«Τσίμπησε» τον βαθμό της ισοπαλίας η ΒΕΡΟΙΑ 2017

Μπορεί η ομάδα της Βέροιας 2017 να μην κατάφερε να δώσει συνέχεια στις νίκες της και να κάνει πράξει το “4 στα 4” απεναντι στον Μ. Αλέξανδρο Γιαννιτσών εκτός έδρας, το Σάββατο στην 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, όμως κατάφερε να διατηρήσει το αήττητο της και να “τσιμπήσει” τον βαθμο της ισοπαλίας, με το 24-24 που επικράτησε στο ματς. Αποτέλεσμα που έφερε τις “κυανέρυθρες” της Βέροιας μόνες στην τέταρτη θέση της βαθμολογικής κατάταξης.

Αγωνιστικά, στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα των Γιαννιτσών είχε τον έλεγχο του αγώνα και παρά την πρόσκαιρη αντίδραση της Βέροιας, διατήρησε ένα προβάδισμα πέντε γκολ.

Στο δεύτερο μέρος η Βέροια επέστρεψε δυναμικά στο ματς και στο 42’ μείωσε 16-14. Ο Μέγας απάντησε και προηγήθηκε με 22-17 στο 49’ όμως οι Βεροιώτισσες δεν είχαν πει την τελευταία κουβέντα τους. Με σερί 0-5 ισοφάρισε στο 55’ (22-22). Από εκει και μετά το ματς κύλησε γκολ γκολ. Ο Μέγας προηγήθηκε με την Ανδρίτσου 24-23 και η Βέροια ισοφάρισε στο επόμενο λεπτό με την Τσιομπάνου. Το 24-24 έμεινε εως το τέλος.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 7-2, 9-4, 9-5, 11-8, 14-9 (ημχ.) 16-9, 16-13, 20-16, 22-17, 22-22, 24-24

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Αλέξανδρος Ταρινίδης): Πυριτίδου, Παρασκευαΐδου, Πέγιου, Ανδρίτσου Ο. 14, Ζιάκα Α., Αναστασίου 1, Μαντζίρη, Παύλου 2, Λαζαρίδου, Τρελοπούλου, Βασιλειάδου 2, Πιπιλακίδου, Τροχίδου 4, Ζιάκα Ε. 1, Ανδρίτσου Μ.

ΒΕΡΟΙΑ 2017 (Χαραλαμπίδης): Τσιομπάνου 10, Κοτζαχρήστου 3, Δελησάββα 4, Καλμουκίδου 3, Ταϊρίδου, Ματαρώνα 1, Ανδρονικίδου 3, Βαφειάδου, Παπαφώτη, Στάμου, Μπαντή, Στεφούδη.

Διαιτητές: Μιχαηλίδης-Γράψας,

Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 4/5-5/5

Αναβλήθηκε το ΠΑΟΚ - Φίλιππος

Η αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής μεταξύ του Φίλιππου και του ΠΑΟΚ, η οποία ηταν προγραμματισμένη για το Σάββατο 8 Δεκεμβρίου αναβλήθηκε διότι ο ΠΑΟΚ έχει αθλήτρια που αγωνίζεται στο Εuro 2018 γυναικών, την Φερφόλια. Ο αγώνας θα οριστεί εκ νέου από την Ομοσπονδία Χειροσφαίρισης Ελλάδος.