Έκανε ότι μπορούσε ο Φίλιππος που γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με 42-26

Την ήττα με 42-26 γνώρισε από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ ο Φίλιππος Βέροιας, στο ματς που δόθηκε προχθές και που είχε να κάνει με την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Χάντμπολ Πρεμιέρ, με αποτέλεσμα να συνεχίζει να πορεύεται από την τελευταία θέση της κατάταξης και μ΄ένα μόλις βαθμό στο ενεργητικό του.

Στα του αγώνα, η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων που ήταν δεδομένη, εκανε τους “κιτρινόμαυρους” του Δημητρούλια να επιδεικνύουν μια παραγωγική δραστηριότητα στην επανάληψη, όπου και τους επέτρεψε να φθάσουν εύκολα στη νίκη και να εξακολουθούν να βρίσκονται “αγκαλιά” στην κορυφή της βαθμολογίας με τον Ολυμπιακό, με τον οποίο “συγκρούονται” στην επόμενη αγωνιστική και στο κλειστό του Ρέντη.

Από την άλλη, οι “ερυθρόλευκοι” του Κύρου Σαράφη στάθηκαν αξιοπρεπώς για ένα ημίχρονο στο οποίο και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 17-13.

Στην επανάληψη όμως έμειναν από δυνάμεις και υποτάχθηκαν φυσιολογικά.

Πεντάλεπτα: 4-2, 8-4, 9-6, 11-7, 14-11, 17-13 (ημχ.), 21-15, 26-17, 31-18, 33-20, 37-23, 42-26

Διαιτητές: Τόλιος - Φωκίτης

Δίλεπτα: 3-1, Πέναλτι: 1/2-2/4

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Δομπρής 3, Μωραϊτης 2, Χόγκας 3, Ζαμπούνης, Νικολαϊδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 3, Χιμένεθ 4, Φλορίδο 8, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου 1, Καφφάτος, Μπουνέτα, Γιόσμου 4, Κεδέρης 8.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σαράφης): Πατραμάνης 4, Καραγκιοζόπουλος 3, Νικολαϊδης, Τζίνεβης, Μηλόπουλος, Χουδαβέρδογλου, Καλλιαρίδης, Πιστόλας 6, Φιλόσογλου 1, Παπαδόπουλος 4, Τζωρτζίνης 3, Παπαγιάννης 5.