Δεν μπορούσε να κάνει κι αλλιώς...

Ο Φίλιππος γνώρισε την ήττα απο τον Ολυμπιακό Π. στην έδρα του με 16-26, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Χαντμπολ Πρεμιέρ.

Η Σαββατιάτικη ήττα ήρθε σε συνέχεια αυτής στη Δράμα με την οποία και οι “ερυθρόλευκοι” της Βέροιας αποχαιρέτησαν το 2018, το οποίο και οδεύει στην... έξοδο.

Το παιχνίδι στο “Δημήτριος Βικέλας” επί της ουσίας υπήρξε μια άνιση μάχη, δεδομένου της διαφοράς δυναμικότητας των δυο αντιπάλων, αλλά και επιπλέον των περιορισμένων επιλογών του Φιλίππου. Πολύ δε περισσότερο οτι σ’ ένα ματς σαν και αυτό υποχρεώθηκε να αγωνισθεί μάλιστα χωρίς τον βασικό πλεϊ μεϊκερ του Θάνο Κωστακίδη, που τελούσε υπο τιμωρία (του κρατήθηκε το δελτίο στον αγώνα κυπέλλου με τον Ιωνικό ΝΦ που είχε προηγηθεί μεσοβδόμαδα.

Παρ’ αυτά ο Φίλιππος προσπάθησε να αντιτάξει μια αντίσταση, κάτι που κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο με το 9-12 σε βάρος του. Στην επαναληψη ο Ολυμπιακός Π. σαφώς πιο πλήρης και ποιοτικός επέβαλλε τον δικό του ρυθμό στο ματς και η νίκη ήρθε με εύκολο τρόπο στο τέλος.

Καρέ - καρέ το ματς

Με τη συμπλήρωση του πρώτου 10λεπτου, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με σκορ 4-4, αλλά ήταν και η τελευταία φορά που θα συνέβαινε κάτι τέτοιο αφού στα επόμενα δέκα λεπτά ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 4-0 σερί και προηγήθηκε με 4-8 στο 20:49. Από δυο διαδοχικά τέρματα του Λέμος προήλθε το 7-11 στο 27:36 για να κλείσει το ημίχρονο με 9-12 υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα επιμέρους 4-0 σερί διεύρυνε το προβάδισμά του, μετατρέποντας το 9-13 σε 10-17.

Οι Πειραιώτες διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και τη διαφορά σε επίπεδα… ασφαλείας (12-19, 13-20, 14-22) στα λεπτά που ακολούθησαν και έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στην επικράτηση με 16-26, με τον Δεληχρήστο να διαμορφώνει το τελικό σκορ, ένα λεπτό πριν το φινάλε

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-4, 4-6, 4-8, 7-9, 9-12 (ημχ) 10-17, 12-19, 13-20, 13-21, 14-22, 16-26

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. (Πιπελίδης): Τζιμπούλας 3, Ταραμονλής, Παντελίδης 1, Λιακόπουλος, Χαραλαμπίδης 1, Καλλιαρίδης, Παπαγιάννης, Τριανταφυλλίδης 5, Αποστολίδης 2, Μαυρόπουλος, Κουκουτσίδης, Δάσκαλος 1, Κορωνάς, Φιλόσογλου 1, Παπαδόπουλος 1, Τζωρτζίδης 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Κρητικός 2, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης 2, Λέμος 2, Ρέινα 7, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 2, Κόντης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Δεληχρήστος 2, Τσίλης 2.

Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος Δίλεπτα: 3-2 Πέναλτι: 1/2-6/6

Ένσταση: Η ομάδα ΑΣ Φίλιππος Βέροιας ενίσταται διότι δεν επιτρέπεται εντός 24 ωρών να δίνουν οι ομάδες δύο αγώνας εάν μεσολαβεί μεταξύ τους χιλιομετρική απόσταση πάνω από 100 χιλιόμετρα (κανονισμός αγώνων ΟΧΕ, άρθρο Α5, παράγρ. 8 , σελ. 11).

Παρατηρήσεις: Στο 33:28 του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο αθλητής της Α’ ομάδας, Παπαδόπουλος Στάυρος με αριθμό δελτίου 33574 και αριθμό φανέλας 69 για επικίνδυνο παιχνίδι και δεν κρατείται το δελτίο του.

Σχετικά με την ένσταση τη ομάδας Α.Σ. Φίλιππος Βέροιας αναφέρουμε ότι ο αγώνας μεταξύ των ομάδων Φίλιππος Βέροιας – Ολυμπιακός, έχει οριστεί από την ΟΧΕ σήμερα Σάββατο 15/12/2018 και ώρα 18:00.