Επιστροφή στις νίκες

Επανέκαμψε στις νίκες ο Φίλιππος, ο οποίος το Σάββατο επιβλήθηκε 65-58 του πολύ καλού Ερμή Λαγκαδά - στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής -, με αποτέλεσμα να εξακολουθεί να κατοικοεδρεύει στα ψηλά “πατώματα’ της βαθμολογίας.

Αγωνιστικά, στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Φιλίππου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-21, στη συνέχεια βρήκε ρυθμό και με καλή αμυντική συμπεριφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο ισορρόπησε το παιχνίδι, μείωσε σε 21-32 στο 16’ και αμέσως μετά μ’ ένα επιμέρους σκορ 11-2 μείωσε σε 32-34 στο 19’. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 34-36.

Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα ισοφάρισε στο 22′ σε 36-36 για πρώτη φορά στο παιχνίδι μετά τις εύστοχες βολές του Βαγγέλη Σισμάνη σε φάουλ που κέρδισε. Οι δυο ομάδες δείχνοντας μεγάλο πάθος και δυναμικότητα εναλλάσσονταν στο σκορ, με τους γηπεδούχους στο 28′ να είναι μπροστά με 47-44.

Με τον πίνακα να δείχνει 2.48” πριν το τέλος το τρίποντο του Ευθύμη Κοθρά έδωσε ανάσα και διαφορά 4 πόντων (60-56), διαφορά η οποία διατηρήθηκε μέχρι τέλους με τελικό σκορ 65-58.

Δεκάλεπτα : 16-26, 34-36, 50-48, 65-58

Διαιτητές : Ντούρας και Ζαχαριάδης

Ερμής Λαγκαδά (Αγγέλης): Μήνου 13(3),  Αλτίνης 7(1), Μάρουσιτς 9(1), Παπαπασχάλης, Νώτης 8(2) , Παρίτσης 9(1), Κωνσταντινίδης , Πλιούκας 2, Γκαμούρας 10, Πιλκούδης , Χριστοδούλου, Καμπέρης

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος, Σισμάνης 13(1), Πονόπουλος, Βάλλιος 3(1), Τσιακλάγκανος 8, Καβαργύρης, Κοθράς 15(1) , Παραπούρας 15(4), Σουτζόπουλος 8, Καντάρκος 3