Αυτή τη φορά η ήττα ήρθε από τον Οίακα στο Ναύπλιο (83-60)

Τον Οίακα Ναυπλίου εκτός έδρας κλήθηκε να αντιμετωπίσει ο Φίλιππος το Σάββατο (11/1), στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικης του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α2 Ανδρών, σ’ ένα παιχνίδι με έντονο αγωνιστικό και βαθμολογικό ενδιαφέρον. Το οποίο και για ένα ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, αλλά οι γηπεδούχοι υπήρξαν ασταμάτητοι στο δεύτερο μέρος και τρέχοντας επιμέρους 42-19, πήραν μια πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια με 83-60. Σε αντίθεση με τον Φίλιππο που γνώρισε την πέμπτη στη σειρά ήττα και πλεον θέλει μόνο νίκη για να ανασάνει βαθμολογικά, τη στιγμή που απομένουν άλλες 16 αγωνιστικές για το φινάλε του φετινού μαραθωνίου της Α2.

Η εικόνα του αγώνα

Η ομάδα του Ναυπλίου μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και βρέθηκε στο 3’ να προηγείται με 8-2. Οι “ερυθρόλευκοι” της Βέροιας συνήλθαν γρήγορα και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 10-11 στο 6’ και να τελειώσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με το οριακό 18-19.

Στη δεύτερη περίοδο Οίαξ Ναυπλίου και Φίλιππος συνέχισαν στο ίδιο αγωνιστικό τέμπο, χωρίς καμμία ομάδα όμως να μπορεί να ξεφύγει, με τους γηπεδούχου ωστόσο, να είναι μπροστά με 29-27 στο 14’. Ο Φίλιππος με προσωπικους πόντους του Ελευθεριάδη πήρε και πάλι το σκορ με το μέρος του με το 34-37 να “γράφεται” στο 17’ στο ηλεκτρονικό ταμπλό, ενω με την ολοκληρωση του α’ ημιχρόνου οι δύο ομάδες βρέθηκαν να συμβαδίζουν στο σκορ με το 41-41 που διαμορφώθηκε.

Στην επανάληψη το σκηνικό μεταβλήθηκε. Η ομάδα του Ναυπλίου εκμεταλλεύτηκε την αστοχία και τις κακές επιλογές των “ερυθρολεύκων” της Βέροιας και προσπέρασε με 56-48 στο 24’. Ο Φίλιππος, που σημειωτέον δεν είχε την παρουσία του άτυχου της χρονιάς Δημήτρη Σουτζόπουλου και του τραυματία Ρίζου Καντάρκου, αλλά και τον Ευθύμη Κοθρά με μόλις 6 πόντους με 2/14 σουτ και τον Ντρεκάλοβιτς απελπιστικά άστοχο από την γραμμή των ελευθέρων βολών, έχοντας μόλις 1/9 (!), την στιγμή που οι λύσεις από τον πάγκο ήταν περιορισμένες, έδωσαν την δυνατότητα στον Οίακα να κλείσει το τριαντάλεπτο με 69-56. Η εξέλιξη αυτή στο σκορ έδωσε την ώθηση στους γηπεδούχους να κυριαρχήσουν σε άμυνα και επίθεση, φέρνοντας για πρώτη φορα τη διαφορά στο “20 (77-57) στο 37’, “καθαρίζοντας” ουσιααστικά και τη νικη στο παιχνίδι, με το 83-60 να επικρατεί στο τέλος.

Οι λεπτομέρειες του αγώνα:

Δεκάλεπτα: 18-19, 41-41, 69-56, 83-60

Διαιτητές: Σώμος - Στρέμπας - Πολυχρόνης (Πετρόπουλος)

Οίαξ Ν. (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 10 (2), Ραζής, Κουμπούρας 15, Παπαντωνίου 5 (1), Τζόρτζεβιτς 18, Μιχόπουλος 3 (1), Βύρλας 3, Καλλινικίδης 7 (1), Σκορδάς 9, Μακρής 3 (1), Ζώρζος 2, Ψημίτης 8 (1).

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τσούκας, Τσεσμετζίδης, Φυλάκης, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος, Ελευθεριάδης 23 (1), Κοθράς 6 (2), Παραπούρας 9 (1), Φιλιππόπουλος 8, Ντρεκάλοβιτς 14 (1).