ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ - ΓΑΣ “ΜΕΛΙΚΗ” 61-62

Ο ΓΑΣ “Μελίκη” έδειξε τα... δόντια του απέναντι και στον ΑΓΣ Ιωαννίνων εκτός έδρας, του οποίου και επιβλήθηκε με 62-61, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ’ Εθνικής στον 3ο όμιλο.

Στα αξιοσημείωτα το ότι δυο φορές οι “κιτρινομπλέ” της Μελίκης σε προηγούμενα ματς γνώρισαν την ήττα στον πόντο και τώρα ήταν η σειρά τους να χαρούν το νέκταρ της νίκης στο φινάλε και να προσθέσουν δύο πολύτιμους πόντους στο ενεργητικό τους.

Αγωνιστικα, οι Γιαννιώτες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με περισσότερες λύσεις βρέθηκαν να προηγούνται με 23-16 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η κατάσταση διαφοροποιήθηκε στη συνέχεια, με τους παίκτες του Δάνη Ασλανίδη να περνούν στην αντεπίθεση και να τελειώνουν το ημίχρονο με το υπέρ τους 34-33.

Στην επανάληψη το ματς απέκτησε μια άγρια ομορφιά, με τους παίκτες της ομάδας της Μελίκης να αντέχουν στην πίεση και να κατακτούν τη νίκη στο τέλος, πετυχαίνοντας μια παλικαρίσια ανατροπή.

Ανώμαλη... προσγείωση των Αετών Βέροιας

Στο “Δημήτριος Βικέλας” οι Αετοί Βέροιας παρουσιάστηκαν κατώτεροι του αναμενόμενου και γνώρισαν την ήττα από τον Ολυμπιακό Βόλου με 61-72, διακόπτοντας έτσι το σερι των τελευταίων επιτυχιών. Αγωνιστικά, οι Βολιώτες ήταν οι ανώτεροι καθ’ ολη την διάρκεια του αγώνα και προηγήθηκαν με 31-38 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος και παρά τις προσπάθειες των παικτών του Ντάνυ Τυριακίδη να έρθουν κοντά στο σκορ, οι “ερυθρόλευκοι” του Βόλου έλεγξαν την κατάσταση και έφθασαν δίκαια στο τελικό 61-62.