Σε... ελεύθερη πτώση ο ΑΟΚ Βέροιας

Δεν έχει τελειωμό ο κατήφορος για τον ΑΟΚ Βέροιας, που έδωσε συνέχεια στα ανεπιτυχή αποτελέσματα του, γνωρίζοντας την ήττα αυτή τη φορά εντός έδρας από τον ΑΟ Καλαμπάκας με 73-79, όπου και εξακολουθεί να κατοικοεδρεύει στις θέσεις του υποβιβασμού.

Αγωνιστικά, ο ΑΟΚ Βέροιας μπήκε... φουριόζος στον αγώνα και προηγήθηκε με 14-0, δείχνοντας αποφασισμένος να πάρει το ροζ φύλλο. Ξαφνικά και αναίτια όμως έπαθε μπλακ αουτ, είδε τον Καλαμπάκα να απαντά με το ίδιο σερί και το ματς έγινε ντέρμπι μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Καλαμπάκας πήρε τον έλεγχο και προηγήθηκε με 40-46 στο 21’ και κράτησε το προβάδισμα της παρά την Βεροιώτικη αντίδραση.

Ο ΑΟΚ μείωσε 50-51 στο 27’ και ισοφάρισε 54-54 στο 29. Οι φιλοξενούμενοι όμως απάντησαν και πέρασαν με 54-59 στο 30’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι παρά την πίεση του ΑΟΚ διατήρησαν το προβάδισμα τους και εφτασαν στη νίκη.

Ήττα και για την Μελίκη

στη Λευκάδα (85-62)

Την ήττα υπέστη και ο ΓΑΣ “Μελίκη” στην Λευκάδα από την τοπική Δόξα με 85-62.

Μία ήττα που ήρθε φυσιολογικά για τους “κιτρινομπλέ” του Δάνη Ασλανίδη, αφού οι Λευκαδιώτες ήταν ανώτεροι και από την αρχή επέβαλλαν το δικό τους ρυθμό στο ματς, όπου και οδηγήθηκαν στη νίκη.