Νίκη, με πολλαπλή σημασία!

Νεοφώτιστη στην Α1 κατηγορία η ΒΕΡΟΙΑ 2017 μεν, αλλά ικανή (έτσι όπως φτιάχθηκε φέτος και ενδυνωμώθηκε στην χειμερινή μεταγραφική περίοδο) να πετύχει σημαντικά πράγματα. Κι ένα από αυτά είναι το ότι κατάφερε να... ξεπαστρέψει (και) την Αναγέννηση Άρτας, άλλοτε, μόνιμη πρωταθλήτρια και κυπελλούχος Ελλάδος και έχοντας γράψει ιστορία στην Ευρώπη, της οποίας επιβλήθηκε με 25-23, στο ματς που δόθηκε το Σάββατο στο Φιλίππειο, το οποίο και εντασσόταν στο πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής.

Οι “κυανέρυθροι” του Κώστα Χαραλαμπίδη με την επιτυχία τους αυτή πρόσθεσαν αλλους δύο πόντους στο ενεργητικό τους και συνεχίζουν να βρίσκονται σε τροχιά Ευρώπης. Συγχρόνως πήραν και “γλυκειά εκδίκηση” για τον τρόπο που είχαν υποστεί την ήττα στο ματς του πρώτου γύρου.

Στο αγωνιστικό μέρος της αναμέτρησης, στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες πήγαν χέρι - χέρι. Η Αναγέννηση πήρε προβαδισμα δύο τερμάτων 9-11 στο 22’ αλλά η Βέροια επανήλθε και έμεινε κολλημένη δίπλα στην αντίπαλο. Στο τελευταίο λεπτό η Αναγέννηση εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της έδωσε η Βέροια και πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 11-13.

Στο δεύτερο μέρος είδαμε μια άτυπη μάχη Μούρνου - Τσιομπάνου. Με προσωπικά γκολ της Μούρνου η Αναγέννηση πέρασε με 14-17 στο 35’ αλλά η Βέροια απάντησε με την Τσιομπάνου και στο 46’ ισοφάρισε (19-19) ενω στο 52’ πήρε το προβάδισμα (21-20) με την Ματαρώνα. Η Βέροια αποφασισμένη για τη νίκη στο 57’ προηγήθηκε με 24-22 ενω στο τελευταίο λεπτό, η Τσιομπάνου πέτυχε το γκολ που “κλείδωσε” την Βεροιώτικη νίκη (25-23).

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-4, 6-7, 8-9, 10-11, 11-13 (ημχ) 15-17, 16-17, 18019, 20-20, 23-22, 25-23

ΒΕΡΟΙΑ 2017 (Χαραλαμπίδης): Ταμάρογλου, Τσιομπάνου 7, Κοτζαχρήστου 1, Κονεσκι 4, Στάμου, Δελησάββα 4, Καλμουκίδου, Ταϊρίδου, Τσιτλακίδου 2, Ανδρονικίδου, Ματαρώνα 2, Νταβίντοβιτς 5.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Γκόλια): Μπαλάφα 2, Σκουτέλα 3, Σκάρα, Νούλα, Μούρνου 9, Σαΐντοβα, Καναρα, Ανδρίτσου 3, Πέτροβιτς 1, Κουρέλη, Μάστακα 5, Κώστα, Μέγα.

Διαιτητές: Γρηγοριάδης- Τομίδης

Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 3/3-1/4