Πήρε αυτό που ήθελε

Την νίκη με την οποία θα... ξεδιψούσε, έπειτα από... ξηρασία τριών αγωνιστικών, έψαχνε ο Φίλιππος την οποία και πέτυχε απέναντι στην Καρδίτσα, επικρατώντας 85-77, την Κυριακή το απόγευμα (αντι Σαββάτου ως είθισται) στο γήπεδό του. Μία νικη (που εντασσόταν στο πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α2 Ανδρών) η οποία και του δίνει μεγάλη ψυχολογική ώθηση για την δυσκολη συνέχεια που ακολουθεί.

Στα του αγώνα, οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα μπηκαν καλύτερα στο παρκέ και βρέθηκαν να προηγούνται με 12-5 στο 3’. Η ομάδα της Καρδίτσας αντέδρασε φέρνοντας το ματς στην απόλυτη ισορροπία, με το 22-22 να επικρατεί στο πρώτο δεκάλεπτο. Και σαν να μην έφθανε μόνο αυτό, οι φιλοξενούμενοι πήραν και τα ηνια στο σκορ όπου και προηγήθηκαν με 27-32 στο 15’ και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με το υπερ τους 40-43.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι Καρδιτσιώτες έφεραν την διαφορά στο +11 (44-55 στο 24’), δείχνοντας να ελέγχουν την κατάσταση. Ομως οι “ερυθρόλευκοι” της Βέροιας έδειξαν να αφυπνίζονται προτάσσοντας μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα και πυροβολώντας από τα 6.75 μάζεψαν την εις βάρος τους διαφορά, με το 62-65 να επικρατεί στο τριαντάλεπτο. Η εξέλιξη αυτή στο σκορ ανέβασε την ψυχολογία των γηπεδούχων παικτών, οι οποίοι βγάζοντας περισσότερη ενέργεια και επιδεικνύοντας πολύ μεγαλύτερη αποφασιστικότητα προηγήθηκαν με 74-67 στο 36’. Γεγονός που έδωσε την δυνατότητα στους παίκτες του Φιλίππου να κρατήσουν το προβάδισμά τους και να παρουν τη νίκη με 85-77. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η πολύ καλή εμφάνιση του... αειθαλή αρχηγού του Φιλίππου, Ευθύμη Κοθρά, η οποία συνοδεύτηκε από 22 πόντους, ενω ο ίδιος βρέθηκε να αγωνίζεται με δεμένο το κεφάλι για αρκετά λεπτά στο δεύτερο μέρος της συνάντησης.

Ακόμα, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ο πρόεδρος της ΕΚΑΣΚΕΜ κ. Παπαγιαννούλης βράβευσε την γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου για την κατάκτηση του αντίστοιχου πρωταθλήματος της Ενωσης της αγωνιστικής περιόδου 2019-2020.

Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Ντούρας-Μπακάλης

Δεκάλεπτα: 22-22, 40-43, 62-65, 85-77

Φίλιππος Βέροιας (Δ. Γκίμας): Τσούκας 4 (1), Βάλλιος 13 (4), Ελευθεριάδης, Κοθράς 22 (2), Παραπούρας 9 (2), Σουτζόπουλος 10 (1), Καντάρκος 16 (1), Φιλιππόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 11 (2).

Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης 6, Γράβας 29 (2), Παππάς, Κακλαμάνος 15 (4), Παπαδόπουλος, Ερμείδης 3, Θέος 7, Καλλές 2, Τριανταφύλλου 15 (3).