Άρωμα... κορυφής!

Έστω και δύσκολα, ο Ζαφειράκης πήρε τη νίκη απέναντι στον Αλέξανδρο Αξιούπολης, του οποίου επιβλήθηκε με 27-24, το Σάββατο στο πλαισιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Χάντμπολ της Α2 Ανδρών στον δεύτερο όμιλο. Με τον τρόπο αυτόν ο Ζαφειράκης διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, την οποία όμως μοιράζεται με την ΧΑΝΘ.

Αγωνιστικά, το πρώτο μέρος υπήρξε ισορροπημένο με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και να παίρνουν προβάδισμα με 6-7 στο 15’. Ανάλογη η συνέχεια και στα επόμενα λεπτά, με την ομάδα της Αξιούπολης να διατηρεί το ισχνό προβάδισμα της και να τελειώνει το ημίχρονο με 10-11.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα διαφοροποιηθηκε. Οι παίκτες του Χρήστου Δεληχρήστου έγιναν παραγωγικοί στις επιθεση και προηγήθηκαν με 20-17 στο 40’. Ομως και πάλι οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα και ισοφάρισαν σε 22-22 στο 50’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ζαφειράκη έδειξαν να είναι πιο συγκεντρωμένοι και αποτελεσματικοί στην επίθεση έχοντας το σκορ με το μέρος τους, όπου και εξήλθαν νικητές στο τέλος της αναμέτρησης με 27-24.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-5, 6-7, 9-8, 10-11 (ημχ), 17-15, 20-17, 21-20, 22-22 24-23, 27-24.

Διαιτητές: Δελόγλου – Θεοδοσίου.