Επιστροφή στις νίκες για τον Φίλιππο που επικράτησε 75-57 του Αμύντα και πήρε βαθειά... βαθμολογικά ανάσα για τη συνέχεια

Επιτέλους νίκη! Έπειτα από... ξηρασία πέντε αγωνιστικών, ο Φίλιππος ξεδίψασε, που πηρε τη νίκη απέναντι στον Αμύντα με σκορ 75-57, στο παιχνίδι που δόθηκε για την 15η αγωνιστική (και τελευταία του α’ γύρου) του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α2 Ανδρών. Μία νίκη που είχε αριθμό 5 και συνάμα ηταν η πρώτη στη νέα χρονιά και που αποκτά, βεβαίως, μεγάλη σημασία τόσο σε αγωνιστικό όσο και βαθμολογικό επίπεδο, καθώς τον κρατά “μέσα στο παιχνίδι” της παραμονής στην κατηγορία, δίνοντας του κουράγιο ταυτόχρονα για την δύσκολη συνέχεια που ακολουθεί (και μιλάμε για έναν ολόκληρο δεύτερο γύρο!) Μάλιστα, αν αναλογισθεί κανείς το ότι ο Φίλιππος είχε και δυο σημαντικές απουσίες στο παιχνίδι του Σαββάτου στο “Δημήτριος Βικέλας”, αυτές των Δημήτρη Σουτζόπουλου και Ρίζου Καντάρκου και αγωνιζόμενος κόντρα σε μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους, τότε καταλαβαίνει κανείς το μέγεθος της νίκης αυτής!

Αγωνιστικα, οι “ερυθρόλευκοι” της Βέροιας ξεκίνησαν άσχημα στο παιχνίδι με τους παίκτες του Αμύντα να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να παίρνουν προβάδισμα με 0-9 στο 4’. Ο Ντρεκάλοβιτς με σουτ από τα 6.75μ. μείωσε για τον Φίλιππο σε 3-9, ενω λίγο αργότερα ο Ελευθεριάδης με προσωπικούς του πόντους κάλυψε την διαφορά ακόμα περισσότερο, κάνοντας το 8-12 στο 7’.

Ο Τσούκας στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου έγραψε το 18-16 και έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους “ερυθρόλευκους” της Βέροιας.

Με γρήγορο σερί 5-0 οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 23-16 στο 12’ και 30-23 στο 15’. Στη συνέχεια ο Κοθράς χρεώθηκε με το 3ο του φάουλ και αποσύρθηκε στον πάγκο, οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα ωστόσο δεν πτοήθηκαν και ανέβασαν την διαφορά στο +10, 35-25 στο 18’.

Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τον Φίλιππο μπροστά 38-27.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να πιέσουν οι παίκτες του Φιλίππου ωστόσο είχαν τις απαντήσεις. Κυριαρχώντας σε άμυνα και επίθεση κράτησαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα, 41-30 στο 23’ και 46-23 στο 26’.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ηλεκτρονικό πινακα να δείχνει 52-43. Στην τελευταία περίοδο οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν οτι ήθελαν και εκτόξευσαν την διαφορά στο +23, 71-48 στο 36’.

Τα τελευταία λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να φτάνουν εύκολα στο τελικό 75-57, επιστρέφοντας εμφατικά στις νίκες και παίρνοντας παράλληλα δυο πολύτιμους βαθμούς.

Πρώτος σκορερ για τους νικητές ο Κοθράς με 26 πόντους, ενω για την ομάδα του Αμύντα ξεχώρισε ο Κουκουνιάς με 14.

Δεκάλεπτα: 18-16, 38-27,52-43, 75-57.

Διαιτητές: Tζαφλέρης-Πουρσανίδης Κ. και Κατωτικίδης

Φίλιππος Β. (Γκίμας): Τσούκας 12(3), Τσεσμετζίδης, Φυλάκης, Βάλλιος 2, Τσιακλαγκάνος, Ελευθεριάδης 9(1), Κοθράς 26(3), Παραπούρας 6(2), Νικάϊ, Ποταμόπουλος, Φιλιππόπουλος 3, Ντρεκάλοβιτς 16(3)

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 2, Κάπρης 8(2), Σιουντρης, Βαρδιάνος 8, Κερασοβίτης 3(1), Κουκουνιάς 14(1), Κομποδιέτας 7(1), Γκαβανόπουλος 9(3), Γιουση, Χάλαρης 6, Κωνσταντακόπουλος.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΠΑΥΛΟΣ ΧΡ. ΤΟΥΤΟΥΝΤΖΙΔΗΣ