(Ξανα)φτερούγισαν οι Αετοί Βέροιας!

Οι Αετοί Βέροιας... ρέφαραν την εντός έδρας ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από τον Ολυμπιακό Βόλου (61-72) - όπως είχαμε κάνει σχετική αναφορά στο φύλλο του Σαββατοκύριακου για το τι επεδίωκαν - απέναντι στον ΦΟ Αριδαίας, του οποίου και επιβλήθηκαν με 61-64, στο ματς που πραγματοποιήθηκε προχθές στην ακριτική πόλη για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήμαατος μπάσκετ της Γ’ Εθνικής στον 3ο όμιλο, αποτέλεσμα το οποίο και έφερε την προώθηση τους στον βαθμολογικό πινακα (“έπιασαν” τον ΓΑΣ “Μελίκη” στην τέταρτη θέση, έπειτα από την εντός έδρας ήττα που γνώρισαν οι “κιτριρινομπλέ” του Δάνη Ασλανίδη από την πρωτοπόρο Νίκη Βόλου).

Αγωνιστικά, το σύνολο του Ντάνυ Τυριακίδη ήταν αυτό που προπορεύονταν στο σκορ στο πρώτο μέρος, στο οποίο και ελήλθε νικητής με το ισχνό 27-28. Το ίδιο συνέχισε να κάνει και στο δεύτερο μέρος, το οποίο και του επέτρεψε να πάρει τη νικη στο τέλος (61-64).

Η Νίκη Βόλου πήρε τη νίκη

από το ΓΑΣ “Μελίκη”

Από την άλλη, ο ΓΑΣ “Μελίκη” λίγο έλλειψε να κάνει την “μαγκιά” κόντρα και στην επικεφαλής του ομίλου Νίκη Βόλου, από την οποία, ωστόσο, γνώρισε την ήττα στο “άντρο” του με 76-72.

Οι “κυανόλευκοι” της Ν. Ιωνίας βρέθηκαν να προηγούτναι στο ημίχρονο με 39-42. Όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν και τέθηκαν μπροστά με 58-53 στο κλείσιμο του τριαντάλεπτου. Ολα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να μιλούν στα τελευταία λεπτά και να φθάνουν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου της νίκης με το οποίο και εξακολουθούν να βλέπουν την κατασταση απο το πρώτο σκαλί της βαθμολογίας.

Ο Βασίλης Μαυρίδης με 17 πόντους και ο αειθαλής Ημερίδης με 16 πόντους, ήταν οοι παίκτες που φάνηκαν περισσότερο από τον ΓΑΣ “Μελίκη”.

Οι λεπτομερειες των αγώνων:

ΦΟ Αριδαίας-Αετοί Βέροιας 61-64

Δεκάλεπτα: 14-13, 27-28, 42-46, 61-64

Διαιτητές: Παπανικολάου-Λυγούρας

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Παπαδόπουλος 9, Τοπαλίδης 8, Πονόπουλος 5(1), Αβραμίδης 3(1), Γεωργάκης 6, Μακρόπουλος 11, Παουλεάνου 15(1), Στρέπκος 4.

Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τρομπούκης 2, Αναστασιάδης 3, Σιδηρόπουλος 6(2), Γιαννουζάκος 8(2), Κουσιάντζας, Σταυρουλάκης 5(1), Μαραπίδης 3(1), Αλευρίδης 10, Ιωσηφίδης 10(2), Γκανάς 9(2), Γκεκόπουλος 8.

ΓΑΣ “Μελίκη”-Νίκη Βόλου 67-72

Δεκάλεπτα: 22-20, 39-42, 58-53, 67-72

Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Πράττος

ΓΑΣ “Μελίκη” (Ασλανίδης): Λιόλιος 15(3), Μαυρίδης 17(1), Στοϊτσης 7(2), Ρογγότης 2, Λαπατούρας, Λέφας 10, Ημερίδης 16, Μαγαλιός.

Νίκη Βόλου (Κοσμάτος): Καραγεώργος 5(1), Σαριμπαλίδης 12(4), Σιμάκης 6, Κουτίνας 9, Τσιώλης 16(3), Τάσσος 19, Σταυροθεόδωρος 5, Ακούνια.