Και το σερί των ηττών καλά κρατεί!

Συνέχεια στο σερί των αρνητικών αποτελεσμάτων έδωσε ο Φίλιππος, που γνώρισε την ήττα στην Έδεσσα από τον Αερωπό με 26-21, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Χαντμπολ Πρεμιέρ, στο ντεμπούτο του Ευθύμη Πιπελίδη στον “ερυθρόλευκο” πάγκο.

Στα του αγώνα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 20λεπτο (6-6), όμως από το σημείο εκείνο και μετά οι γηπεδούχοι με τον Μπάρμπα να έχει δύο σωτήριες επεμβάσεις πήραν μια διαφορά που έφεραν στο +4 (11-7) με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι Εδεσσαίοι φρόντισαν να διευρύνουν την διαφορά (17-9 στο 40’, 21-13 στο 45’, 23-15 στο 50’) και να κρατούν τους Βεροιώτες σε μια απόσταση, μέχρι το παιχνίδι να οδηγηθεί στο τελικό 26-21.

«Δεν έχω παράπονο από την αγωνιστικότητα των παιδιών και στα 60 λεπτά του αγώνα. Στο κεντρο της άμυνας η ομάδα ήταν αποτελεσματική. Τα κενά όμως της κυκλοφορίας στην επίθεση, έδωσαν στον αντίπαλο το δικαίωμα για αντεπιθέσεις κι εμεις έπρεπε να κυνηγάμε, κατι που δεν έπρεπε να συμβεί σε καμμιά περίπτωση. Συγχαρητήρια στον Αερωπό. Εμείς κοιτάμε μπροστά και προετοιμαζόμαστε για τον επόμενο αγώνα με τον Φοίβο Συκεών» ανέφερε στις δηλώσεις του μετά το ματς ο προπονητής του Φιλίππου Ευθύμης Πιπελίδης.

Οι λεπτομέρειες του αγώνα:

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 2-3, 5-5, 6-6, 9-6, 11-7 (ημχ), 13-8, 17-9, 21-13, 23-15, 24-16, 26-21

Αερωπός Έδεσσας (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβαράς, Μαυρόπουλος, Μαυρολουδάκης 1, Λάππας, Τζουβαράς Φ 4, Κράλλης 5, Μισιρλίδης, Θεοδωρόπουλος, Δημάκης 4, Μπάρμπας, Μησαηλίδης 2, Κεσίδης 6, Κυριακού 4, Αρβανιτίδης, Λιόφης.

Φίλιππος Βέροιας (Πιπελίδης): Τζιμπούλας, Ταραμονλής, Παντελίδης 2, Χαραλαμπίδης 2, Καλλιαρίδης, Παπαγιάννης, Τσαμουρίδης 4, Τριανταφυλλίδης 3, Κωστακίδης 2, Αποστολίδης 2, Μαυρόπουλος, Κουκουτσίδης 3, Δάσκαλος, Κορωνάς, Παπαδόπουλος Σ. 3, Φιλόσογλου.

Διαιτητές: Κατσίκης – Μηχαηλίδης, Δίλεπτα: 4-5 Πέναλτι: 0/0 – 2/5

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Παύλος Χρ. Τουτουντζίδης