Δηλώσεις Χριστοφορίδη, Τυριακίδη μετά το Αλμωπός - Νάουσα

Μετά τη λήξη του αγώνα Αλμωπός Αριδαίας-Φ.Α.Σ. ΝΑΟΥΣΑ, οι προπονητές των δύο ομάδων έκαναν τις ακόλουθες δηλώσεις:

Δημήτρης Χριστοφορίδης (ΦΑΣ Νάουσα): «Είχαμε να αντιμετωπίσουμε έναν αντίπαλο που προερχόταν από ένα πολύ καλό αποτέλεσμα εκτός έδρας. Εμείς ξεκινήσαμε την πρεμιέρα με ένα άτυχο αποτέλεσμα εκτός έδρας. Θέλαμε να σταθούμε καλά στα πόδια μας και να διεκδικήσουμε ό,τι καλύτερο μπορούσαμε. Ξεκινήσαμε το παιχνίδι με τους καλύτερους οιωνούς, προηγηθήκαμε στο σκορ και από μία δική μας κακή εκτίμηση σε μία στημένη φάση του αντιπάλου το παιχνίδι ήρθε στα ίσα. Ήταν ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα λάθος και δεχθήκαμε γκολ. Παρόλα αυτά δείξαμε τον ψυχισμό και τη δύναμη να παλέψουμε το παιχνίδι και στα επόμενα είκοσι λεπτά ήμασταν μονίμως στο επιθετικό μας μισό. Ο αντίπαλος κατάφερε σε μία αντεπίθεση και πάλι από δικός μας λάθος να κάνει το 3-1. Δεν έχω παράπονο από τα παιδιά της ομάδας μας από την προσπάθεια και τη θέλησή τους, αλλά σε αυτήν την κατηγορία για να πάρεις βαθμούς ή βαθμό χρειάζεται να είσαι πιο προσεκτικός. Συγχαρητήρια στο Γιώργο, ο οποίος είναι ένας πολύ αξιόλογος κόουτς και καλή συνέχεια στην Αριδαία».

Τυριακίδης Γιώργος (Αλμωπός Αριδαίας): «Να ευχηθώ στη Νάουσα καλή συνέχεια. Είμαστε ακόμα στην αρχή, καλή δύναμη και καλή χρονιά στην ομάδα και στον κόουτς. Η νίκη μας είναι πολύ σημαντική απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο, που θεωρώ ότι θα ανταποκριθεί στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Για μας η νίκη πέρα από το ότι ήταν κομβική, προερχόμασταν από ένα δύσκολο τρίποντο απέναντι σε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο, υπήρχε κι φόβος για το πώς θα διαχειριστούμε το ματς μέσα στην έδρα μας. Γιατί είναι πολύ σημαντικό να κερδίζουμε τα ματς μέσα στην έδρα μας από τη στιγμή που το πρωτάθλημα είναι πολύ ποιοτικό στον όμιλο μας σε σχέση με τους άλλους ομίλους. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά που ανταποκρίθηκαν πολύ σωστά, παρόλο που δεχθήκαμε γκολ σχεδόν στο πρώτο λεπτό από μία στημένη φάση. Όπως και στο παιχνίδι στο πρώτο αγώνα ισοφαριστήκαμε και αντιδράσαμε, έτσι και σήμερα δείξαμε χαρακτήρα και καταφέραμε να ισοφαρίσουμε στο πρώτο ημίχρονο που ήταν πολύ σημαντικό. Ήμασταν αρκετά πιεστικοί, αλλά δεν είχαμε το καθαρό μυαλό κυρίως στις στατικές φάσεις που δημιουργήσαμε και ήταν αρκετές. Στο δεύτερο ημίχρονο είπαμε να είμαστε πιο ψύχραιμοι, όπως και ανταποκριθήκαμε. Εκμεταλλευτήκαμε την αδράνεια του αντιπάλου και είναι πολύ σημαντικό να ξεκινάς το ημίχρονο με γκολ. Στη συνέχεια, μετά το γκολ και για ένα εικοσάλεπτο περίπου η Νάουσα αντέδρασε και εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι πολύ καλή ομάδα. Καταφέραμε να πετύχουμε και το τρίτο γκολ και εκεί νομίζω ότι παιχνίδι τελείωσε. Ήμαστε στην αρχή ακόμα. Είναι σημαντικό που ξεκινήσαμε καλά, είμαστε ψυχολογικά και αγωνιστικά καλά, αλλά χρειάζεται να βελτιώσαμε κι άλλα πράγματα για να έχουμε ανάλογη συνέχεια. Να δώσω και πάλι συγχαρητήρια στα παιδιά και καλή συνέχεια στην ομάδα της Νάουσας».