Βαρειά ήττα για τον ΑΟΚ Βέροιας στο Πολύκαστρο από τον τοπικό Εύαθλο (91-62)

Άλλη μια ήττα στη φετινή αλυσίδα των αρνητικών του αποτελεσμάτων πρόσθεσε ο (αποδυναμωμένος) ΑΟΚ Βέροιας. Οι “μπλε” της Βέροιας υπέστησαν την ήττα με το εκτενές σκορ 91-62 από τον Εύαθλο Πολυκάστρου στο “άντρο” του τελευταίου, στη συνάντηση που είχε να κάνει με την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής στον 3ο όμιλο.

Αγωνιστικά, ο αγώνας στο Πολύκαστρο κρίθηκε από το πρώτο μέρος, τότε που οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 52-29.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ευάθλου ανέβασαν ακόμη περισσότερο την διαφορά, η οποία και τους επέτρεψε να φθάσουν σε μια πολύ άνετη νικη.

Έμελλε τελικά να ηττηθεί η ομάδα

της Μελίκης στο Βόλο (76-74)

Από την άλλη, ο ΓΑΣ “Μελίκη” υπέστη την ήττα στον Βόλο από τον τοπικό και ιστορικό Ολυμπιακό με 76-74, ένα αποτέλεσμα άδικο για τους “κιτρινομπλέ” του Δάνη Ασλανίδη με βάση την αγωνιστική της παρουσία στο ματς και την σθεναρή αντίσταση που πρόβαλε στον αντίπαλο της. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της Μελίκης είχε τον έλεγχο και προηγήθηκε ακόμη και με δέκα πόντους αλλά σιγά - σιγά ο Ολυμπιακός ανέκαμψε και ισορρόπησε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το πρώτο δεκάλεπτο ηταν το χειρότερο αμυντικά για τους ερυθρόλευκους, με συνέπεια να βρίσκονται πίσω πέντε πόντους στο 10’ με 21-26.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν καθόλου καλά κι η Μελίκη έτριεξ σερί 0-8 και προηγήθηκε 42-49 στο 22’. Ο Ολυμπιακός Β. ισοφάρισε με καλάθιο του Κωστούλα μετά από ασίστι του Μπογδάνου σε 53-53, ενω μετά το 53-55 το βολιώτικο συγκρότημα έκανε σερί 9-0, που ολοκληρώθηκ με δυο διαδοχικά τρίποντα του νεαρού Στύλλα. Ο Λέφας απάντησε αμέσως με αουτ εξω από το 6.75 (62-58) και με βολές ο Λιόλιος διαμόρφωσε το 62-60 στο 30’.

Οι “ερυθρόλευκοι” του Βόλου έφτασαν στην τέταρτη περίοδο μέχρι και στο +6, αλλά με το σκορ στο 71-67 δόθηκε στο 36’ τέταρτο φαουλ στον Μπογδάνο και αμέσως μετά τεχνική ποινή, με συνέπεια να αποβληθεί και να δει από τον πάγκο τα υπολειπόμενα τέσσερα λεπτά. Αυτό το γεγονός εκμεταλλεύθηκε η ομάδα της Μελίκης και έβαλε πέντε αναπάντητους πόντους ως τα 3.11’ κι έτσι πέρασε μπροστά (71-72).

Ακολούθησαν οι 1/2 βολές του Σκαμαγκά και οι 2/2 του Κωστούλα (74-72) η ισοφάριση με τον ίδιο τρόπο στο 38’ από το ΓΑΣ “Μελίκη”, ενω στο 1.29’ ο Σκαμάγκας ήταν πάλι κατά το ημίσυ εύστοχος από τη γραμμή των φάουλ (75-74), οπως και ο Λουλούδας στα 57” που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στα 30” ο Ιλτσογλου έκλεψε την μπάλα στην άμυνα, αλλά έκανε aitball σε τρίποντο στην επίθεση, ωστόσο η Μελίκη ήταν άστοχη εις διπλούν στην τελευταία της επίθεση, αφου ενδιάμεσα κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε μετά από λάθος πασα προς τον Σταυρουλά, που πρόλαβε την μπάλα λίγο πριν περάσει το κέντρο και έκανε ένα τελείως άστοχο τρίποντο από εκεί.