Συνέχεια στις νίκες ο Φίλιππος με ανατροπή

Παίρνοντας... ώθηση από την μεγάλη νίκη του επι των Μαχητών - Πειραματικού, ο Φίλιππος έδωσε συνέχεια στις επιτυχίες του, επικρατώντας των Φαρσάλων εκτός έδρας με 73-76, την Κυριακή και για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής στον βόρειο όμιλο. Μία νίκη (όπως και αυτή της προηγούμενης αγωνιστική βέβαια) που κρίνεται σπουδαία βαθμολογικής σημασίας, τη στιγμή που ο προχθεσινός αντίπαλος του Φιλίππου συγκαταλέγεται στους πιο υπολογίσιμους της κατηγορίας, με την επισήμανση επιπλέον το ότι μέχρι πρότινος στο “άντρο” του μετρούσε μόνο μια ήττα (από τους Μαχητές με 80-84).

Αγωνιστικά, στο πρώτο μέρος οι “ερυθρόλευκοι” της Βέροιας παρουσιάσθηκαν κακοί, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 24-14 στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου και τα πράγματα να εξελιχθούν ακόμα χειρότερα με το 43-27 στο τέλος του εικοσαλέπτου.

Στην επανάληψη με ένα καταπληκτικό σερί 0-17 η ομάδα του Φιλίππου έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά με 43-44. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα του Δημήτρη Γκίμα να προηγείται με 53-55, ενώ με φανερά ανεβασμένη ψυχολογία διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος και πήρε την πολύτιμη νίκη.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας ο Φαίδων Παραπούρας με 21 πόντους και 5 τρίποντα.

Διαιτητές: Φουτζήλας και Κοϊμτζόγλου.

Δεκάλεπτα: 24-14, 43-27, 53-55, 73-76

Φάρσαλα (Φόρος): Λεπενιώτης 14, Χαιρετίδης 2, Αναγνωστόπουλος 2, Τσιώγκας 5(1), Συνετός 2, Τοπουζίδης 9(3), Γκιουλέκας 19, Φαρμάκης, Δέσπος 17, Φιλιππόπουλος 2, Λούτας, Λιουπης.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος 3, Κοθράς 16(1), Σισμάνης, Βάλλιος 3(1), Τσιακλαγκάνος 5(1), Παραπουρας 21(5), Σουτζόπουλος 16(2), Καντάρκος 11(1), Καβαργύρης