Βγήκε ηττημένος στο τέλος...

Η προσπάθεια καταβλήθηκε. Και μάλιστα μεγάλη για τον Φίλιππο στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Δράμα ‘86, αλλά η επιδίωξη να πάρει το επιθυμητό αποτέλεσμα δεν επιτεύχθηκε. Η ήττα με σκορ 22-27 υπήρξε για τον Φίλιππο το αποτέλεσμα που συνόδεψε την συνάντηση του με τους Δραμινούς, η οποία και δόθηκε το Σάββατο στο Φιλίππειο για την 20η αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της Χαντμπολ Πρεμιέρ. Ενα αποτέλεσμα που φέρνει σε πιο δύσκολη θέση τους Βεροιώτες, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που βρέθηκαν στην 6η θέση της βαθμολογικής κατάταξης.

Στα του αγώνα, ο Φίλιππος ήταν αυτός που μπόρεσε να προπορεύεται στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα και να φέρνει την διαφορά στο +4 (10-6) στο 25’. Ομως οι παίκτες της Δραμικής ομαδας μ΄ ένα σερί 3-0 μείωσαν σε 10-9, με το οποίο και ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη στήθηκε μια μάχη στο παιχνίδι,A εξ ου και το ότι μέχρι το 54’ οι δύο ομάδες βρέθηκαν να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο τελευταίο 6λεπτο, ωστόσο, η κατάσταση διαφοροποιήθηκε. Με τον Φίλιππο να αδυνατεί να βρει δίκτυα, σε σχέση με την φιλοξενούμενη ομάδα της Δράμας που ανεβάζοντας ρυθμό και ποντάροντας στην πολυ καλή της άμυνα, πήρε μια διαφορά στο σκορ, η οποία της επέτρεψε να φθάσει στη νίκη με 22-27.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 5-4, 7-5, 10-6, 10-9 (ημχ) 12-12, 13-14, 16-6, 18-20, 22-23, 22-27

Φίλιππος Βέροιας (Πιπελίδης): Ταραμονλής, Παντελίδης 1, Τάσκοβιτς 7, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Μπαλτατζής, Τριανταφυλλίδης 5, Κωστακίδης 5, Κουκουτσίδης, Δάσκαλος, Κορωνάς 1, Φιλόσογλου 1, Παπαδόπουλος 2, Τζωρτζίνης, Χατζημασούρας.

Δράμα 1986 (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Παπάζογλου, Μπέτζιος, Χαϊτίδης 4, Κοβογλανίδης 2, Τσιτσίγκος 2, Ντράσκιτς 10, Ιακωβίδης, Κουρτίδης 1, Θωμίδης 1, Φραγκούλης, Γιαννακόπουλος, Σίνα, Κοτσαμαρίκογλου 2, Δεμετζίδης, Τουνγκελίδης 5.

Διαιτητές: Μιχαηλίδης- Θεοδοσίου Δίλεπτα: 1-1. Πέναλτι: 1/1 – 1/1