Πολύ σημαντικό «διπλό»

Η επιστροφή στην αγωνιστική δράση της ΒΕΡΟΙΑΣ 2017 συνοδεύτηκε με μία πολύ σημαντική νίκη, καθώς επιβλήθηκε της Προσοτσάνης εκτός έδρας με 33-32, στο ματς που διεξήχθη για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών. Μία νίκη που κράτησε τις “κυανέρυθρες” του Κώστα Χαραλαμπίδη εντός τετράδας.

Η ομάδα της Βέροιας με την τραυματία Κόβιτς να μην είναι σε θέση ουσιαστικά να προσφέρει τις πολύτιμες υπηρεσίες της και τις... μπαρουτοκαπνισμένες Μαρία Τηλαβερίδου και Αθηνά Πιτούλια να ταλαιπωρούνται από ίωση μένοντας και εκτός αποστολής, ευτύχησε να έχει πολύ καλή ημέρα επιθετικά τις Τσούρισιτς και Ανθίτση που στήριξαν το παιχνίδι της και την Μάστακα να “μιλάει” στο φινάλε μπόρεσε και πρόσθεσε άλλους δύο σημαντικους βαθμούς στο... σακούλι της.

Περνώντας στο αγωνιστικό μέρος της συνάντησης αυτή εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ σ’ όλη την διάρκεια της.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 11-13 στο 20’ και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά με βραχεία κεφαλή 15-16.

Στην επανάληψη δεν εχασαν ποτέ το προβάδισμα τους και μάλιστα απέκτησαν διαφορά δυο τερμάτων με την Τζούρισιτς, 28-30 στο 54’.

Οι γηπεδούχες ωστόσο ισοφάρισαν σε 30-30 στο 56’ και όλα κρέμονταν από μια κλωστή. Με το φωτεινό πίνακα να δείχνει 32-32 η Μάστακα σκόραρε στο 59:29, κάνοντας το 32-33 για την ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη.

Η Προσοτσάνη είχε την τελευταία επίθεση, δεν κατάφερε όμως να ισοφαρίσει και να “κλέψει” τον ένα βαθμό, με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν σε μια δύσκολη αλλά σπουδαία νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-7, 10-10, 11-13, 14-14, 15-16 (σκορ ημιχρόνου), 19-19, 21-22, 22-23, 27-27, 29-30, 32-33

Διαιτητές: Ουζούνης - Παρασκευούδης, Δίλεπτα: 1-2, Πέναλτι: 3/6 - 3/5

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Κιάκος): Κόρρα, Λεωνίδου, Παύλου 6, Σεβδίλη Μ. 3, Καρρά, Λαζαρίδου 3, Σαμπαντζή 2, Δικμάνη 2, Καλαϊτζίδου, Δουλκερίδου, Μωυσιάδου-Φατράλη 3, Σεβδίλη Α. 13, Ιωαννίδου, Βούτσηλα, Τσιαμουρά, Νούση.

ΒΕΡΟΙΑ 2017 (Χαραλαμπίδης): Τσαουσίδου, Τζούρισιτς 7, Καραμπατζάκη, Ανθίτση 5, Καραχαρίση 5, Μπάσμα 2, Τσιτλακίδου 3, Γεωργιάδου, Βασιλειάδου 4, Μάστακα 7, Κόβιτς, Ταμάρογλου.