακτοι και οι δύο!

Απέναντι στον πρωτοπόρο και αήττητο ΠΑΣ Γιάννινα στο “άντρο” του, ο ΑΟΚ Βέροιας δεν θα μπορούσε να έχει φιλόδοξες βλέψεις, ο οποίος και τελικά υπέκυψε στον αντίπαλό του με το ευκαταφρόνητο σκορ 69-63. Παρ’ αυτά οι “μπλε” της Βέροιας έκαναν την προσπάθειά τους και ζόρισαν τους Γιαννιώτες.

Αγωνιστικά, οι Γιαννιώτες ήταν αυτοί που μπήκαν στο ματς γεμάτοι με ενθουσιασμό, ο οποίος και τους έφερε μπροστά στο σκορ, ολοκληρωνοντας το ημίχρονο με 39-25. Στην επανάληψη διαφοροποιήθηκε η εικονα του αγώνα. Ο ΑΟΚ Βέροιας πέρασε στην αντεπίθεση και μείωσε σε 53-48 στο τριαντάλεπτο. Παρά το άγχος στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις και πήραν τη νίκη (69-63), κάνοντας το “4 στα 4” στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής - 3ος όμιλος.

Τρίτη σερί ήττα για τον ΓΑΣ “Μελίκη”

Τον δυνατό Μαντουλίδη έφερε το δρόμο της Μελίκης το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής, από τον οποίο και γνώρισε την ήττα στη Θεσσαλονίκη με το εκτενές σκορ 79-53. Οι του Μαντουλίδη φρόντισαν από το ξεκίνημα να παρουν μία σημαντική διαφορά, η οποία τους επέτρεψε να έχουν την κυριαρχία στο ματς, αφου από την άλλη οι “κιτρινομπλέ” του Δάνη Ασλανίδη δεν μπόρεσαν να μπουν στο πνεύμα της συνάντησης, οπότε και η ήττα γι’ αυτούς ήρθε φυσιολογικά.

Οι λεπτομέρειες των αγώνων:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ 69-63

Δεκάλεπτα: 24-11, 39-25, 53-48, 69-63

Διαιτητές: Κοντογιάννης-Γκέκας

ΠAΣ Γιάννινα(Κωστόπουλος): Γεωργίου 16(2), Πανάρας 15(2), Tσίρμπας-Αναγνώστου 3(1), Πρέντζας 8(1), Kαραγκιολίδης 11(2), Mάντζιος Π. 2, Πάτρας 12, Πανταζής, Πιστιόλης, Γιωτάκης 1.

ΑΟΚ Βέροιας (Ηλιάδης): Τρομπούκης, Ουσουλτζόγλου 11(1), Στοϊτσης 3(1), Γκάνας 12(4), Βλάχος 4, Μαυρίδης 13(1), Καραδήσογλου 4, Κασαμπαλής 11, Ιαωννίδης, Καραθανάσης 3(1), Χατζηλαμπρινός, Χαραλαμπίδης.

Μαντουλίδης - ΓΑΣ “Μελίκη” 79-53

Δεκάλεπτα: 28-13, 41-27, 67-40, 79-53

Διαιτητές: Σαρακινίδης-Χρυσάφης

Μαντουλίδης(Νικολαϊδης Ι.-Καραμανώλης): Νικολαϊδης 25(2), Τάκης 9(1), Μπέλλος, Γκαντίδης 2, Λαγός, Ρεφατλλάρι 12(4), Ντίαθ 6, Καλόγηρος 25(2), Φόρογλου, Μαλανδρής, Κεραμάρης, Σίμογλου.

ΓΑΣ “Μελίκη” (Ασλανίδης): Λιόλιος 6(2), Μαυρίδης Β. 13, Κυριακού 3(1), Μαρμαρίδης, Λέφας 4, Μαγαλιός 2, Κουτζιαμπασόπουλος, Σταυρουλάκης 12(2), Καποδίστριας, Κοτζαμπάσης 7, Λαπατούρας 2, Ρογγότης 4.

• Στους υπόλοιπους αγώνες της 4ης αγωνιστικής ημέρας σημειώθηκαν τα εξης αποτελέσματα: Εύαθλος Πολυκάστρου-ΑΟ Καλαμπάκας 68-63, Ολυμπιακός Β. -ΑΓΣ Ιωαννίνων 92-94 (κ.α. 67-67, 80-80 α' παρ.), Ίκαροι Τρικάλων-Τιτάνες Παλαμά 78-83, Νικόπολη Πρέβεζας-Δόξα Λευκάδας 60-77