Τον... «δάγκωσαν» οι «Λύκοι»

Αν και η δυνατότητα υπήρχε για τον Φίλιππο στο να μπορέσει να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Διομήδη Άργους εκτός έδρας, κάτι τέτοιο τελικά δεν κατέστη κατορθωτό, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με το διόλου ευκαταφρόνητο σκορ 26-15, στο παιχνίδι που δόθηκε το Σάββατο για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Χαντμπολ Πρεμιέρ.

Ο Φίλιππος, που δεν είχε στον πάγκο του τον  Ευθύμη Πιπελίδη στον οποίο του παρουσιάσθηκε ένα σοβαρό προσωπικό πρόβλημα, πρόβαλλε αντίσταση μόνο στο πρώτο ημίχρονο.

Διαστημα στο οποίο οι “ερυθρόλευκοι” της Βέροιας, παρ’ οτι είχαν πρόβλημα επιθετικά (μπόρεσαν να πετύχουν όλο κι ολο 7 γκολ!), χάριν της καλής άμυνας τους κράτησαν σε χαμηλά επίπεδα την επιθετική παραγωγικότητα των “Λύκων” και το παιχνίδι κύλησε γκολ - γκολ, με το 8-7 να διαμορφώνεται στην εκπνοή του 30λεπτου.

Στην επανάληψη η κατάσταση διαφοροποιήθηκε. Ο Διομήδης βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα, σε αντίθεση με τον Φίλιππο που συνέχισε στο ιδιο τέμπο (σημείωσε μόλις ενα γκολ από το 35’ εως το 50’), φέρνοντας τη διαφορά +5(15-10) στο 38’. Εξέλιξη που ώθησε τους γηπεδουχους να δώσουν περαιτέρω διαφορά στο σκορ προηγούμενοι με 21-11 στο 51’, θέτοντας συνάμα και δυνατές βάσεις για την τελική επικράτηση τους (26-15).

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-2, 5-4, 6-5, 6-7, 8-7 (ημχ) 12-10, 15-10, 17-11, 20-11, 22-12, 26-15

Διομήδης Άργους (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 4, Τσιγαρίδας 1, Γιαννόπουλος 2, Παπαντωνόπουλος, Χαραλαμπίδης 2, Ρουσσόπουλος, Αργυρού 1, Τότος 4, Χαντέλης 4, Χερουβείμ 1, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος, Μπότσαρης 3, Μπινιάρης 1, Τσάτσας 4, Αναγνωστόπουλος.

Φίλιππος Βέροιας: Πόποβιτς, Τζίμπουλας, Παντελίδης, Καλλιαρίδης, Τσαμουρίδης, Τριανταφυλλίδης 1, Κωστακίδης 7, Αποστολίδης 4, Κουκουτσίδης 3, Δάσκαλος, Κορωνάς, Φιλόσογλου, Παπαδόπουλος.

Διαιτητές: Τόλιος – Ανταλης. Δίλεπτα: 3-3. Πέναλτι: 2/4 – 1/3