Ότι καλύτερο για την ΒΕΡΟΙΑ 2017 που νίκησε 30-25 το Πανόραμα και πήρε ψυχολογική και βαθμολογική ώθηση

Την νίκη που θα της έδινε τόσο ψυχολογική όσο και βαθμολογική ώθηση, πέτυχε η ΒΕΡΟΙΑ 2017, που επιβλήθηκε με 30-25 του Πανοράματος, στο παιχνίδι που διεξήχθη το Σάββατο στο Φιλίππειο και είχε να κάνει με την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Χάντμπολ της Α1 Γυναικών. Με τον τρόπο αυτόν, λοιπόν, οι “κυανέρυθρες” του Κώστα Χαραλαμπίδη βρέθηκαν στην τεταρτη θέση της κατάταξης και δείχνουν πως αρχίζουν να βρίσκουν ρυθμο.

Αγωνιστικά, ο αγώνας στο πρώτο μέρος ήταν ντερμπι, με τις γηπεδούχες να παίρνουν προβάδισμα με 5-3 στο 15’ και το Πανόραμα να ισοφαρίζει σε 8-8 στο 25’. Ωστόσο η ΒΕΡΟΙΑ 2017 ηταν αυτή που κατάφερε στη συνέχεια να πάρει ένα ισχνό προβάδισμα και τελειώσει το ημίχρονο με 12-11.

Στην επανάληψη οι παίκτριες του Κώστα Χαραλαμπίδη μπηκαν αποφασισμένες για τη νίκη και σταδιακά άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ. Προηγήθηκαν με 23-18 στο 50’ και έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι.

Παρά την πίεση που δεχτηκαν από τις φιλοξενούμενες, διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα τους και έφτασαν σε μια σημαντική νίκη με τελικό αποτέλεσμα 30-25.

Εξαιρετικό ματς για την Κόβιτς που πετυχε 11 τέρματα για τις νικήτριες, ενω από το Πανόραμα ξεχώρισε η Αργυροπούλου με 9.

Πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 5-3, 7-5, 8-8, 12-11 (ημχ) 15-13, 18-15, 21-18, 23-18, 25-22, 30-25

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας

Δίλεπτα: 4-3 Πέναλτι: 5/5 – 6/6

ΒΕΡΟΙΑ 2017 (Χαραλαμπίδης): Τσαουσίδου 2, Τζούρισιτς 4, Καραμπατσάκη, Ανθίτση 2, Καραχαρίση 2, Μπασμά, Δελησάββα, Τηλαβερίδου, Τσιτλακίδου 3, Γεωργιάδου, Βασιλειάδου 2, Κόβιτς 11, Πιτούλια, Μάστακα 4.

ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Κουμιτσάρσκα): Κουτσιμανή, Ράτσικα, Σπανού, Αναστασιάδου, Αργυροπούλου 9, Λιούκα 1, Γ.Παπαδοπούλου, Καρβιτς, Κυρικλίδου 2, Αμανατίδου 5, Κουκλοτίδου, Προκοπίδου 6, Τσερέπη, Καραβέλη 2, Α,Παπαδοπούλου, Κουλούρη.