Ήττα και πάλι...

Ούτε και αυτή τη φορά στάθηκε ευκταίο για τον Φίλιππο να πάρει ενα θετικό αποτέλεσμα, καθως αγωνιζόμενος εκτός έδρας κόντρα στον Αρη Νικαίας, την Κυριακή το απόγευμα και στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθήματος της Χαντμπολ Πρεμιέρ γνώρισε την ήττα με σκορ με 26-23. Το παρήγορο, ωστόσο, είναι ότι οι “ερυθρόλευκοι” της Βέροιας προστάτεψαν την διαφορά του πρώτου αγώνα.

Στα του αγώνα, ο Αρης είχε στο πρώτο ημίχρονο ένα ελαφρύ προβάδισμα 1-2 γκολ αλλά ο Φίλιππος ήταν διαρκώς κολλημένος σαν κολιτσίδα πάνω του. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το ματς στα ίσια στο 28’ (11-11) αλλά έμειναν χωρίς γκολ στο τελευταίο δίλεπτο και το ημίχρονο τελείωσε 13-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης Νικαίας εκμεταλλεύθηκε την αγωνιστική κοιλιά του Φιλίππου και προηγήθηκε με 20-14 στο 46’.

Ο Φίλιππος που είχε κορυφαίο τον Αποστολίδη με 8 γκολ κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι όταν μείωσε με τον Τσαμουρίδη 23-22 στο 56’ με σερί 4-0 (23-18 στο 52’).

Ωστόσο ο Άρης με τον Δημήτρη Μελετάκο και τον Αθανασίου να σκοράρει δις επανέφερε την διαφορά στα τρία γκολ (25-22) και «κλείδωσε» την μεγάλη νίκη.

Ντεμπούτο Τάσκοβιτς, με Φίλιππο

Την πρώτη του εμφάνιση με την φανέλα του Φιλίππου πραγματοποίησε ο Τάσκοβιτς Νταβορ.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-4, 6-6, 9-7, 10-10, 13-11 (ημχ.), 15-12, 18-14, 20-14, 22-17, 23-21, 26-23

ΑΡΗΣ (Μελετάκος): Κουρής 2, Λαδάκης, Αθανασίου 6, Γ. Μελετάκος 1, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Δ. Μελετάκος 8, Μαλανδρένιας 2, Ασβεστάς 4, Παπαδόπουλος, Μιμίκος 1, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους 4, Βίδρας, Αμανατίδης, Βλαχοθανάσης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Πιπελίδης): Πόποβιτς, Τζίμπουλας, Παντελίδης 2, Τάσκοβιτς 1, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Παπαγιάννης, Τσαμουρίδης 3, Τριανταφυλλίδης 2, Κωστακίδης 4, Αποστολίδης 8, Κουκουτσίδης 1, Δάσκαλος, Κορωνάς, Φιλόσογλου, Παπαδόπουλος 2.

Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, Κόκκινη: 50:14 Τάσκοβιτς (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 7-5, Πέναλτι: 5/5-1/1.