Επιτέλους, νίκη!

Ε, κάποτε θα συνέβαινε κι αυτό! Ο ΑΟΚ Βέροιας πέτυχε σπουδάια βαθμολογικής σημασίας νίκη εκτός έδρας επί της Νικόπολης Πρέβεζας με 56-65, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής στον 3ο όμιλο, με την οποία και βαλλε “φρένο” στην αρνητική πορεία που ακολούθησε εδώ και αρκετό καιρό.

Αγωνιστικά, στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ ενω το δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο καλά στο παρκέ και με καλή άμυνα κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά στους πέντε πόντους (28-23). Ο ΑΟΚ αντέδρασε και στο 18’ έφτασε στην ισοπαλία (29-29) και έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα (30-32). Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχτηκε μοιραίο για την Νικόπολη. Τα λάθη των παικτών της έδωσαν στον ΑΟΚ την ευκαιρία να αντεπιτεθεί και να πάρει στο 28’ μια διαφορά 12 πόντων (34-46). Η Νικόπολη αντέδρασε στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου μειώνοντας σε 41-50.  Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Νικόπολης προσπάθησαν να ανακάμψουν  και με καλή άμυνα και γρήγορες επιθέσεις μείωσαν στους 5 πόντους στο 32’ (45-50). Ο ΑΟΚ δε τα παράτησε όμως στο 34’ πριν τη λήξη αύξησε την διαφορά στους δέκα πόντους (47-57). Οι γηπεδούχοι δε μπόρεσαν να αντιδράσουν και γνώρισαν την ήττα με τελικό σκορ 56-65. Από την Νικόπολη ξεχώρισαν οι Κακιούζης με 19 πόντους και 2 τρίποντα και Κοντογιάννης με 21 πόντους, ενώ ήταν φανερή και η απουσία του τραυματία Πελίγκου και του Σουλιώτη Α. Από τον ΑΟΚ Βέροιας καλύτεροι οι Ιωαννίδης με 15 πόντους και Τάσος Κασαμπαλής με 17 π.

Δεκάλεπτα: 17-15, 30-32, 41-50, 56-65

Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Παπαθανασίου

Νικοπόλη Πρέβεζας (Παπίρης-Πολίτης): Μίχος Σ., Κοντογιάννης 21, Καραστάθης 2, Μίχος Θ., Κακιούζης 19(2), Παπαμιχαήλ, Δούβλης, Μούλας 9, Βαβέτσης 5(1).

ΑΟΚ Βέροιας (Ταγκίδης): Τρομπούκης 8, Στοϊτσης 8, Γκάνας 8(1), Κασαμπαλής 17, Ιωαννίδης 15(2), Καραθανάσης 2, Καραϊσαρίδης, Γκίτκος 2, Ντουλαβέρης 1, Γιοβανόπουλος, Χαραλαμπίδης 4.

Ήττα στο Πολύκαστρο

για τον ΓΑΣ “Μελίκη”

Την ήττα με 66-62 γνώρισε στο Πολύκαστρο ο ΓΑΣ “Μελίκη”. Η ομάδα του Δάνη Ασλανίδη ήταν καλύτερη, ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα μπροστά στο σκορ αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο λίγο τα σφυρίγματα της διαιτησίας λίγο η δική της αστοχία, την οδήγησαν σε ήττα.

Η ομάδα της Μελίκης είχε το πάνω χέρι στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και βρέθηκε μπροστά ακόμη και με 8 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η διαιτησία έπαιξε έδρα, ανέχτηκε το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων και το ματς έγινε ντέρμπι. Στα τελευταία λεπτά ο ΓΑΣ “Μελίκη” είχε προβάδισμα 57-59 και εχασε πολλές επιθέσεις να τελειώσει το παιχνίδι. Αφού δεν το έκανε η Μελίκη, βρήκαν την ευκαιρία οι γηπεδούχοι, πέρασαν μπροστά κι έφτασαν στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-16, 32-37, 51-53, 66-62

Διαιτητές: Κωνής-Ηλιόπουλος

Εύαθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος Γ.): Παπαδόπουλος Σ. 7(1), Ημερίδης 26(3), Μαρκόπουλος, Αθανασίου 2, Γιαμπατζίδης 2, Γκαντίδης 3, Ζωιτσούδης, Τσελέκης 2, Σιδηρόπουλος 12(1), Κουφίδης, Κουτούλας 12(1).

ΓΑΣ “Μελίκη” (Ασλανίδης): Λιόλιος 5, Μαυρίδης Β. 24(2), Καποδίστριας, Κυριακού 8, Λέφας, Μαγαλιός, Σταυρουλάκης 9(2), Κοτζαμπάσης 7(1), Λαπατούρας 7, Ρογγότης 2.