Ο Φίλιππος Βέροιας γνώρισε την ήττα εντός έδρας από την Δάφνη Δαφνίου (81-84)

Ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο στάθηκε τροχοπέδη στο να καταφέρει ο Φίλιππος να διεκδικήσει και να πάρει το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα απέναντι στη Δάφνη Δαφνίου και να υποστεί την ήττα τελικά με 81-84, στο ματς που δόθηκε το Σάββατο το απόγευμα στο “Δημήτριος Βικέλας” και που εντασσόταν στο πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α2 Ανδρών. Παρ’ αυτά, ο Φίλιππος πήγε να την κάνει... γυριστή στο ματς, όταν σε μια απέλπιδα προσπάθεια να στείλει το ματς στην παράταση ο (Αγιος που πήγε να γίνει) Ευθύμης Κοθράς επιχείρησε σουτ τριών πόντων, το οποίο όμως δεν βρήκε στόχο και το σκορ παρέμεινε ως είχε (81-84). Μία ήττα που αποστέρησε από τον Φίλιππο να προωθηθεί πιο πάνω στην βαθμολογία και να παραμείνει τελικά στα μεσαία “στρώματα” της κατάταξης.

Το φιλμ του αγώνα

Στα του αγώνα, οι “ερυθρόλευκοι” της Βέροιας μπηκαν πολύ δυνατα στο παρκέ και προηγήθηκαν με 8-0 στο 1’, οι οποίοι και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό μετέτρεψαν το σκορ σε 16-6 στο 6’, αναγκάζοντας άρον άρον τον κώουτς της Δάφνης Κωνσταντινίδη να παει σε ταϊμ. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να συνέρχονται και με τρίποντο του Σταυρακούκα έφεραν το ματς από την αρχή με το 20-20 που γράφτηκε στο ηλεκτρονκό ταμπλό, ενω κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 20-24.

Στη δεύτερη περίοδο επικράτησε η νευρικότητα με τις δυο ομάδες να βρίσκουν με δυσκολία τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Με ατομική ενέργεια του Ελευθεριάδη ο Φίλιππος πέρασε μπροστά σε 32-29 στο 15’, η Δάφνη όμως βρήκε λύσεις και πήρε πάλι το προβάδισμα με 32-35 στο 18’. Η τεχνική ποινή που δέχτηκε ο πάγκος των φιλοξενουμένων έδωσε την ευκαιρία στους “ερυθρόλευκους” να ισοφαρίσουν και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκορ 35-35. Στην επανάληψη η ομάδα της Αθήνας προηγήθηκε με 41-42 στο 23’ και στη συνέχεια με καταιγισμό τριπόντων ξέφυγε με 51-64 στο 28’, παίρνοντας παράλληλα σημαντικό προβάδισμα νίκης. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 56-66. Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα άρχισαν σταδιακά να κατεβάζουν τη διαφορά και μείωσαν σε 65-69 στο 34’. Με το ταμπλό να δείχνει 78-82 φάνηκε όλα να έχουν κριθεί, ο Κοθράς όμως με απίστευτο τρίποντο από τα 9 μέτρα μείωσε σε 81-82. Οι παίκτες της Δάφνης βρήκαν σκορ και έκαναν το 81-84, 5’ πριν από το φινάλε. Το τρίποντο υπό πιεση που επιχείρησε ο Κοθράς για να στείλει το ματς στην παράταση δεν βρήκε στόχο, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη. Πρώτος σκορερ για τον Φίλιππο ο συγκινητικός Κοθράς με 19 πόντους, ενω πολύ καλό παιχνίδι και για τον Σουτζόπουλο που προσέθεσε άλλους 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-24, 35-35, 56-66, 81-84

Διαιτητές: Σταματόπουλος - Παγώνης - Καλογερόπουλος

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τσούκας 6 (2), Βάλλιος 3 (1), Τσιακλάγκανος, Ελευθεριάδης 10 (1), Κοθράς 19 (2), Παραπούρας 3 (1), Σουτζόπουλος 16 (1), Καντάρκος 10, Φιλιππόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 14 (1).

Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Τοπάλι 9 (2), Σταυρακούκας 6 (2), Κουφόπουλος 3, Δομπρογιάννης, Αγγέλου 12 (3), Φιλιππάκος 25, Γκάτζο, Μπάλος, Αρνόκουρος, Κανονίδης 18 (1), Κουρτίδης 11 (3).