Συνέχεια στις ήττες ο Φίλιππος, αυτή τη φορά στην Πυλαία με 29-23

Αρνητικών αποτελεσμάτων συνέχεια για τον Φίλιππο, που ούτε και τώρα απέναντι στην ΑΕΣΧ Πυλαίας εκτός έδρας μπόρεσε να πάρει τους πρώτους του βαθμούς, γνωρίζοντας την ήττα με 29-23, με αποτέλεσμα να μετρά 5 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Χαντμπολ Πρεμιερ και να δείχνει από νωρίς πως χάνει την υπόθεση παραμονή στην κατηγορία, ή τουλαχιστον να φαντάζει πολύ δύσκολη η επιβίωση του στην κατηγορία.

Αγωνιστικά, αναγνωριστικά υπηρξαν τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με την ομάδα της Πυλαίας να παίρνει προβάδισμα με 2-1 στο 6’ και 3-2 στο 9’. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Κουκμίσης ο οποίος με προσωπικά τέρματα ανέβασε την διαφορά στο 4 τέρματα, 7-3 στο 15’. Οι παίκτες του Φιλίππου δε έβρισκαν λύσεις επιθετικά με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να διευρύνουν ακόμη περισσότερο το προβάδισμα τους, 14-7 στο 28’, ενω ητα στα αποδυτήρια στο +8 (15-7).

Με την έναρξη της επανάληψης ο Πατραμάνης μείωσε σε 16-11 στο 33’ για τους φιλοξενούμενους που προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση. Γρήγορα ωστόσο οι παίκτες της Πυλαίας ανέκαμψαν και ξέφυγαν και πάλι με 21-13 στο 42’. Οι παίκτες του Κύρου Σαράφη έκαναν μια τελευταία απόπειρα να επιστρέψουν στο ματς και πλησίασαν σε 23-18 με το Νικολαϊδη στο 49’. Έμειναν όμως από δυνάμεις στο τελευταίο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ελέγξουν την κατάσταση και να φτάσουν δίκαια στη νίκη με τελικό σκορ 29-23.

Πεντάλεπτα: 2-0, 4-2, 7-3, 10-4, 12-6, 15-8 (ημ), 16-11, 18-13, 22-15, 23-19, 25-20, 29-23.

Διαιτητές: Ουζούνης – Παρασκευούδης.

Δίλεπτα: 3-5.

Κόκκινη: Πατραμάνης (40:03 – τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 5/6 – 2/2

ΠΥΛΑΙΑ (Γούσιος): Ραντούλοβιτς, Ζαφείρης 1, Ανθομελίδης, Μπάτζιος 1, Αντωνιάδης, Μέτσης 2, Ν. Κουκμίσης 11, Ορφανουδάκης 1, Ανανιάδης 2, Καλόμοιρος 5, Καραπαναγιωτίδης, Αλατσατιανός 1, Παπαγεωργίου 3, Τριανταφυλλίδης 2, Κ. Κουκμίσης, Καβουσανάκης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σαράφης): Πατραμάνης 2, Γραμματικόπουλος, Καραγκιοζόπουλος 7, Παντελίδης 1, Νικολαΐδης 4, Τζίνεβης 1, Κουκουτσίδης, Καλλιαρίδης, Πιστόλας, Φιλόσογλου 1, Τζωρτζίνης 2, Παπαγιάννης 3, Δάσκαλος 1, Μηλόπουλος.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας είχαμε: Ολυμπιακός - Αερωπός Εδεσσας 28-21, Αρης Ν. - Ιωνικός 30-33, Φαίακας Κερκ. - Δούκας 20-24, ΠΑΟΚ - Δράμα 31-27. Χθες έγινε το ματς ΑΕΚ - Διομήδης Αργους με το οποίο ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική. • Επόμενος αντίπαλος του Φιλίππου ο ΠΑΟΚ στο “Δ. Βικέλας”.

Α1 Γυναικών: Πρώτο βήμα αρνητικό

για την ΒΕΡΟΙΑ 2017

Κάθε άλλο παρά ιδανικό υπήρξε το ξεκίνημα για την Ευρωπαία ΒΕΡΟΙΑ 2017 στο πρωτάθλημα χάντμπολ της Α1 Γυναικών, καθώς γνώρισε την ήττα στην Αρτα από την τοπική Αναγέννηση (που δείχνει να θέλει να αναγεννηθεί στη ριζόμενη πάνω σε παίκτριες της με μεγάλο ηλικιακό όριο, αλλά και σε πρωην παίκτριες του Φιλίππου) με 20-15.

Στα του αγώνα, με έμφαση στην άμυνα μπήκαν στο παρκέ οι δυο ομάδες και τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 1-2 στο 10’. Με σερί 5-0 στα επόμενα λεπτά και εκμεταλλευόμενη την επιθετική δυστοκία των παικτριών του Κώστα Χαραλαμπίδη, η Αρτα ξέφυγε με 6-2 στο 15’ και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 12-8. Στην επανάληψη οι Βεροιώτισσες συνέχισαν να είναι κακές επιθετικά με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να ξεφύγουν με 16-12 στο 50’.

Σ’ εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενες με τέρματα της Κόβιτς μείωσαν σε 16-14 στο 55’ και προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή.

Οι παίκτριες του Τσέλιου ωστόσο φάνηκαν ψύχραιμες και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις πήραν μια σπουδαία νίκη με τελικό αποτέλεσμα 20-15. Μόνη της πάλευε για την βέροια 2017 η Σερβίδα Κόβιτς που πέτυχε 8 τέρματα.

Πεντάλεπτα: 1-0, 1-2, 6-2, 8-5, 9-5, 12-8 (ημχ.), 13-9, 13-10, 14-11, 16-12, 16-14, 20-15

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος

Δίλεπτα: 8 – 11, Πέναλτι: 3/3 – 4/5

Αναγέννηση Άρτας (Τσέλιος): Μάμαλη, Μπαλάφα 3, Σκουτέλα 2, Εμμανουηλίδου 4, Νάτσο, Σκάρα, Νούλα 5, Θεοδοσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου, Τσιομπάνου 6, Σαίντοβα, Κολτούκη, Καναρά, Θεοδοσοπούλου Σ., Νταβίντοβιτς

Βέροια 2017 (Χαραμπίδης): Τσαουσίδου 1, Τζούρισιτς 1, Καραμπατζάκη, Ανθίτση,  Καραχαρίση, Μπάσμα, Δελησάβα, Τιλαβερίδου, Ταιρολλάρι, Τσιτλακίδου 2, Γεωργιάδου 2, Βασιλειάδου, Κόβιτς 8, Πιτούλια, Μάστακα 1

Στους υπόλοιπους αγώνες της 2ης αγωνιστικής σημειώθηκαν τα εξης αποτελέσματα: ΠΑΟΚ - Πανόραμα 39-12, Ν. Ιωνία - Προσοτσάνη 40-21, ΑΕΣΧ Πυλαίας - Αρης Νικαίας 33-31. Ρεπό: Μ. Αλεξανδρος Γ.