Καταιγιστικός ο Φίλιππος στην πρεμιέρα της Γ' Εθνικής - Διέλυσε με 80-58 τον Ιωνικό Ιωνίας στη Βέροια

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Φίλιππος Βέροιας, καθώς χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα επιβλήθηκε στο ΔΑΚ «Δημήτριος Βικέλας» στο Μακροχώρι του Ιωνικού Ιωνίας με 80-58, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' Εθνικής Κατηγορίας. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης, ανέβαζαν σταδιακά το δείκτη της διαφοράς και έφτασαν σε μια άνετη και δίκαιη νίκη. Έδειξαν έτσι από το πρώτο κιόλας τους παιχνίδι πως φέτος θα έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρωτάθλημα και μοναδικός τους στόχος είναι στο τέλος της σεζόν να έχουν εξασφαλίσει το εισιτήριο της ανόδου. Αγωνιστικά οι παίκτες του Γκίμα από τα πρώτα κιόλας λεπτά του ματς φανέρωσαν την ανωτερότητά τους και προηγήθηκαν με 27-18 στο 10'. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με άμυνα για σεμινάριο εγκλώβισαν επιθετικά τους φιλοξενούμενους και πήγαν στα αποδυτήρια στο +17(47-30), δείχνοντας πως είναι το απόλυτο αφεντικό στο παρκέ. Στην επανάληψη δεν κατέβασαν ταχύτητα και συνεχίζοντας με την ίδια αποτελεσματικότητα τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση έφτασαν στο +27, 69-42 στο 30'. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο τελικό 80-58 χάρη σε καλάθι του νεαρού Τσεσμετσίδη και να γνωρίζουν την αποθέωση από τους πιστούς τους φίλους, που γέμισαν τις κερκίδες και βρέθηκαν κοντά τους για να τους συμπαρασταθούν. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κοθράς με 16 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Μόρας με 13.

Δεκάλεπτα: 27-18, 47-30, 69-42, 80-58

Διαιτητές: Εκίζογλου-Λαδάς

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Κοθράς 16(2), Μόρας 13, Τσιαγκλάκανος 10(2), Παραπούρας 12(2), Σουτζόπουλος 12(1), Καντάρκος, Καβαργύρης 2, Τσεσμεζίδης 2, Τόκας Π, Τόκας Α. 3(1), Ποταμόπουλος, Μαρκόπουλος 10(2)
ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ: Μυτακίδης 4, Βαρίτης 3, Γεωργιαδης 17(2), Κούτε, Μαδενλής 2, Παουλεάνου 5(1), Δελλής 5(1), Γιαννούλης, Σιδηροηλίας 11, Αναστασιάδης 11