Κανένα πρόβλημα για την ΒΕΡΟΙΑ 2017

Την πρώτη της νίκη κατέγραψε η ΒΕΡΟΙΑ 2017 στο πρωτάθλημα χάντμπολ της Α1 Γυναικών. Τα κορίτσια του Κώστα Χαραλαμπίδη επιβλήθηκαν 27-16 του Μ. Αλέξανδρου Γιαννιτσών, στο ματς που δόθηκε το Σάββατο στο ΔΑΚ Βέροιας “Δημήτριος Βικέλας” και εντασσόταν στο πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής.

Αγωνιστικά, οι “κυανέρυθροι” μετά το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης κυριάρχησαν, όταν και ξέφυγαν με 9-4 στο 20’ και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με 14-5. Ενδεικτικό, μάλιστα, της πολύ καλής αμυντικής συμπεριφοράς που επέδειξαν οι γηπεδούχες είναι οτι οι φιλοξενούμενες έμειναν για περισσότερα από 10 λεπτά χωρίς γκολ!

Στην επανάληψη η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε. Οι Βεροιώτισσες συνέχισαν στο ιδιο τέμπο, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 24-12 στο 55’ και 27-16 στην εκπνοή του αγώνα, χάρις και στις εξαιρετικές επεμβάσεις που είχε η πορτιέρο των γηπεδούχων Τυνήσια Μπάσμα που... έφραξε το δρόμο των φιλοξενουμένων.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-3, 4-4, 9-4, 11-5, 14-5 (ημχ) 16-6, 18-8, 20-10, 21-12, 24-12, 27-16

Διαιτητές: Τέμης – Πίτας

Δίλεπτα: 3 – 3 Πέναλτι: 3/5 – 4/6

Βέροια 2017 (Χαραλαμπίδης): Γιούρισιτς 1, Καραμπατζάκη 2, Ανθίτση 4, Καραχαρίση 6, Μπάσμα, Δελησάββα, Τιλαβερίδου, Γεωργιάδου 2, Βασιλειάδου 8, Κόβιτς 2, Πιτούλια, Μάστακα 2.

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Ταρινίδης): Πυριτίδου, Ζιάκα, Μπατζαρακούδη 9, Τροχίδου 4, Κοτζαχρήστου, Ανδρονικίδου 1, Πλιόγκα, Ζιάκα Α., Πέγιου Γ., Τομίδου, Τρελοπούλου, Αναστασίου 2, Παρασκευαΐδου, Πατσάνη.

• Στα υπόλοιπα παιχνιδια της ημέρας είχαμε: Πανόραμα - Αναγέννηση Αρτας 21-27, Προσοτσάνη - ΠΑΟΚ 19-50, Αρης Ν. - Ν. Ιωνία (13/11) Ρεπό: ΑΕΣΧ Πυλαίας