Οι “ερυθρόλευκοι” της Βέροιας “εξολόθρευσαν” τους Μαχητές, επικρατώντας 81-62, μετά από καλή εμφάνιση

Οι “ερυθρόλευκοι” της Βέροιας “εξολόθρευσαν”  τους Μαχητές, επικρατώντας 81-62, μετά από καλή εμφάνιση

Το ότι ο Φίλιππος είχε να αντιμετωπίσει την Κυριακή - με βάση τα αποτελέσματα εως τώρα - μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος της Β’ εθνικής στον βόρειο όμιλο, τους Μαχητές Πεύκων - στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής - μόνο... εύκολο δεν φάνταζε το έργο του, μπροστά στην επιθυμία του να επανέλθει στις νίκες.

Ομως οι “ερυθρόλευκοι” της Βέροιας με την εμφάνιση που πραγματοποίησαν, έχοντας το προβάδισμα με μεγάλες διαφορές στο σκορ, φρόντισαν να στείλουν το... μηνυμα στον αντίπαλο τους, του οποίου και επιβλήθηκαν τελικά με το ευρύ 82-61.

Μια νίκη η οποία τόνωσε βαθμολογικά (η τέταρτη σε εννέα ματς) τον Φίλιππο, εν όψει των αγώνων που έχει να δώσει μέσα στον Δεκέμβριο, που οδηγεί και στην έξοδο από το 2018.

Καρέ - καρέ το ματς

Το σκορ άνοιξε με σουτ τριών πόντων ο Βασίλης Βάλλιος. Αργότερα με πόντους των Κοθρά και Σουτζόπουλου η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα έκανε το 10-2 στο 6’. Η διαφορά στο 9′ ανέβηκε στους 12 πόντους (14-2) ενώ το δεκάλεπτο έληξε 19-5 με τον Δημήτρη Σουτζόπουλο να πετυχαίνει καλάθι με εντυπωσιακό τρόπο στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Στο 13’ το σκορ έγινε 25-8 με την ομάδα των Πεύκων να δείχνει ότι δεν έχει λύσεις να αντιμετωπίσει την κατάσταση. Με τον Κοθρά να ανεβάζει την διαφορά στους 20 πόντους (30-10) η ομάδα της Βέροιας είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Στο 18’ τα Πεύκα με ενα επι μέρους 5-0 μείωσαν σε 37-24 αλλά δίχως να δώσουν συνέχεια και το ημίχρονο τελείωσε υπέρ του Φιλίππου Βέροιας με 44-28. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι άσκησαν ασφυκτική πίεση σε όλο το γήπεδο και μείωσαν σε 49-36. Στο 29′ σε 57-46 και στο 32’ σε 60-51, ενώ στο 35′ ο Αλέξης Μαυρίδης για τα Πεύκα μείωσε ακόμη περισσότερο (69-62). Λύση στην επίθεση έδωσε ο Βαγγέλης Σισμάνης με τρίποντο κάνοντας το σκορ 72-62 στο 38’.

Ο Φίλιππος στο τελευταίο δίλεπτο έχασε με 5ο φάουλ τον Κοθρά, όμως επιθετικά ο Καντάρκος με τρίποντο έγραψε το 75-62 και ο Σουτζόπουλος με λέι απ το 77-62 στο 39’.

Ο Καντάρκος με νέο τριποντο έγραψε το 79-62 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και έδωσε πανηγυρικό χαρακτήρα στη νίκη του Φιλίππου.

Διαιτητές : Ντούρας και Ζαχαριάδης

Δεκάλεπτα : 19-5, 44-28, 60-46, 81-62

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος, Σισμάνης 8(2), Πονόπουλος, Σουτζόπουλος 18(1), Τσιακλάγκανος 5(1), Βαλλιος 5(1),  Κοθράς 21(3), Καβαργύρης, Παραπούρας 7(1), Καντάρκος.17(1), Ποταμόπουλος, Τσεσμετζίδης.

Πεύκα (Γεροφωτης): Βογιατζής 6(1), Καραγιαννίδης, Μαυρίδης 20(4), Χατζημιχαηλίδης 8, Κλωνάρας 5(1), Στόλης 2, Τσιμίδης, Μητσάκης 13(3), Λαζάρου, Ελευθεριάδης 8.